Zaujímavosti o káve

Kávičkujete doma? Toto je 11 najčastejších chýb, ktoré pravdepodobne robíte

Pripravovať si kávu doma vo vlastnej réžii znie super. Doslova to láka. Nájsť si chvíľku len pre seba, pomlieť si zrná, staviť na niektorý zo zaujímavých spôsobov prípravy, no a potom si už len užívať chvíle pohody pri kvalitnom nápoji. Ibaže ono to vôbec nemusí byť takéto ideálne a väčšina z nás robí pri príprave kávy viacero často sa opakujúcich chýb.

Možno by sa mohlo zdať, že príprava kávy je jednoduchá a zvládne ju ktokoľvek, ibaže toto je veľmi veľký omyl. Stačí si uvedomiť, že baristi v kaviarňach majú za sebou roky práce a množstvo skúseností, vďaka ktorým vám pripravia zväčša veľmi kvalitnú šálku.

Doma to takto nemusí zvládnuť každý a mnoho konzumentov sa napokon dopracuje len k fádnemu produktu, ktorý ponúka akurát tak kofeín, ale vôbec nie všetky rôzne chuťové profily, ktoré by káva ponúkať mala.

Aké sú teda hlavné chyby, ktorých sa dopúšťajú mnohí domáci kávičkári?

Nekvalitná káva

Tento nešvár je v našich končinách veľmi rozšírený, bohužiaľ. Veľké množstvo konzumentov má pocit, že keď staví na kávy, ktoré boli velebené v televíznych reklamách, spraví dobre. Ibaže nespraví. Komerčné kávy predávané v obrovských množstvách nie sú pripravované z najkvalitnejších zŕn a sú len mixom všetkých možných kávovníkových zŕn z rôznych fariem, ba dokonca štátov.

Je bežné, že v lacných produktoch nájdete pomleté zrná robusty i arabiky, no a aj v zrnkových kávach, ktoré môžu byť označené ako stopercentná arabika, budú zrná z Brazílie, Kolumbie, Hondurasu a mnohých ďalších krajín.

Pravý kávičkár (ten z reklamy s Juniorom to asi nebude) si dá na tomto všetkom záležať. Pri kvalitnej káve poznáte priamo lokalitu, kde bola dopestovaná a nekrížia sa v nej rôzne chuťové profily vzdialených geografických oblastí.

Pri výberovej káve poznáte dokonca aj konkrétnu farmu, z ktorej zrná pochádzajú a dozviete sa aj mnoho ďalších informácií, ktoré musia byť uvedené na obale. Kvalitný produkt sa predsa nemá za čo hanbiť.

Na tradičných instantných kávach naopak nie je napísané vôbec nič a zloženie si môžete len domyslieť. Áno, ich výhodou je rýchla príprava, ale to je tak všetko: produkty ako Nescafé, Jacobs, Tchibo a ďalšie instantné kávoviny môžu mať reklamu akú len chcú, ale sorry, je to odpad.

Čo odporúčame? Vyskúšajte viacero káv a skúste sa na zrná detailnejšie pozrieť. Pri bežných komerčných kávach sú častokrát poškodené, prípadne rozdrvené, avšak pri kvalitnejších produktoch sú nádherné a celistvé.

Ukazovateľov, na ktoré by sme si tu vedeli posvietiť, je však omnoho viac. Napokon môžeme poradiť len jednu vec: nebojte sa a za kávu si priplaťte. Ani najlepšie kávy nie sú vyslovene drahé a rozdiel určite pocítite. Pozrite sa napríklad na tento kávový eshop.

Nekvalitná voda

O kvalitnej vode sme sa už bavili v článku s Jozefom Rybárom zo spoločnosti filtrovanie.eu, ktorý jednoznačne potvrdil, že ku kvalitnej káve patrí kvalitná voda. A bodaj by nie, keď takmer 99 percent obsahu pripravenej šálky tvorí voda.

Mnoho ľudí používa bežnú vodu z vodovodného kohútika, ibaže tá nemusí byť ideálna vo všetkých regiónoch. Niekde je tvrdšia, niekde mäkšia, takmer všade má v sebe rôzne nečistoty. Na Blogu o káve sme už priniesli aj rozhovor s odborníkom na technológie vody Adriánom Krišákom, ktorý vám takisto odporúčame prečítať.

Ideálnym riešením je namontovanie filtra priamo na vodovodnú batériu, ale známe sú aj prípady kupovania neperlivých vôd. To však nie je úplne v poriadku hlavne z hľadiska tvorby plastového odpadu.

Staré a zvetrané zrná

Aj keď do kávy investujete značné množstvo peňazí a kúpite si kvalitný produkt, mali by ste si dať pozor aj na to, kedy bola pražená a ako ju skladujete. Ak máte kvalitný obal, káva vydrží čerstvá pomerne dlho, pokojne aj pol roka – prípadne si viete pomôcť aj využitím špeciálnej dózy, z ktorej sa dá odsať kyslík a zabránite tak zoxidovaniu kávy.

Ak máte horší obal, napríklad papierový, do ktorého navyše preniká svetlo, prípadne je bez hermetického zipsu, káva môže zvetrať aj rýchlejšie. Niektorí fajnšmekri preto hovoria, že by bolo ideálne spotrebovať ju už do mesiaca, prípadne piatich či šiestich týždňov.

Ale ako sme spomínali: ak ju dobre skladujete, nie je vystavená extrémne vysokým ani nízkym teplotám a je v tme, v podstate sa jej nič nestane. Už sme testovali aj štvorročnú a stále bola pitná, aj keď žiadne veľkolepé aromatické a chuťové profily už neponúkala.

Do takýchto extrémov však rozhodne nezachádzajte. Kto kávu otvorí,nechá ju tak stáť niekoľko mesiacov a potom sa k nej vráti, robí chybu.

Mletá káva

Toto je bohužiaľ veľmi častá chyba. Uvedomelému kávičkárovi ani nenapadne kúpiť si inú kávu ako zrnkovú, no mnohí ľudia to aj dnes robia takto. Pritom si stačí uvedomiť, že ak za niekoľko týždňov, prípadne mesiacov zvetrá zrnková káva, ako rýchlo musí tento proces prebehnúť pri mletej? My vám to prezradíme: stane sa tak v podstate okamžite.

Kávu si treba namlieť vždy tesne pred prípravou a vždy len také množstvo, ktoré spotrebujete. Áno, síce treba investovať do mlynčeka, ale kávičkár-začiatočník nepotrebuje hneď kupovať produkt za stovky eur. Pri elektrickom mlynčeku je mletie otázkou len niekoľkých, možno desiatich sekúnd. Ak ešte mlynček nemáte, neváhajte a nejaký si obstarajte.

Nesprávna teplota vody pri príprave

Toto takisto mnohým bežným konzumentom možno ani nenapadlo, ale v Blogu o káve sme sa tejto téme venovali už viackrát. Jasné, že ak máte špecializovaný automat, prípadne aj moka kanvicu, tak tie to všetko spravia za vás a nemáte starosť.

Ale čo v tom prípade, ak kávu pripravujete napríklad v hariu V60, chemexe, prípadne vo french presse? Tam o teplote vody rozhodujete sami a môžete to zbabrať. Ak kávu zalejete vriacou vodou, môžete ju spáliť, ak naopak príliš chladnou, nemusíte z nej dostať všetky nuansy – teda s výnimkou cold brew, kde to robíte úmyselne.

Všeobecne sa hovorí o tom, že ideálna teplota vody by mala byť v rozmedzí od 90 do 95 stupňov. Ak nemáte teplomer, ktorým by ste si ju overili, tak vodu jednoducho priveďte k varu a následne ju nechajte odstáť 30 až 45 sekúnd. Potom by malo byť všetko v poriadku.

Jediná metóda prípravy kávy

Určite aj vy poznáte človeka, ktorý si celý život pripravuje kávu rovnakým spôsobom, všakže? Nadávkuje si ju do koťoga, postaví na varič a hotovo. Deň čo deň a rok čo rok to isté. Absolútny zvyk. Avšak aj táto skutočnosť patrí medzi chyby mnohých kávičkárov.

Skúste to zmeniť. Ak máte stroj na espresso, skúste si kávu sem-tam spraviť cez hario V60. Ak máte v obľube napríklad moccamaster, vyskúšajte aj french press alebo koťogo, prípadne si kúpte chemex alebo aeropress. Experimentujte.

Nesprávne nastavená hrúbka mletia

Jednotlivé spôsoby prípravy kávy si vyžadujú rôznu hrúbku mletia. Len vďaka jej správnemu nastaveniu dostanete z kávy pri danej alternatíve prípravy maximum a dokonale si ju vychutnáte.

Najjemnejšie mletie – doslova na prach – treba uplatniť pri tureckej káve, omnoho hrubšie zasa pri príprave cez french press. Ostatné alternatívy sú niekde medzi tým. Ak mletie nenastavíte správne, môžete sa dopracovať k nedostatočne vyextrahovanej káve, prípadne až k preextrahovanej, ktorá by bola zbytočne horká a nechutná.

Kávové pody

Opäť raz taká zvláštna záležitosť. Jeden zo spôsobov prípravy kávy je postavený na jej extrahovaní zo špeciálnych „podov“. Dáte ich do automatu a o chvíľu máte svoju dávku pripravenú. Ibaže kvalita bohužiaľ nie je nijako úchvatná, pretože káva bola do podu pomletá pred dlhým časom a s veľkou pravdepodobnosťou je dávno zvetraná.

Okrem toho si skúste predstaviť, aké zrná sa pri výrobe podov používajú. Najlepšie rozhodne nebudú, pretože tie pôjdu na trh určite v celosti, aby aj zákazník mohol vidieť ich krásu. Ale všelijaké nepodarky, prípadne rozdrvené a zničené zrná, tak toto všetko sa pomelie či už pre prípravu bežnej mletej kávy, prípadne aj do podov. Pre ľudí, ktorí nie sú najväčší fajnšmekri a podľa možností si nič nevšimnú.

Nuž a v tejto súvislosti treba dodať aj inú vec: prostredníctvom používania kávových podov tvoríme veľké množstvo odpadu. Ak tejto metóde prípravy predsa len holdujete a nehodláte sa jej vzdať, skúste aspoň staviť na recyklovateľné pody.

Ohrievanie kávy v mikrovlnke

Áno, toto robí kadekto. Pri niektorých formách prípravy sa môže určité množstvo kávy zvýšiť. Nápoj si necháte na neskôr a kávu potom potrebujete nejakým spôsobom ohriať. Čo spravíte? Jasne, šupnete ju do mikrovlnky.

Toto však vôbec nie je ideálne, pretože káva strácala optimálne chuťové i aromatické vlastnosti už počas dlhodobého pobytu v prípravnej nádobe, pričom počas tohto obdobia určite aj zhorkla. Keď ju potom dáte do mikrovlnky, tak zhorkne ešte viac. Určite to teda nie je ideálne.

Podľa možností si treba dať pozor na to, aby ste si vždy pripravili optimálne množstvo kávy, ktoré v priebehu krátkej chvíľky spotrebujete. Káva si nezaslúži len tak stáť a chladnúť… a nezaslúžite si to ani vy.

Nedostatočná čistota

Toto si mnohí neprečítate radi, ale vedeli ste o tom, že kávovar je z hľadiska bytových priestorov v priemernej domácnosti po stránke počtu baktérií medzi absolútnou špičkou?

Najnebezpečnejším miestom v byte je hubka alebo špongia na umývanie riadu, nasleduje pohár na odkladanie zubnej kefky, miska pre pokrm domácich miláčikov a štvrtá priečka patrí kávovaru.

V priemere 50 585 mikroorganizmov na 10 centimetrov štvorcových je alarmujúcich. Baktérie majú radi teplo a pravdepodobne aj kávu, toto prostredie im vyhovuje a ľahko sa množia. Aj preto je dôležité pravidelne čistiť kávovar i všetky šálky alebo hrnčeky, v ktorých kávu podávate. A nielen tak ledabolo, ale poriadne.

Koťogo, french press prípadne hario V60 treba samozrejme čistiť po každom použití, automat na prípravu filtrovanej kávy aspoň raz za mesiac a o čistení espresso automatov sa treba poradiť s odborníkmi. Ak chcete dosiahnuť optimálnu chuť kávy, určite to nepodceňte.

PS: inšpirovali sme sa článkom zo stránky Mashed.

Značky
Zobraz viac

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close