Predstavujeme nové kávy

Káva spod hory, kde sídli Boh: Omamná Uganda od Goriffee

Spod hory, na ktorej podľa miestnych sídli Boh, k nám prišiel vypeckovaný filter roast z pražiarne Goriffee. Naturálne spracovaný Bourbon vyprodukovalo združenie Mt. Elgon Agroforestry a musím povedať, že ide o veľmi vydarené dielo. Toto je Uganda od Goriffee.

Produkcia kávy v Ugande sa v posledných rokoch posúva míľovými krokmi napred a cítiť to aj pri tejto Ugande Mt. Elgon. Zrelé čerešne boli ručne zozbierané, starostlivo pretriedené a následne sušené v tieni miestneho pralesa. Nuž a Goriffee ich skvelo napražilo, to treba rozhodne zdôrazniť.

Uganda Mt Elgon mletá káva

Omamná vôňa

Keď som balíček Ugandy po prvýkrát otvoril, ovalila ma neskutočne príjemná ovocno-čajová vôňa. Bola omamná. Nevedel som od nej odtrhnúť nos. Po namletí sa aromatické prvky ešte viac rozvinuli a ja som začal rozoznávať biele hrozno a čierny čaj. 

Ružové víno v šálke kávy

Najväčšia zábava nastala vo chvíli, keď do dekantéru dopadla posledná kvapka čerstvo pripraveného filtra. Za horúca v chuti prevládali tóny čierneho čaju. Čaj sa chladnutím presunul do pozadia a na jazyku sa mi objavilo čisté a jasné ružové víno. Káva zanechávala perlivý pocit na jazyku a stenách ústnej dutiny. 

Uganda Mt Elgon - Goriffee - pretekanie kávy cez dripper

Musím povedať, že omamný perlivý pocit a chuť ružového vína ma presunuli niekam na letnú terasku. Šálka sa mi v ruke zmenila na sklenený pohár na víno a ja som si spokojne degustoval. Telo Ugandy je aj napriek naturálnemu spracovaniu ľahké a čajové, čo krásne podpisuje celkový dojem z kávy.

Ako z kávy vytiahnuť maximum?

Keďže je Uganda od Goriffee pražená na filter, pripravoval som ju ako filtrovanú kávu pomocou drippra Hario V60.

Uganda Mt Elgon od Goriffee - príprava

Recept V60:

17g —> 250 ml (92*C)
22 klikov na mlynčeku Comandante (stredne hrubé mletie)
0:00 – 0:30 50 ml
0:30 – 1:00 70 ml
1:00 – 1:50 130 ml
Všetky nálevy nalievajte krúživo a rovnomerne. Po prvom a poslednom náleve jemne zamiešajte celým dripprom.
finálny čas extrakcie – cca 2:15

Uganda Mt Elgon - hotová káva

Tip na záver: Kávu som pripravoval v novom Labe Blogu o káve. V Labe mám možnosť pracovať so štyrmi odlišnými vodami s rozdielnym stupňom mineralizácie a obsahom minerálov, pričom túto filtračnú stanicu nám nainštalovala spoločnosť Filtrovanie.eu. Ružové víno som najvýraznejšie cítil pri vode s nízkou tvrdosťou. Keď máte prístup k reverznej osmóze alebo balenej či filtrovanej vode s nízkou tvrdosťou, odporúčam použiť tú. Potom budete určite podobne omámení.

Zľavový kód: na eshope goriffee.com môžete využiť zľavový kód BLOGOKAVE10.

Značky
Zobraz viac

Podobné články

Pridaj komentár

Back to top button
Close
Close