Káva s kreativitou nepomôže, má však pozitívny vplyv na schopnosť riešiť problémy
Kofeín môže zlepšiť schopnosť človeka riešiť problémy, ale na druhej strane nepomáha zvýšiť kreativitu. K takýmto záverom dospeli výskumníci z univerzít v Arkansase a Severnej Karolíne, ktorí pracovali so vzorkou 80 dobrovoľníkov.
Účastníci štúdie dostali tabletku s 200 miligramami kofeínu, čo sú približne dve bežné kávy, prípadne dostali len tabletku bez kofeínu, ktorá mala spĺňať placebo efekt.
Následne boli pozorované štyri veci:
- Konvergentné myslenie, ktoré je o hľadaní konkrétneho správneho riešenia problému. Označuje sa aj ako zbiehavé myslenie a vedie k nájdeniu jedného cieľa.
- Divergentné myslenie, ktoré je skôr o kreativite a inovatívnych, zaujímavých riešeniach. Je „rozbiehavé“ a malo by viesť k viacerým rôznym návrhom.
- Pracovná pamäť, ktorá je kognitívnym systémom s obmedzenou kapacitou. Táto krátkodobá pamäť nám pomáha udržať malé množstvo informácií (vôňa, melódia, chuť) a priamo ovplyvňuje napríklad proces rozhodovania, ale aj aktuálneho správania. Pamäťová stopa sa však „rozpadne“ za 15 až 30 sekúnd.
- Nálada.
Závery, ktoré boli publikované v žurnáli Consciousness and Cognition, ukázali, že dávka kofeínu pomôže zlepšiť prvú a štvrtú z uvedených vecí, takže konvergentné myslenie a náladu. Tým pádom by mal byť človek schopný lepšie riešiť problémy, ale na druhej strane mu to nepomôže pri kreativite a nezlepší to ani fungovanie jeho pracovnej pamäte. Zrejmé bolo aj zlepšenie nálady a účastníci sa cítili byť „menej smutní“.
Výskumníci okrem toho pripomenuli, že predchádzajúce štúdie už ukázali pozitívny vplyv kofeínu na bdelosť, ostražitosť, čulosť, náladu či koncentrovanosť, avšak vplyv na kreativitu sa preukázať nepodarilo. A potvrdila to aj aktuálna štúdia.
„V západných kultúrach je kofeín stereotypne asociovaný s kreatívnym fungovaním a životným štýlom,“ povedala autorka štúdie Darya Zabelinová pripomínajúc, že kávu či energetické nápoje s radosťou užívajú autori rôznych textov či programátori a majú pocit, že kofeín nakopne ich kreativitu.
„Dvesto miligramov kofeínu výrazne pomáha k zlepšeniu schopnosti riešiť problémy, no nemá žiadny vplyv na kreatívne myslenie. Na druhej strane ho ani nezhoršuje, takže pokračujte v pití kávy; tieto schopnosti vám to nenaruší,“ dodala Zabelinová.