Zdravie

Káva spôsobuje dehydratáciu organizmu: Pravda alebo mýtus?

Eshop s kávou

O kofeíne môžeme povedať, že je najpopulárnejšou drogou sveta. Pochopiteľne, že slovo „droga“ možno vyznie prehnane, ale predsa len nás dokáže nakopnúť, povzbudiť a poriadne naštartovať. Nachádza sa vo viacerých nápojoch, ale najviac si ho spájame s kávou.

V súvislosti s kávou a jej prijímaním sa však často hovorí aj o negatívach, pričom jedným z nich je to, že má pôsobiť močopudne a má dehydrovať organizmus. Už teraz vám môžeme povedať, že ide o MÝTUS, ktorý sa v spoločnosti drží celých deväť desaťročí.

Mýtus založený na štúdii z roku 1928

Jeho semienko zasiala štúdia Lawrenca Armstronga z Univerzity Connecticut vykonaná ešte v roku 1928. Tento Američan prišiel na to, že ak človek viac ako dva mesiace neprijme žiadny kofeín, tak aj pol miligramu kofeínu na kilogram váhy (45 miligramov pri 90-kilogramovom človeku) môže spôsobiť „značné“ zintenzívnenie potreby močenia.

Problém bol však v tom, že celý tento výskum bol realizovaný len na troch (3!) ľuďoch, takže jeho výsledky sú pochybné. Nuž a aby toho nebolo málo, nehovoril v zásade vôbec nič o pravidelných kávičkároch a ako sa neskôr ukázalo, na nich už kofeín vôbec nepôsobí močopudne.

Pravidelní kávičkári sú úplne v pohode

Už po štyroch či piatich dňoch popíjania kávy sa malý močopudný efekt ukáže najskôr pri miligrame kofeínu na kilogram váhy, teda pri dvojnásobnej dávke, s akou pracoval spomínaný prieskum. Po viacerých dňoch úplne ustupuje.

„Ak pravidelne vypijete pár šálok kávy denne, tak malé množstvo kofeínu, ktorý sa v nich nachádza, nespôsobí, že by ste zo seba vylúčili viac tekutín, ako prijmete,“ povedala odborníčka na výživu Lisa Rennová pre ABC Life.

Či pijete kávu, či vodu, je to to isté

Doposiaľ najviac citovaný výskum realizovali v roku 2014 vo Veľkej Británii. Jedna skupina ľudí pila štyri 200-mililitrové poháre kávy denne, druhá rovnaké množstvo vody. Výskumníci merali množstvo vylúčeného moču počas 24 hodín, ale súčasne hydratáciu organizmu kontrolovali aj prostredníctvom vzoriek krvi: „A prišli na to, že striedme popíjanie kávy má podobné hydratačné kvality, ako popíjanie vody.“

V našich končinách však máme iné kávové návyky a nie každý holduje veľkým kávovým nápojom o 200 mililitroch. Keď však malé espresso doplníme pohárom čistej vody, čo je v zásade štandard, je to v zásade to isté. Telu nemôžeme spôsobiť žiadne, ani len malé, problémy.

Neexistujú jednoznačné dôkazy

Treba však pripomenúť, že táto štúdia bola zameraná na pravidelných kávičkárov. Naďalej sa hovorí o tom, že na ľudí, ktorí kávu nepijú pravidelne, by mohla mať močopudné účinky, ale potvrdené to nie je. V zásade to asi bude tak, ako pri mnohých iných aspektoch: každý si to musí vyskúšať sám na sebe.

„Dôkazy týkajúce sa tejto oblasti doposiaľ nie sú celkom jednoznačné,“ konštatuje ABC Life. „Ak však pijete kávu pravidelne a nepijete jej prehnane veľa, nemala by vás dehydrovať.“

Dodržujte pitný režim a všetko bude OK

Skôr spomínaná Lisa Rennová pridala aj ďalšie slová: „Ak vypijete viac, ako štyri šálky kávy denne, možno by ste mohli pocítiť močopudný účinok. Ale ak ich vypijete menej, tak to bude z hľadiska dehydratácie na sto percent v poriadku.“

A ak sa dehydratácie vyvolanej kávou napriek tomu obávate, nie je nič jednoduchšie, ako si v priebehu dňa párkrát dopriať aj iný nápoj. Priemerný muž potrebuje približne 2,6 litra tekutín denne, žena 2,1 litra. Ak je teplejšie, prípadne ste fyzicky mimoriadne aktívny, doprajte si ich ešte viac. Nič tým nepokazíte. Jednoduché, nie?

Casa del Caffé
Značky
Zobraz viac

Podobné články

Back to top button
Close
Close