Zdravie

Kávou proti erektilnej dysfunkcii? Vedci tvrdia, že áno

Erektilná dysfunkcia patrí medzi najnepríjemnejšie mužské problémy. Postihuje v podstate všetky skupiny mužov, s pribúdajúcim vekom sa zhoršuje a trápi takmer každého druhého muža nad 40 rokov. Vedeli ste o tom, že príznaky erektilnej dysfunkcie môžete zmierniť kávou? Vedci tvrdia, že je to tak. Zabojujte kávou proti erektilnej dysfunkcii.

Erektilnú dysfunkciu môžeme definovať ako neschopnosť muža dosiahnuť a udržať stoporenie penisu. Jej dôsledkom pritom býva aj impotencia. Ak tento sexuálny problém pocítite ojedinele, môže ísť o dôsledok stresu, vyčerpania, prípadne choroby. To je celkom normálne. Keď sa však začne opakovať častejšie, treba vyhľadať pomoc odborníka. A možno aj zvýšiť spotrebu kávy.

Pár šálok kávy zníži riziko erektilnej dysfunkcie

To sme už situáciu samozrejme trochu odľahčili a ani náhodou nechceme tvrdiť, že pitím kávy tento problém odstránite. Výskumníci z Texaskej Univerzity však naznačili, že káva (konkrétne kofeín) by s erektilnou dysfunkciou skutočne mohla pomôcť. Výsledky svojej štúdie uverejnili v publikácii Science Daily.

„Muži, ktorí denne prijmú množstvo kofeínu rovné dvom až trom šálkam kávy, trpia erektilnou dysfunkciou s menšou pravdepodobnosťou,“ tvrdia vedci.

Kávou proti erektilnej dysfunkcii

Čísla ukázali, že muži, ktorí denne prijmú 85 až 170 miligramov kofeínu, majú o 42 percent nižšiu šancu vzniku erektilnej dysfunkcie. Tí, ktorí denne požijú od 171 do 303 miligramov kofeínu, majú šancu o 39 percent nižšiu. Základnou skupinou, s ktorou sa porovnávalo, je skupina mužov s minimálnym príjmom kofeínu, teda od 0 do 7 miligramov denne. Tí sú na tom najhoršie.

Spomínaný trend potvrdili testy na mnohých skupinách mužov, dokonca aj na tých s nadváhou či obezitou, prípadne trpiacich vysokým tlakom. Kofeín a káva urobili svoje a pomohli.

Cukrovkári sú na tom najhoršie

„Aj keď sme zaznamenali zníženie pravdepodobnosti výskytu erektilnej dysfunkcie u obéznych mužov, u mužov s nadváhou i u mužov s vysokým krvným tlakom, neplatilo to o cukrovkároch. Cukrovka je jedným z najsilnejších rizikových faktorov vyvolávajúcich erektilnú dysfunkciu, takže to nebolo prekvapujúce,“ povedal hlavný autor štúdie David S. Lopez.

Podľa publikovaného článku kofeín spúšťa biologický mechanizmus vyvolávajúci sériu ďalších vplyvov. Tie vedú k uvoľneniu hladkého svalstva a tým pádom aj kavernóznych telies, čo napomáha prekrveniu.

Erektilná dysfunkcia na Slovensku

Pre vysvetlenie situácie na Slovensku odcitujeme MUDr. Juraja Holbu z Privátnej urologickej ambulancie v Trenčíne. Ten pre web urology.sk povedal, že na Slovensku trpí erektilnou dysfunkciou viac ako 50 percent mužov vo veku od 40 do 70 rokov.

Čo je horšie, veľmi často sa tento problém vyskytuje už aj u mužov do 30 rokov. „U nich sú samozrejme príčiny erektilnej dysfunkcie iné, než u starších mužov po 50-tke,“ povedal Holba. „Ale stres, vyčerpanie, dlhodobá nespavosť, fajčenie, zlé stravovacie návyky či málo oddychu. To všetko vplýva na to, že aj mladí muži majú problém s erekciou a nie je ich málo.“

(Nielen) kávou proti erektilnej dysfunkcii

Ak týmto problémom trpíte aj vy, určite ho nezanedbávajte. Vyhľadajte odbornú pomoc lekára a ako čerešničku na torte si doprajte aj kvalitnú kávu.

Značky
Zobraz viac

Podobné články

Pridaj komentár

Back to top button
Close
Close