Káva v tehotenstve: Názor odborníkov, ktorý vás prekvapí
Môžem piť kávu v tehotenstve? Túto otázku si položila asi každá tehotná kávičkárka žijúca s obavou, či kofeín nejakým spôsobom nepoškodí rastúci plod. Svetom internetu sa šírilo mnoho poplašných správ a je pochopiteľné, že bežný človek sa môže zľaknúť. Možno vás prekvapí, že podľa odborníkov však obavy nie sú úplne opodstatnené; ak to teda budúca matka s kávou vyslovene nepreženie. Káva v tehotenstve je OK.
Na začiatok vám poviem moju osobnú skúsenosť, ktorú máme s manželkou Jankou. V priebehu väčšiny prvého tehotenstva jej káva vôbec nechutila, doslova jej smrdela a bola odporná. Akoby jej telo samo oznámilo, že nie, nepi ma. Neskôr sa však situácia napravila a na kávu mala chuť. Tak si ju dala, ale samozrejme, s mierou. Laicky sme vyhodnotili, že telo rozhodne samo. Je pravdepodobné, že odborníci by nás za túto pseudo-medicínu asi zvozili, tak sa radšej poďme venovať faktom.
Náš tip: kupujte kvalitnú kávu zo slovenských pražiarní. Zľavové kódy nájdete TU.
Vplyv kofeínu na tehotné ženy
Googlením som sa dostal na stránku americanpregnancy.org, kde mali prehľadne popísaný vplyv kofeínu na tehotné ženy. Stálo tam nasledovné:
- Kofeín je stimulant, ktorý má vplyv na zvyšovanie krvného tlaku i tepu. Obom týmto vplyvom by sa mala žena počas tehotenstva vyhýbať.
- Kofeín má vplyv aj na zvyšovanie frekvencie močenia, takže znižuje úroveň množstva vody v tele a môže viesť k dehydratácii.
- Aj keď človek dokáže množstvo prijatého kofeínu bez problémov spracovať a vyrovnať sa s ním, plod je na tom horšie. Jeho metabolizmus je ešte v procese vývoja a kofeín by mohol narušiť napríklad jeho spánkové návyky. Kofeín má totiž vplyv aj na to, že vás udrží v bdelom stave.
Nie len káva obsahuje kofeín
- Kofeín sa nenachádza len v káve, avšak nájdete ho aj v čaji, čokoláde, energetických nápojoch, prípadne aj v niektorých liekoch. Dajte si teda pozor aj na iné veci, nie len na kávu.
- Tento bod možno spočiatku vyznie trochu strašidelne, ale ak ho dočítate celý, budete pokojnejší: viacero štúdií na zvieratách ukázalo, že kofeín môže mať vplyv na vrodené poruchy dieťaťa, na predčasný pôrod, na zníženie plodnosti, no napríklad aj na to, že dieťa sa narodí s podváhou. Ale pozor: štúdie vykonané na ľuďoch nevedia prísť k jednoznačnému záveru a neexistuje dôkaz, že je tomu skutočne tak.
- Niektoré štúdie naznačili, že vysoké množstvo spotrebovaného kofeínu môže viesť k problémom s počatím. Vedci, ktorí za nimi stoja, ženám odporúčajú, aby v prípade záujmu otehotnieť obmedzili príjem kofeínu. My s Jankou sme však takýto problém nemali, haha.
Môže kofeín vyvolať zvýšenú potratovosť?
- Hovorilo sa o tom, že vysoký príjem kofeínu môže mať vplyv na zvýšenie potratovosti. Spomínaný zdroj priniesol v tejto súvislosti dva nezávislé prieskumy, ktoré však ponúkajú rozdielne výsledky. American Journal of Obstetrics and Gynecology tvrdil, že ak žena skonzumuje viac ako 200 miligramov kofeínu denne, má dvakrát väčšiu pravdepodobnosť potratu, ako žena, ktoré neskonzumuje žiadny kofeín. Avšak iný prieskum z dielne Epidemiology, v rámci ktorého mali ženy užívať 200 až 350 miligramov kofeínu denne, neukázal žiadne zvýšené riziko.
- Všeobecné závery hovoria o tom, že tehotné či dojčiace ženy by pre istotu mali obmedziť množstvo prijatého kofeínu na maximálne 200 miligramov denne. Nájdu sa odborníci, ktorí ho radia obmedzovať na 150, ale i takí, ktorí by pripustili aj 300 miligramov.
Ako si vyrátať príjem kofeínu?
Rozhodujúce pri tejto téme je vedieť si vyrátať množstvo prijatého kofeínu. Nie je to nič jednoduché, pretože existuje množstvo rôznych spôsobov príprav a rôzne typy káv obsahujú iné množstvo kofeínu. Prikladáme však aspoň akúsi univerzálnu tabuľku:
Množstvo kofeínu v káve
Espresso (30 ml) – 40 mg
Káva z french pressu (200 ml) – 80 až 130 mg
Filtrovaná káva (200 ml) – 115 až 175 mg
Turecká káva (200 ml) – 160 až 240 mg
Instantná káva (240 ml) – 27 až 173 mg
Latté (240 ml) – 63 až 175 mg
Cappuccino (180 ml) – 24 až 66 mg
Množstvo kofeínu v iných produktoch
Čierny čaj (240 ml) – 14 až 70 mg
Zelený čaj (240 ml) – 32 až 60 mg
Horúca čokoláda alebo kakao (180 ml) – 9 mg
Kofola (330 ml) – 50 mg
Coca-cola (330 ml) – 33 mg
Coca-Cola light (330 ml) – 44 mg
Red Bull (250 ml) – 79 mg
Tabuľka čokolády (50g) – 9 mg
Tabuľka tmavej čokolády (50g) – 31 mg.
Čo na to pražiar kávy?
„Nedá sa presne zmerať, koľko kofeínu bude mať človek v káve. Teda aspoň takto na diaľku to nedokážeme jednoznačne povedať,“ uviedol Simon Melišek zo slovenskej pražiarne kávy Ready After pre Blog o káve.
„Ide o spôsob prípravy, druh kávy a ďalšie parametre. Robusta má napríklad dvakrát až trikrát toľko kofeínu ako arabika, takže už len toto zohráva veľmi dôležitú úlohu. Prípadne espresso z domáceho kávovaru môže mať menej kofeínu ako espresso z profi kávovaru. Iné množstvo kofeínu má filtrovaná káva, iné instantná, iné cold brew. A ide samozrejme aj o to, ako dlho tú kávu pripravujete, aký podiel kávy a vody použijete a podobne. Je to asi nekonečné množstvo parametrov.“
„Ja by som odporučil bezkofeínovú Kolumbiu z našej dielne a netreba nič prepočítavať,“ zasmial sa Simon Melišek. „Ale vážne. Keď bola tehotná či dojčiaca žena na kávu veľmi zvyknutá a chýba jej, jedno espresso denne jej neublíži. My v našej pražiarni to ľuďom hovoríme takto. A súčasne im dávame ochutnávať našu bezkofeínovú kávu, ktorá chutí rovnako dobre, ako káva s kofeínom. Takže nie je o čom.“
Náš tip: na eshope readyafter.sk môžete využiť zľavový kód BLOGOKAVE10.
Odporúčajú odborníci kávu v tehotenstve?
Zaujímavo k tejto situácii pristúpil zdroj The Conversation, ktorý oslovil piatich odborníkov. Tí dostali jednoduchú a jasnú otázku: „Je v poriadku piť kávu v tehotenstve?“ Nuž a dopadlo to 4:1 v prospech ÁNO.
Treasure McGuireová, farmaceutička: ÁNO
„Áno, ale v rozumnej miere. Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) a Americké kolégium pôrodníkov a gynekológov tehotným ženám odporúča obmedziť spotrebu kofeínu na maximálne 200 až 300 miligramov denne. Schopnosť žien metabolizovať kofeín sa počas tehotenstva spomalí. Ešte horšia je nasledujúca vec; kofeín sa prostredníctvom placenty dostáva do tela dieťaťa, ktoré ešte nie je dostatočne vyvinuté na to, aby ho absorbovalo. Môže sa mu teda hromadiť v tele a v mozgu. Nevieme však jednoznačne potvrdiť, že by spotreba kofeínu mala zlý vplyv na vývoj dieťaťa.“
„Väčšina farmakologických štúdií je totiž založená len na pozorovaniach. To znamená, že výskumníci len pozorujú tehotné ženy a posúdia, či je výsledok pre matku a pre dieťa pozitívny alebo negatívny. Štúdie založené na pozorovaní vedia identifikovať asociácie, ale nevedia s určitosťou potvrdiť, že skúmané faktory niečo reálne zapríčinili. Kým sa neobjavia ďalšie kvalitné dôkazy, ktoré by upravili bezpečné množstvo spotreby kofeínu, tak maximálne denné množstvo pre tehotné ženy by ideálne malo byť 200 miligramov.“
Ian Musgrave, farmakológ: ÁNO
„Áno, ale obmedzte dvojité espressá a nepreháňajte to s čokoládou. Kofeín je jedným z najpopulárnejších a najbezpečnejších stimulantov, ktoré konzumujeme. Nachádza sa v mnohých jedlách a nápojoch, pričom káva a čokoláda sú z nich asi najpopulárnejšie. Mierna spotreba kávy je spojená so zdravotnými benefitmi ako zníženie rizika vzniku srdcových chorôb a cukrovky druhého typu. Primeraná spotreba kofeínu je v zásade bezpečná, ale niektoré štúdie naznačili aj inú vec; spotreba kofeínu u tehotných žien môže spôsobovať riziko potratu, prípadne môže mať negatívny vplyv na ich dieťa.“
„Skoršie štúdie naznačovali, že spotreba menej ako 300 miligramov kofeínu denne je bezpečná. Ako sa však ukázalo, tieto štúdie boli založené na obmedzenom množstve dát. Európska organizácia EFSA má prísnejšie odporúčania o maximálne 200 miligramoch denne. Ak by sme sa držali jej nariadení, tehotná žena by si mohla denne vychutnať tri poháre instantnej kávy. A netreba zabúdať na to, že klasicky pripravovaná káva má viac kofeínu, v stredne veľkom pohári ho môže byť 95 až 165 miligramov.“
Evangeline Mantziorisová, dietologička: ÁNO
„Áno, piť kávu v tehotenstve je OK, ale možno ju treba trochu obmedziť. Jedna z obáv sa týka toho, že kofeín sa cez placentu dokáže dostať do krvného obehu dieťaťa, ktoré ho ešte nevie odbúravať. Ostane teda v obehu. Tehotenstvo sa na druhej strane stará o to, že metabolizmus matky pomalšie očisťuje telo od kofeínu. Potenciálne to môže znamenať, že dieťa je účinkom kofeínu vystavené dlhšie… WHO odporúča, aby tehotné ženy neprekročili množstvo 300 miligramov kofeínu denne, americké kolégium 200 miligramov, v Austrálii organizácia NHMRC 300 miligramov, ale tam to už prehodnocujú. Celkovo to znamená, že tehotné ženy by si denne mali vystačiť s jednou šálkou silného espressa, prípadne s dvoma pohármi instantnej kávy. Nuž a o obmedzení príjmu kofeínu by mali uvažovať aj dojčiace ženy; malé množstvo kofeínu sa totiž prostredníctvom mlieka dostáva aj do tela dieťaťa. Kofeín mu potom môže spôsobiť kŕče, podráždenosť a problémy so spánkom.“
Hannah Dahlenová, profesorka v oblasti pôrodníctva: ÁNO
„Áno, ale káva by mala byť počas tehotenstva a dojčenia konzumovaná len v obmedzenom množstve. Odporúčaná maximálna denná dávka predstavuje 150 až 300 miligramov kofeínu, pričom väčšina štátnych odporúčaní hovorí o 200 miligramoch, čo sú jeden až dva poháre kávy. Príroda je však veľmi mocná a ženy v prvých týždňoch tehotenstva, keď je riziko potratu vyššie, často pociťujú averziu ku káve. Ak však aj tak túžite po svojej šálke, tak by vám mohla pomôcť bezkofeínová káva, prípadne čaj. A to bez bočných vplyvov.“
Clare Collinsová, profesorka v oblasti stravy a dietetiky: NIE
„Myslím si, že najbezpečnejšou odpoveďou na túto otázku je ‚nie‘. Áno by som totiž mohla povedať len za určitých podmienok. Veľká štúdia z roku 2017 prišla na to, že vysoká spotreba kávy je oproti nízkej alebo žiadnej spotrebe výraznejšie prepojená so zvýšenou šancou na narodenie dieťaťa s nízkou váhou, na predčasný pôrod, ale aj na potrat. Iné prieskumy zamerané na spotrebu kofeínu, ktorá zahŕňala kofeín zo všetkých jedál a nápojov, prišli na to, že zdravé tehotné ženy môžu denne prijať až 300 miligramov kofeínu a toto množstvo nie je spojené s problémovým tehotenstvom, ale ani s problémami pri pôrode či dojčení.“
„Kľúčová správa hovorí o tom, že množstvo kofeínu treba držať pod hranicou 300 miligramov denne. Problém je však v tom, že jeho príjem je takmer nemožné presne monitorovať. Jedna káva môže totiž pokojne obsahovať aj 250 miligramov kofeínu, a to v závislosti od jej veľkosti a spôsobu prípravy. Instantná káva má od 50 do 100 miligramov na pohár, klasicky pripravovaná od 100 do 150. Okrem toho je dôležité zohľadniť aj obsah kofeínu v čaji, kole, čokoláde a energetických nápojoch.“
Pre lepšie zorientovanie v problematike vám odporúčame aj naše články s názvom „Koľko kofeínu obsahuje káva?“ a „Kofeín v tehotenstve„.
Jeden komentár