Darčeky

Káva s proteínom: Vítaná dávka kofeínu a bielkovín

Patríte medzi vrcholových športovcov, prípadne sa venujete fitnes alebo kulturistike? V tom prípade určite holdujete proteínovým doplnkom, ktoré vyčerpanému telu dodajú potrebné živiny. Milujete okrem toho aj kávu? Ak áno, tak pre vás máme dobrú správu: tieto dve veci viete spojiť. Káva s proteínom skutočne existuje.

O káve s proteínom sa síce zatiaľ veľa nehovorí, ale takýto produkt si už viete zakúpiť aj na našom trhu. Kliknite napríklad na stránku spoločnosti GymBeam a o chvíľu ju môžete mať doma.

Proteín i káva majú mnoho pozitívnych účinkov

Pre športovcov je proteín mimoriadne dôležitý, veď svalom pomáha rásť, ale súčasne pomáha aj udržiavať svalovú hmotu a pozitívny vplyv má aj na regeneráciu. Ideálna je však aj káva, ktorá veľmi rýchlo dodá energiu, ale okrem toho vie zmierniť svalovú bolesť, pomáha s koncentrovaním sa na cvičenie a navyše je potvrdené, že dokáže lepšie naštartovať metabolizmus.

Z uvedeného je zrejmé, že spoločné popíjanie kávy a proteínu prináša mnoho pozitív. K dispozícii máte dve možnosti: buď si kávu a proteín zmiešate doma, prípadne si takýto produkt zakúpite.

Koľko bielkovín obsahuje samotná káva?

Kto by od kávy čakal proteínovú bombu, toho sklameme. V zrnkách sa nachádza len minimálne množstvo bielkovín, pričom podľa viacerých zdrojov ide len o 0,1 gramu na sto gramov; absolútne zanedbateľné minimum.

Je jasné, že fitnesákovi alebo kulturistovi to nemôže stačiť, pretože ten potrebuje na každý kilogram váhy denne prijať dva až tri gramy proteínov. Kávou si nepomôže. A to ani v tom prípade, ak by do nej pridal mlieko, pretože tak či tak by išlo o veľmi malé množstvo.

Káva nezhoršuje vstrebávanie bielkovín

Jedna vec je proteín požiť, ale druhá vec je tá, aby ho telo dokázalo čo najlepšie absorbovať, prípadne vstrebať. Niektoré zdroje prinášali správy o tom, že káva ich absorpciu zhoršuje, ale tieto fámy sa nepotvrdili.

Kávu najskôr vychlaďte

Keď sa rozhodnete pripraviť si kávu s proteínom vo vlastnej réžii, nezabudnite na to, že s teplou kávou by to nemuselo dopadnúť dobre. Určite ju najskôr vychlaďte.

Nechutí vám káva bez mlieka a cukru?

Káva s proteínom môže mať aj inú výhodu. Veľká časť kávičkárov má problém vypiť „čistú“ kávu bez mlieka a cukru. Potrebuje ju vylepšiť, avšak pridaním spomínaných prímesí už výrazne stúpa aj počet kalórií, ktoré finálny nápoj napokon má.

Keď však kávu zmiešate s proteínom, bude vám chutiť aj bez dodatočného cukru. Len si vyberte vhodnú príchuť a hor sa na to. Určite si nájdete takú, ktorá bude vyhovovať práve vašim chuťovým pohárikom. Skúste túto stránku na GymBeame.

káva s proteínom GymBeam
Takúto kávu s proteínom nájdete na stránke GymBeam.

Káva s proteínom zastaví proces straty svalovej hmoty

S prirodzeným spôsobom starnutia je spojená aj nepríjemná skutočnosť; strácame svalovú hmotu a telo ju nahrádza tukom. V konečnom dôsledku to môže viesť k zdravotným komplikáciám, obezite alebo zvýšeniu krvného tlaku.

Káva s proteínom vie v tomto smere pomôcť, aj keď pochopiteľne nejde o žiadny zázrak a musíte si hlavne správne nastaviť stravu a pravidelne cvičiť. Keď to urobíte správne, dokážete odbúravanie svalov spomaliť, prípadne úplne zastaviť.

A najspokojnejší budete vtedy, keď sa vám podarí nakopnúť opačný proces, teda svalotvorbu.

Káva s proteínom ako ideálna predtréningovka

Podľa dietologičky Kimberly Rose Francisovej je káva s proteínom ideálnym „nakopávačom“ pred fyzickým tréningom.

„Keďže kofeín stimuluje, je to skvelý fyziologický nakopávač, ktorý môže zlepšiť fyzický výkon,“ povedala Rose Francisová pre HuffPost, ale zdôraznila, aby sme stavili na proteín bez pridaných cukrov: „Skontrolujte si množstvo pridaných cukrov z hľadiska odporúčaného denného príjmu. Na etikete nájdete množstvo cukru nachádzajúceho sa v konkrétnom proteínovom prášku.“

Súčasne pripomenula štúdiu publikovanú v žurnáli Nutrients, podľa ktorej kofeín pomáha zvyšovať fyzický výkon. Ak človek príjme 5 až 6 miligramov kofeínu na kilogram váhy, spozoruje zvýšený výkon.

Stavte na kvalitu

Pri voľbe kávy rozhodne stavte na kvalitu. Nech vám ani nenapadne kúpiť si instantnú kávu a rozhodne neodporúčame ani lacné mleté kávy. Radšej si vyberte napríklad eshop Coffeein.

Na zdraví sa nešetrí a káva, ktorá je o niečo drahšia, bola určite lepšie a ekologickejšie spracovaná, možno je bio i fairtrade a navyše je s veľkou pravdepodobnosťou čerstvo pražená.

To, čo stojí v regáloch obchodov, môže mať niekedy aj dva roky.

Káva s proteínom pomáha chudnúť

Ako sme písali už vyššie, jednou z pozitívnych vlastností kávy je schopnosť naštartovať metabolizmus a pomôcť tak s chudnutím. Problémy s nadváhou má dnes veľká časť populácie a dať dole nejaké to kilo sa hodí takmer každému.

Káva s proteínom vám nepomôže len so zrýchlením metabolizmu, ale na druhej strane dokáže potlačiť aj chuť do jedla a prirodzenou cestou sa dokážete dopracovať k zníženiu denného kalorického príjmu.

Kávu s proteínom odporúčame vypiť približne 30 až 60 minút pred cvičením. Takto vám pomôže zvýšiť fyzický výkon, čo bude mať v konečnom dôsledku vplyv aj na množstvo spálených kalórií.

Káva s proteínom pomáha srdcu

Kardiovaskulárne problémy sú dnes časté na celom svete, infarkty pripravia o život obrovské množstvo ľudí. O tom, že káva pomáha znižovať riziko vzniku srdcovo-cievnych chorôb sme už písali, avšak veľmi dobrý je v tomto smere aj proteín.

káva s proteínom GymBeam
Prejdite na stránku GymBeam a môžete si zakúpiť takúto kávu s proteínom.

Štúdia z roku 2010 ukázala, že ak si denne dáte 54 gramov srvátkového proteínu (whey protein), znížite množstvo cholesterolu, ktorý sa vo vašom tele nachádza, a to hlavne LDL cholesterolu. Práve ten je hlavným faktorom spôsobujúcim infarkty a iné kardiovaskulárne problémy.

Pitie kávy s proteínom sa môže postarať o zníženie krvného tlaku, zlepšenie cirkulácie krvi, o spomalenie odumierania srdcových buniek, ale aj o zníženie množstva zlého cholesterolu.

Kde si kúpite kávu s proteínom?

Pre zakúpenie rôznych druhov proteínov odporúčame eshop GymBeam, nuž a na stránke GymBeamu nájdete aj hotový produkt proteínovej kávy.

Protein Coffee: 75 gramov kofeínu + 25 gramov proteínu

Jedným z výrobcov kávy s proteínom je spoločnosť ProteinPro, ktorej produkt nesie označenie Protein Coffee a dostupný je aj na našom trhu.

„Je to švédska proteínová káva z pravej arabiky,“ informuje internetová stránka GymBeam. „Je v praktickej forme RTD (ready to drink) nápoja v plechovke, preto je pripravená k okamžitej konzumácii. Každá plechovka obsahuje 75 mg kofeínu a až 25 g bielkovín. Navyše, Protein Coffee je dostupná v dvoch skvelých príchutiach: vanilka a lahodné kapučíno.“

Všetkého veľa škodí

Na záver musíme spomenúť aj známy výraz „všetkého veľa škodí“. Platí to o káve, o proteíne a rovnako aj o ich vzájomnej kombinácii. Keď si dáte veľa kávy s kofeínom, môže sa vám poriadne rozbúchať srdce a teoreticky sa môžu dostaviť aj iné problémy ako žalúdočná nevoľnosť, sčervenanie, prípadne triaška.

Nuž a ak by ste to prehnali s proteínom, mohli by sa dostaviť tráviace ťažkosti, hnačka, plynatosť, ale pokojne aj zápcha a ďalšie nepríjemnosti. Aj preto treba tento produkt užívať s mierou.

„Skonzumovanie príliš veľkého množstva proteínu naraz spôsobí, že telo prebytok vylúči, ale môže sa dostaviť aj nevoľnosť, ťažkosti s trávením, hnačka, bolesti hlavy a nervozita,“ povedala dietologička Kimberly Rose Francisová pre Huffington Post. „Chronicky veľká spotreba kofeínu môže spôsobiť aj zvýšené riziko problémov s obličkami a pečeňou, ale aj kardiovaskulárne choroby, záchvaty, prípadne smrť.“

Veríme, že sa vám podarí nájsť zlatú strednú cestu a výhody kávy s proteínom si užijete naplno.

Značky
Zobraz viac

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close