Darčeky

Káva s proteínom: Vítaná dávka kofeínu a bielkovín

Eshop s kávou

Patríte medzi vrcholových športovcov, prípadne sa venujete fitnes alebo kulturistike? V tom prípade určite holdujete proteínovým doplnkom, ktoré vyčerpanému telu dodajú potrebné živiny. Milujete okrem toho aj kávu? Ak áno, tak pre vás máme dobrú správu: tieto dve veci viete spojiť.

O káve s proteínom sa síce zatiaľ veľa nehovorí, ale takýto produkt si už viete zakúpiť aj na našom trhu. Kliknite napríklad na stránku spoločnosti GymBeam a o chvíľu ju môžete mať doma.

Proteín i káva majú mnoho pozitívnych účinkov

Pre športovcov je proteín mimoriadne dôležitý, veď svalom pomáha rásť, ale súčasne pomáha aj udržiavať svalovú hmotu a pozitívny vplyv má aj na regeneráciu. Ideálna je však aj káva, ktorá veľmi rýchlo dodá energiu, ale okrem toho vie zmierniť svalovú bolesť, pomáha s koncentrovaním sa na cvičenie a navyše je potvrdené, že dokáže lepšie naštartovať metabolizmus.

Z uvedeného je zrejmé, že spoločné popíjanie kávy a proteínu prináša mnoho pozitív. K dispozícii máte dve možnosti: buď si kávu a proteín zmiešate doma, prípadne si takýto produkt zakúpite.

Koľko bielkovín obsahuje samotná káva?

Kto by od kávy čakal proteínovú bombu, toho sklameme. V zrnkách sa nachádza len minimálne množstvo bielkovín, pričom podľa viacerých zdrojov ide len o 0,1 gramu na sto gramov; absolútne zanedbateľné minimum.

Je jasné, že fitnesákovi alebo kulturistovi to nemôže stačiť, pretože ten potrebuje na každý kilogram váhy denne prijať dva až tri gramy proteínov. Kávou si nepomôže. A to ani v tom prípade, ak by do nej pridal mlieko, pretože tak či tak by išlo o veľmi malé množstvo.

Káva nezhoršuje vstrebávanie bielkovín

Jedna vec je proteín požiť, ale druhá vec je tá, aby ho telo dokázalo čo najlepšie absorbovať, prípadne vstrebať. Niektoré zdroje prinášali správy o tom, že káva ich absorpciu zhoršuje, ale tieto fámy sa nepotvrdili.

Kávu najskôr vychlaďte

Keď sa rozhodnete pripraviť si kávu s proteínom vo vlastnej réžii, nezabudnite na to, že s teplou kávou by to nemuselo dopadnúť dobre. Určite ju najskôr vychlaďte.

Nechutí vám káva bez mlieka a cukru?

Káva s proteínom môže mať aj inú výhodu. Veľká časť kávičkárov má problém vypiť „čistú“ kávu bez mlieka a cukru. Potrebuje ju vylepšiť, avšak pridaním spomínaných prímesí už výrazne stúpa aj počet kalórií, ktoré finálny nápoj napokon má.

Keď však kávu zmiešate s proteínom, bude vám chutiť aj bez dodatočného cukru. Len si vyberte vhodnú príchuť a hor sa na to. Určite si nájdete takú, ktorá bude vyhovovať práve vašim chuťovým pohárikom. Skúste túto stránku na GymBeame.

káva s proteínom GymBeam
Takúto kávu s proteínom nájdete na stránke GymBeam.

Káva s proteínom zastaví proces straty svalovej hmoty

S prirodzeným spôsobom starnutia je spojená aj nepríjemná skutočnosť; strácame svalovú hmotu a telo ju nahrádza tukom. V konečnom dôsledku to môže viesť k zdravotným komplikáciám, obezite alebo zvýšeniu krvného tlaku.

Káva s proteínom vie v tomto smere pomôcť, aj keď pochopiteľne nejde o žiadny zázrak a musíte si hlavne správne nastaviť stravu a pravidelne cvičiť. Keď to urobíte správne, dokážete odbúravanie svalov spomaliť, prípadne úplne zastaviť.

A najspokojnejší budete vtedy, keď sa vám podarí nakopnúť opačný proces, teda svalotvorbu.

Stavte na kvalitu

Pri voľbe kávy rozhodne stavte na kvalitu. Nech vám ani nenapadne kúpiť si instantnú kávu a rozhodne neodporúčame ani lacné mleté kávy. Vyberte si špecializovaný eshop so zrnkovou kávou a doprajte si.

Na zdraví sa nešetrí a káva, ktorá je o niečo drahšia, bola určite lepšie a ekologickejšie spracovaná, možno je bio i fairtrade a navyše je s veľkou pravdepodobnosťou čerstvo pražená.

To, čo stojí v regáloch obchodov, môže mať niekedy aj dva roky.

Káva s proteínom pomáha chudnúť

Ako sme písali už vyššie, jednou z pozitívnych vlastností kávy je schopnosť naštartovať metabolizmus a pomôcť tak s chudnutím. Problémy s nadváhou má dnes veľká časť populácie a dať dole nejaké to kilo sa hodí takmer každému.

Káva s proteínom vám nepomôže len so zrýchlením metabolizmu, ale na druhej strane dokáže potlačiť aj chuť do jedla a prirodzenou cestou sa dokážete dopracovať k zníženiu denného kalorického príjmu.

Kávu s proteínom odporúčame vypiť približne 30 až 60 minút pred cvičením. Takto vám pomôže zvýšiť fyzický výkon, čo bude mať v konečnom dôsledku vplyv aj na množstvo spálených kalórií.

Káva s proteínom pomáha srdcu

Kardiovaskulárne problémy sú dnes časté na celom svete, infarkty pripravia o život obrovské množstvo ľudí. O tom, že káva pomáha znižovať riziko vzniku srdcovo-cievnych chorôb sme už písali, avšak veľmi dobrý je v tomto smere aj proteín.

káva s proteínom GymBeam
Prejdite na stránku GymBeam a môžete si zakúpiť takúto kávu s proteínom.

Štúdia z roku 2010 ukázala, že ak si denne dáte 54 gramov srvátkového proteínu (whey protein), znížite množstvo cholesterolu, ktorý sa vo vašom tele nachádza, a to hlavne LDL cholesterolu. Práve ten je hlavným faktorom spôsobujúcim infarkty a iné kardiovaskulárne problémy.

Pitie kávy s proteínom sa môže postarať o zníženie krvného tlaku, zlepšenie cirkulácie krvi, o spomalenie odumierania srdcových buniek, ale aj o zníženie množstva zlého cholesterolu.

Kde nakupovať?

Pre zakúpenie rôznych druhov proteínov odporúčame eshop GymBeam, nuž a na stránke GymBeamu nájdete aj hotový produkt proteínovej kávy.

Ohľadom kvalitnej kávy vám asi nemusíme radiť, ale ak vyskúšate kávový eshop Blogu o káve, nebudeme proti.

Protein Coffee: 75 gramov kofeínu + 25 gramov proteínu

Jedným z výrobcov kávy s proteínom je spoločnosť ProteinPro, ktorej produkt nesie označenie Protein Coffee a dostupný je aj na našom trhu.

„Je to švédska proteínová káva z pravej arabiky,“ informuje internetová stránka GymBeam. „Je v praktickej forme RTD (ready to drink) nápoja v plechovke, preto je pripravená k okamžitej konzumácii. Každá plechovka obsahuje 75 mg kofeínu a až 25 g bielkovín. Navyše, Protein Coffee je dostupná v dvoch skvelých príchutiach: vanilka a lahodné kapučíno.“

Všetkého veľa škodí

Na záver musíme spomenúť aj známy výraz „všetkého veľa škodí“. Platí to o káve, o proteíne a rovnako aj o ich vzájomnej kombinácii.

Keď si dáte veľa kávy, môže sa vám poriadne rozbúchať srdce a teoreticky sa môžu dostaviť aj iné problémy ako žalúdočná nevoľnosť, sčervenanie, prípadne triaška. Ak trpíte niečím podobným, skúste kávu Cafézia.

Nuž a ak by ste to prehnali s proteínom, mohli by sa dostaviť tráviace ťažkosti, hnačka, plynatosť, ale pokojne aj zápcha a ďalšie nepríjemnosti. Aj preto treba tento produkt užívať s mierou.

Veríme, že sa vám podarí nájsť zlatú strednú cestu a výhody kávy s proteínom si užijete naplno.

Káva s proteínom a Cafézia
Casa del Caffé
Značky
Zobraz viac

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close