Zdravie

Káva pred raňajkami? Zlý zvyk, ktorého sa treba vzdať

Eshop s kávou

Predstavte si situáciu, že sa v noci ozaj zle vyspíte. Buď ste boli dlho hore, alebo sa každú chvíľu budíte. Keď vám ráno zazvoní budík, ide vás doslova rozraziť a neviete sa vykotúľať z postele. Čo v takom prípade spravíte ako prvé? Pôjdete si spraviť poriadne silnú kávu.

Autori aktuálnej štúdie publikovanej v British Journal of Nutrition však prišli na to, že to nie je ideálna voľba a najlepšie by bolo najskôr sa najesť. Keď si totiž dáte po prebudení kávu a až potom raňajky, môže vám to poriadne vystreliť hladinu cukru v krvi (glykémiu). A to so sebou prináša zvýšené riziko vzniku cukrovky, prípadne aj ochorení srdca.

Takmer polovica z nás siaha najskôr po káve

„Vieme, že takmer polovica z nás ráno vstane a ešte predtým, ako čokoľvek spraví, si dá kávu,“ uviedol profesor James Betts z britskej University of Bath v publikovanom tlačovom stanovisku. „A intuitívne to robíme tak, že čím unavenejší sa cítime, tým silnejšiu kávu si dáme.“

„Až do týchto chvíľ sme mali pomerne malé množstvo informácií o tom, čo to spraví s našimi telami, a to hlavne s našim metabolizmom a s kontrolou množstva cukru v krvi,“ skonštatoval.

Zaujímavý experiment

Betts spolu s kolegami oslovil 29 zdravých mužov a žien, na ktorých vykonal tri rôzne experimenty, medzi ktorými bola minimálne týždňová prestávka.

V prvom experimente sa účastníci normálne vyspali, pričom spánok trval približne od 23:00 do 7:00 a ráno dostali cukrový nápoj, ktorý mal simulovať kalorický obsah typických raňajok.

V druhom experimente boli počas spánku neprestajne budení. Výskumníci ich zobudili každú hodinu a poslali im textovú správu, na ktorú museli odpovedať. Potom po zobudení dostali rovnaký nápoj, ako pri prvom experimente.

Nuž a tretí experiment bol založený ešte na jednom dodatočnom predpoklade: po nedobrom spánku spojenom s neprestajným budením dostali hneď ráno silnú čiernu kávu a 30 minút po nej aj kalorický nápoj.

Po káve môže množstvo cukru v krvi výrazne vyskočiť

Závery boli jednoznačné: či spal človek dobre alebo zle, nemalo to vplyv na množstvo cukru v krvi a na inzulínovú reakciu. Predchádzajúce výskumy pritom naznačovali, že zlý nočný spánok môže mať v tomto smere negatívny vplyv.

Najdôležitejší je však ten záver, že ak niekto pred raňajkami skonzumoval silnú čiernu kávu, tak množstvo cukru v krvi mu po nich vyskočilo nahor až o takmer 50 percent. Inak povedané to znamená, že ak si dáte po zlom spánku kávu, znížite tak schopnosť tela tolerovať cukor, ktorý prijmete počas raňajok.

Riešením sú raňajky s minimom cukrov

„Raňajky sú zväčša bohaté na uhľohydráty (často cukor) a preto musíme prísť k záveru, že podobný efekt by pretrvával aj pri iných typických raňajkových jedlách,“ skonštatoval profesor Betts.

„Ale samozrejme, že ak si dáte raňajky, ktoré nie sú také bohaté na uhľohydráty a hlavne na cukor, tak určite obmedzíte (a možno aj celkom odstránite) nárast množstva glukózy v krvi, ktorý pozorujeme po jedle.“

Aký vplyv má zlý spánok na metabolizmus?

Dobrá správa, ktorú štúdia priniesla, je tá, že zlý spánok počas jednej noci nemá takmer žiadny vplyv na metabolizmus. Ak by sa však niečo podobné opakovalo častejšie, už by to v tomto smere veru nebolo ideálne.

„O vplyve spánku na náš metabolizmus sa toho musíme naučiť ešte veľmi veľa,“ povedal ďalší z vedcov Harry Smith. „Potrebujeme prísť na to, aké množstvo narušenia spánku je potrebné na zhoršenie fungovania nášho metabolizmu, prípadne aj na to, aké sú dlhodobé dôsledky tohto všetkého. Nuž a napokon sa zídu aj poznatky o tom, ako nám môže s bojom proti tomuto pomáhať napríklad cvičenie.“

Vplyv kávy s mliekom by bol podobný

A ešte jedna vec: testy boli robené s čistou čiernou kávou, ale predpokladá sa, že ak by išlo o latté alebo napríklad o flat white, výsledky by boli rovnaké.

„Mlieko by nám však porovnania skomplikovalo, keďže by do rovnice vnieslo dodatočné nutrienty,“ pripomenul James Betts, ktorého slová cituje CNN. „Predpokladám, že vplyv kofeínu by bol rovnaký aj po pridaní mlieka, pretože fyziologické vplyvy kofeínu sú pomerne silné (podľa niektorých zdrojov môže podporovať odolnosť voči inzulínu, pozn. autora).“

Ak sa chcete o káve dozvedieť viac, kliknite si aj na priložené odkazy týkajúce sa pozitívnych vplyvov kávynegatívnych vplyvov kávy. No a samozrejme pravidelne čítajte Blog o káve; postaráme sa o to, aby ste boli informovaní o všetkom dôležitom.

Ak hľadáte kvalitnú kávu, poďte na náš kávový eshop.

Casa del Caffé
Značky
Zobraz viac

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close

Máte Adblock :(

Spravodajské stránky nemajú šancu prežiť bez reklamy. Preto by sme vás radi poprosili o to, aby ste si u nás vypli Adblock. Ďakujeme za pochopenie.