Zaujímavosti o káve

Káve hrozí koniec. Francesco Sanapo dostal nápad…

Budúcnosť kávy je ohrozená. Klimatická kríza udiera čoraz silnejšie a ak sa naplnia negatívne predpovede, je možné, že o približne 30 rokov už niektoré odrody kávy nebudú existovať. Nedokážu totiž prežiť. Taliansky kávomil Francesco Sanapo si to naplno uvedomuje.

Vlastník pražiarne Ditta Artigianale je nahnevaný. Niekoľkonásobný taliansky baristický šampión cíti, že v rukách nemá dostatočné páky na to, aby s problémom niečo spravil, ale aspoň na neho plánuje upozorniť. V stredu 4. augusta vyrazí na bicykli z Florencie a pustí sa do Talianskej kávovej tour, ktorá povedie z Toskánska cez Umbriu, Marche a Abruzzo až do Apulie.

Francesco a jeho french press

„Jeho cieľom je zvyšovať povedomie o ekologických témach a pomôcť tak zachrániť kávu,“ píše stránka comunicaffe.com. „V záujme toho sa v rámci každej etapy svojej tour stretne s niekoľkými kľúčovými hráčmi pôsobiacimi v tomto biznise. Tieto inštitúcie pohostí výberovou kávou.“

„Na každej zastávke to bude iná káva pochádzajúca z malých plantáží, ktorú Francesco pripraví sám prostredníctvom vlastného french pressu,“ dodáva stanovisko.

Spojenie dvoch najväčších vášní

Sám Sanapo hovorí, že pri celom projekte chce spojiť svoje dve najväčšie vášne: kávu a bicykle. Jeho Italian Coffee Tour bude sponzorovať spoločnosť Confcommercio Firenze, ale aj firmy ako Hario, Pissei či Rolling Dreamers.

„Čelíme hrozbe týkajúcej sa toho, že prídeme o potešenie spojené so šálkou kávy, teda o jeden z najtradičnejších zvykov v Taliansku,“ povedal Francesco Sanapo. „A to bohužiaľ kvôli globálnemu otepľovaniu, ozónovej diere, ničeniu pralesov, ale aj zanedbaniu včiel.“

„Je možné, že v roku 2050 už krajiny, v ktorých sú tieto zrná kultivované, nebudú schopné produkovať ovocie. Preto som sa rozhodol urobiť niečo skutočné a konkrétne, pričom skombinujem svoje dve vášne, kávu a bicykle.“

Francesco Sanapo: Každý z nás sa môže postarať o zmenu

„V rámci tisíckilometrového výletu prejdem viacero talianskych regiónov, v ktorých budem hovoriť o káve a klimatickej zmene. Pevne verím, že každý z nás sa môže postarať o zmenu. Môžeme začať už malými dennými aktivitami, ktoré vieme realizovať novými, ekologickými a udržateľnými spôsobmi,“ dodal Sanapo.

Dodajme, že Francesco Sanapo vyhral taliansky baristický šampionát v rokoch 2010, 2011 a 2013. Na majstrovstvách sveta v Melbourne skončil v roku 2013 šiesty.

Značky
Zobraz viac

Podobné články

Pridaj komentár

Back to top button
Close
Close