KávovaryZaujímavosti o káve

Kávovar do auta? Toto je legenda dávnej minulosti

Konštruktéri áut neprestajne špekulovali nad tým, ako sa odlíšiť od konkurencie. Mnohí sa dlho snažili o silnejší motor, nižšiu hlučnosť, väčší komfort, prípadne nižšiu spotrebu, ale niektorí sa pokúšali staviť napríklad aj na dodatočný luxus, ktorým dokázali upútať a zaujať. Takto vznikol napríklad aj kávovar do auta.

Keď si vezmeme moderné autá, tak tie už majú azda aj viac ako stovku rôznych systémov a pomôcok, ktoré šoférovi, ale aj posádke, uľahčujú život. Už pred vyše polstoročím sme však na scéne mali auto s kávovarom.

Kávovar do auta za 65 mariek

Túto „vychytávku“ niekto vymyslel ešte v 50. rokoch minulého storočia a internetom kolujú staré zábery, ako sa nachádza vo VW Beetle (Chrobák). Kávovar Hertella Auto Kaffeemaschine sa predával za 65 nemeckých mariek, pričom k dispozícii bola 6 i 12-voltová verzia.

Veľa kusov z tohto produktu pravdepodobne vyrobených nebolo, pretože informácie o ňom sa hľadajú len veľmi ťažko. Internetom koluje naskenovaný obrázok z neznámej brožúry a veľmi malé množstvo fotografií. Držiteľom jedného z takýchto kávovarov je pán menom Dave HordClassic Car Adventures.

Kávovar do auta
Takúto parádnu fotografiu sa Blogu o káve podarilo získať priamo od majiteľa tohto kávovaru. (Foto: Dave Hord – Classic Car Adventures)

Ťažké zháňanie Hertelly

„Keď som ho začal zháňať, kontaktoval som istého pána v Srbsku, ktorý si nedávno jeden kúpil. Zaujímalo ma, či sa mi ho od neho nepodarí získať,“ povedal Hord pre stránku thedrive.com. „Pred dvoma rokmi mi to nevyšlo, ale keď dal v tomto roku na predaj druhý takýto kúsok, bol som jedným z prvých, kto sa ozval. Nedohodli sme sa však na cene a predal ho niekomu inému, ale keď som sa mu ozval o mesiac neskôr, súhlasil a predal mi svoj osobný kávovar.“

Hord, ktorý je občanom USA, svoju zásielku onedlho skutočne dostal, ale nebolo to také jednoduché, ako by sa mohlo zdať. Na skôr spomínanom naskenovanom obrázku stálo, že existujú dve rôzne verzie a teraz nevedel, koľko voltov má do produktu „pustiť“. Ďalší problém bol v tom, že stroj nemá žiadne tlačidlo, ktorým by sa zapínal, takže keď ho zapojíte, jednoducho sa začne nahrievať.

Tento kávovar do auta kvalitu neponúkne

Príprava kávy nie je pohodlná ani kvôli systému, akým kávovar funguje. Nie je to nič na štýl espressa, moka kanvice či niečoho podobného, čo poznáme. Kávovar treba naplniť vodou, vložiť do neho mletú kávu a zapnúť ho. Podľa všetkého teda vznikne niečo na štýl nám známeho „turka“.

Hertella Auto Kaffeemaschine
A ešte jedna exkluzívna fotografia uverejnená so súhlasom autora. (Foto: Dave Hord – Classic Car Adventures)

Hord v čase poskytovania rozhovoru pre spomínaný zdroj kávovar ani nemal otestovaný. „Viem si však predstaviť, že tento stroj v skutočnosti robí fakt hroznú kávu,“ zasmial sa.

Imidž povýšený nad kvalitu

O kvalitu kávy však v tomto prípade zjavne nejde, je to skôr imidžová záležitosť. Podobne treba vnímať aj porcelánové poháre, ktoré sú súčasťou výbavy a ktoré majú na spodnej časti kovový disk, vďaka ktorému sa k stroju magneticky prichytia.

Ak by ste niečo podobné chceli vlastniť aj vy, pravdepodobne sa vám to nepodarí. Dave Hord sa o kúpu usiloval celé tri roky a za ten čas vraj v predaji objavil len šesť takýchto kúskov. Veľa ich vyrobených asi nebolo a keďže okrem toho zjavne nerobili dobrú kávu, asi sa ich majitelia aj pomerne rýchlo zbavili. Ktovie.

Tak či tak treba uznať, že Hertella Auto Kaffeemaschine bol doslova legendárny nápad, ktorý neskôr inšpiroval mnoho ďalších výrobcov. Dnes už kávovar do auta nie je nič scifi a na trhu je k dispozícii hneď niekoľko druhov.

kávovar do auta
zdroj foto: classiccult.com
Značky
Zobraz viac

Podobné články

Pridaj komentár

Back to top button
Close
Close