Zdravie

Káva ako zaujímavá pomoc paline v boji s novým typom koronavírusu

Nemeckí vedci vykonali veľmi zaujímavý test týkajúci sa byliny známej ako palina ročná (Artemisia annua), ktorá je označovaná aj ako sladká palina. Už dlhšie sa používa pri liečbe malárie, vedci skúmali jej účinky na rakovinu a aktuálne sa hovorí o tom, že by mohla fungovať aj proti novému typu koronavírusu Sars-CoV-2.

Pýtate sa, ako to súvisí s kávou? Vedci z nemeckého inštitútu Maxa Plancka nachádzajúceho sa v Potsdame, ktorí spolupracovali s berlínskou Free University, prišli na to, že najúčinnejšie látky sa z paliny dostanú za pomoci kávy.

„Z paliny sme vyextrahovali čisté látky a dali ich do kontaktu s vírusom,“ vysvetlil Peter Seeberger z Inštitútu Maxa Plancka, ktorého slová cituje stránka dw.com. „Už dlhšie pracujem s rôznymi kombináciami rastlín paliny a veľmi dobre viem o jej zaujímavých vlastnostiach a schopnosti bojovať proti rôznym chorobám vrátane celej série vírusov.“

Práve preto sa s kolegami začal venovať aj tomu, či by palina ročná nemohla pomôcť v boji so Sars-CoV-2. Nuž a teraz to, čo je pre nás najzaujímavejšie: extrakt z paliny ročnej ukázal antivirotické schopnosti v tom prípade, ak bol vyťažený za pomoci čistého etanolu alebo destilovanej vody. Avšak keď bol etanol skombinovaný s kávou, „antivirotická aktivita výrazne narástla“.

„Bol som prekvapený, že extrakty z paliny fungujú omnoho lepšie ako deriváty a skutočnosť, že pridaním kávy jej antivirotická aktivita výrazne narástla, ma veľmi prekvapila,“ uviedol profesor virológie na Free University Klaus Osterrieder.

Celá táto teória je zatiaľ len v plienkach, avšak ohľadom paliny existuje niekoľko indícií. Ešte v apríli prezident Madagaskaru Andry Rajoelina označil neoverený bylinný odvar z paliny ročnej za „Covid-Organics“, avšak tieto slová pochopiteľne nemali žiadnu váhu. Nepáčili sa ani Svetovej zdravotníckej organizácii (WHO), ktorá ich rázne odmietla. Neexistujú totiž žiadne dôkazy.

Nuž a veľa toho zatiaľ nevedia ani spomínaní vedci. „V posledných týždňoch sme neprestajne dostávali otázky týkajúce sa toho, aby sme sa vyjadrili k Covid Organics,“ skonštatoval Seeberger. „Pokúšali sme sa k tomu dostať, ale bohužiaľ, nezískali sme žiadne vzorky. Je to škoda, pretože ak to funguje, bolo by super môcť to otestovať. Pokiaľ vieme, zatiaľ v tomto smere neboli vykonané žiadne špecifické vedecké štúdie.“

Na ďalšie informácie týkajúce sa tejto oblasti si ešte musíme počkať. Ale skutočnosť, že vďaka káve sú účinné extrakty paliny ročnej výrazne silnejšie, je rozhodne zaujímavá. Ide o ďalšiu vec, ktorú môžeme zaradiť medzi pozitívne vlastnosti kávy?

Značky
Zobraz viac

Podobné články

Pridaj komentár

Back to top button
Close
Close