Zdravie

Káva a pečeň; zachránime ročne státisíce životov?

Pitie kávy má pozitívny vplyv na mnoho ľudských orgánov a mnoho aspektov nášho zdravia. Ale čo káva a pečeň? Existujú pozitíva aj v tomto smere? Štúdia publikovaná v Alimentary Pharmacology and Therapeutics naznačuje, že áno. Jej záver je zrejmý: ak by sme všetkých ľudí tohto sveta prinútili piť viac kávy, podarilo by sa nám výrazne znížiť počet úmrtí, za ktoré môžu problémy s pečeňou. Vplyv kávy na pečeň je markantný.

Situáciu monitorovali výskumníci z Austrálie. Tí si detailne posvietili na dáta z množstva rôznych výskumov týkajúcich sa kávy a jej vplyvu na pečeň. Prišli na to, že vypitie viac ako dvoch šálok kávy denne môže pomôcť pri ochrane pred ochoreniami pečene.

Káva a pečeň: Zabránime státisícom úmrtí?

„Ak sa vplyv kávy na úmrtnosť spojenú s problémami s pečeňou potvrdí aj pri klinických testoch, tak zvýšenie spotreby kávy na viac ako dve šálky denne môže z hľadiska celej svetovej populácie pomôcť predísť státisícom úmrtí spôsobených problémami s pečeňou,“ napísala k téme káva a pečeň jedna z autoriek štúdie Sarah Gardnerová pracujúca na jednotke transplantácie pečene v nemocnici v austrálskom Austine.

Gardnerová spolu s kolegami svoje slová rozšírila: „V porovnaní s tými ľuďmi, ktorí kávu vôbec nepijú, vykazujú tí, ktorí pijú dve až tri šálky denne, o 38 percent menšie riziko vzniku HCC (hepatocelulárny karcinóm, pozn. autora) a o 46 percent menšie riziko úmrtia spôsobené chronickým ochorením pečene (CLD). Ak jednotlivci pili štyri a viac šálok denne, tak riziko vzniku HCC kleslo o 41 percent a riziko úmrtia spôsobené CLD o 71 percent. Ostatné podobné štúdie hlásili zníženie rizika o veľmi podobnú úroveň.“

Čísla „zachránených“ by boli gigantické

Tím austrálskych výskumníkov však zašiel ešte ďalej. Začal skúmať, aký vplyv by mohlo mať zvýšené pitie kávy na celosvetovú úmrtnosť spôsobenú problémami s pečeňou. Využili dáta z roku 2016, ktoré zahŕňali 194 krajín a dospeli ku gigantickým číslam.

V roku 2016 zomrelo kvôli problémom s pečeňou celkovo 1 240 201 ľudí, pričom až 452 861 úmrtiam by sa pri potvrdení pozitívneho vplyvu kávy dalo predísť. A to v prípade, ak by sme zabezpečili, že každý človek tohto sveta vypije denne aspoň dve šálky. Ak by sme však ľudí prinútili vypiť aspoň štyri šálky denne, pomohlo by to v spomínanom roku 2016 predísť 723 287 úmrtiam.

Rozhodujúcou látkou nie je kofeín

„Káva vašej pečeni jednoznačne pomáha,“ uviedol hepatológ Douglas Dieterich pre Fox News. „Táto štúdia demonštruje jej vplyv vo väčšej škále, ako tie predchádzajúce.“

„Mechanizmus, ktorým káva pomáha chrániť pred ochoreniami pečene, zatiaľ nebol jednoznačne potvrdený. Avšak ukazuje sa, že ochrannou látkou nie je kofeín,“ píšu autori štúdie. „Z mnohých látok nachádzajúcich sa v káve sú po stránke vplyvu na choroby pečene najviac študované diterpeny a kyselina chlorogenová.“

Káva a pečeň: Chce to kvalitnú kávu…

Záver výskumníkov je jednoduchý. Káva je ľahko dostupnou a relatívne bezpečnou „zdravotnou intervenciou“ s obrovskými možnými následkami a výraznou pomocou pri znižovaní úmrtnosti. Až takéto pozitívne to je, ale austrálski vedci otvorene priznali aj určitú opatrnosť. Na definitívne potvrdenie ich záverov bude potrebné vykonať ešte ďalší výskum.

Jedna vec v každom prípade platí: ak kávu, tak určite kvalitnú. Na toto si dajte pozor, vyhnite sa instantnej káve, ideálny však nie je ani zalievaný „turek“, ktorý je v našich končinách taký obľúbený. Nebojte sa priplatiť pár eur, kvalitatívny rozdiel bude enormný a určite ho oceníte.

NÁŠ TIP: Skúste zájsť napríklad na tento KÁVOVÝ ESHOP a o chvíľu máte doma ozaj dobrú kávu: https://eshop.blogokave.sk/.

Prepojenie kávy a pečene potvrdila aj ďalšia štúdia

Keďže káva patrí medzi najpopulárnejšie nápoje tohto sveta a problémy s pečeňou sú pomerne bežné, téme „káva a pečeň“ bolo zasvätených mnoho rôznych štúdií. Napríklad aj tá, ktorá vznikla pod dohľadom vedcov z univerzít v Southamptone a Edinburghu. Podľa nich káva takisto pomáha znížiť riziko vzniku chronických problémov s pečeňou.

Ako podklad pre svoju štúdiu využili celkovo 494 585 ľudí z britskej biobanky a jednotlivé prepojenia skúmali počas obdobia 10,7 roka. Až 78 percent účastníkov pilo mletú alebo instantnú kávu s kofeínom či bez neho, pričom 22 percent (109 767 ľudí) kávu nepilo vôbec. Uvádza stránka BMC Public Health.

V priebehu skúmaného obdobia bolo odhalených 3 600 chronických problémov s pečeňou a 301 ľudí na ne zomrelo. Zaznamenaných bolo 5 439 prípadov steatózy pečene a 184 prípadov hepatocelulárneho karcinómu, teda druhu rakoviny pečene.

Káva ako prevencia pred chronickými chorobami pečene

A teraz to najzaujímavejšie: ľudia, ktorí pili kávu, mali o 21 percent nižšie riziko vzniku chronickej choroby pečene, o 20 percent nižšie riziko steatózy pečene a o 49 percent menšie riziko úmrtia na chronické ochorenie pečene. Najlepšie výsledky dosiahli ľudia, ktorí pili klasickú mletú kávu a nie instantnú. Čo je zaujímavé, kahweol a cafestol nachádzajúce sa v káve majú benefity aj pre pečeňové problémy zvierat.

„Káva je ľahko dostupná a benefity, ktoré sa nám objavili, ukazujú, že môže ponúknuť potenciálnu prevenciu pred chronickými chorobami pečene,“ uviedol autor štúdie Dr. Oliver Kennedy. „Cenné by to mohlo byť hlavne v krajinách, kde majú ľudia nižšie príjmy a horší prístup k zdravotnej starostlivosti.“

Káva pomáha aj alkoholikom, znižuje riziko cirhózy pečene

Cirhóza pečene spôsobená nadmernou konzumáciou alkoholu si ročne na svete vyžiada vraj až 300 000 ľudských životov. Pre všetkých milovníkov alkoholu nachádzajúcich sa medzi našimi čitateľmi však máme aj dobrú správu; ak pijete kávu a máte normálnu hmotnosť, cirhóza pečene sa u vás vyvinie s omnoho menšou pravdepodobnosťou. Káva a pečeň sú kamaráti.

Toto je jeden z kľúčových nálezov novej štúdie z dielne Centenary Institute, teda nezávislej organizácie zaoberajúcej sa lekárskym výskumom, patriacej pod University of Sydney. Odborníkom z tohto zoskupenia pomáhali aj experti z konzorcia GenomALC a závery sú ozaj zaujímavé.

Káva a pečeň: Ak mal problémy otec, ste v rizikovej skupine

Štúdia ako taká sa zaoberala identifikovaním rizík spojených s cirhózou pečene u veľmi aktívnych fanúšikov alkoholických nápojov. Skúmali sa viaceré súvislosti a vedci chceli prísť na to, ako by bolo tieto riziká možné znížiť. Nesú sa káva a pečeň skutočne na jednej vlne?

„Naša štúdia ukázala, že riziko vzniku cirhózy je omnoho vyššie u jednotlivcov, ktorých otec bol chronickým užívateľom alkoholu a zomrel na problémy s pečeňou,“ uviedol doktor John Whitfield, ktorý je autorom štúdie publikovanej v American Journal of Gastroenterology.

Káva znižuje riziko vzniku cirhózy výraznejšie, čaj len minimálne

A teraz to najdôležitejšie z pohľadu nás, kávičkárov: „Súčasne sme prišli na to, že u vysoko-rizikových konzumentov alkoholu, ktorí súčasne konzumovali aj kávu, bola zaznamenaná menšia pravdepodobnosť vzniku cirhózy. Taký čaj znižoval toto riziko len marginálne.“

Správa hovorí aj o tom, že z vysoko-rizikových konzumentov alkoholu napokon dostane cirhózu pečene spôsobenú nadmernou konzumáciou alkoholu „len“ približne 10 až 15 percent, no ak sa tak stane, do jedného či dvoch rokov môžu zomrieť.

Najlepší liek? Skoncovať s alkoholom…

Určite sa netreba uspokojiť s nasadením kávy ako protizbrane, pretože najdôležitejšie je obmedziť množstvo požívaného alkoholu, avšak doktorka Devanshi Sethová otvorene priznala, že pre mnohých alkoholikov je to veľmi ťažké a k tomuto kroku sa nedokážu dopracovať.

Rovnaký názor má aj Vanessa Hebditchová z British Liver Trust, ktorej slová cituje The Guardian: „Je dôležité, aby ľudia zdravie svojej pečene nezlepšovali len pitím kávy. Súčasne treba obmedziť alkohol a cvičením a správnou stravou si udržiavať optimálnu váhu.“

Ďalší zo spoluautorov štúdie, Timothy Morgan, pripomenul aj to, že o zvýšenie rizika vzniku cirhózy pečene sa starajú napríklad aj obezita a cukrovka. „Vysoko-rizikoví konzumenti alkoholu, ktorí majú v strednom veku aj cukrovku, sú obzvlášť náchylní na vznik cirhózy,“ skonštatoval.

Množstvo úmrtí na problémy s pečeňou rastie

Doslova alarmujúca správa prišla z britskej spoločnosti British Liver Trust. Tá tvrdí, že množstvo úmrtí vyvolaných problémami s pečeňou neustále rastie. „Od roku 1970 ich počet stúpol o 400 percent.“

„Každý deň zomrie len na území Veľkej Británie na ochorenie pečene viac ako 40 ľudí,“ konštatuje spomínaná skupina prostredníctvom stránky thehill.com. „To je v ostrom kontraste s inými smrteľnými chorobami, napríklad s ochoreniami srdca alebo rakovinou. V týchto prípadoch ostali počty úmrtí stabilné, prípadne dokonca klesli.“

Niekoľko ďalších odporúčaní k téme káva a pečeň

Celkovo je dôležité posvietiť si na viacero vecí. „Odporúčame opatrenia ako udržanie si zdravej telesnej hmotnosti, ale aj intenzívnu liečbu cukrovky, prípadne pred-cukrovkových stavov, ako aj zvýšenie spotreby kávy,“ skonštatovala profesorka Sethová, podľa ktorej by tieto protiopatrenia mohli mať zásadné dôsledky a zachránili by mnoho životov.

A ako sme už spomínali: ak si chcete kávou zdravotne pomôcť, stavte na kvalitnú kávu. Vyhnite sa najlacnejším kávam, prípadne bežným pultovým instantným kávam. Vyhľadajte si špecializovanú pražiareň a kávu si doprajte bez mlieka a cukru. Potom budú jej zdravotné vplyvy najmarkantnejšie.

Značky
Zobraz viac

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close