KávovaryKávový bloger

Kávovar do domácnosti: Tipy, ktoré vám pomôžu

Patríte medzi milovníkov kávy a hľadáte kávovar do domácnosti? Ak áno, tak vám pravdepodobne budem vedieť poradiť. V posledných týždňoch som vyskúšal tri rôzne špičkové kávovary od De’Longhi a prezradím vám, čo všetko ma zaujalo. Ak budete mať ďalšie otázky, pokojne mi napíšte. Rád pre vás všetko zistím, preverím, otestujem. Od toho tu som.

Začnem zoširoka. Ako človeka, ktorý študoval marketing a dlhodobo sa mu aktívne venuje, ma v spojitosti s De’Longhi zaujímalo niekoľko zásadných vecí. Napríklad aj to, ako dokázali obsadiť takú veľkú časť trhu a zo svojho názvu spraviť doslova synonymum pre kávovary. Určite pomohla kampaň Perfetto a Brad Pitt, ale De’Longhi malo dominantnú pozíciu už aj predtým.

Náš tip: viac informácií o kávovaroch nájdete v rubrike KÁVOVARY.

Úvaha o plnoautomatických kávovaroch

Z nezainteresovaného pohľadu mám pocit, že si veľmi dobre vybrali cieľovú skupinu. Je im jasné, že drvivá väčšina bežných kávičkárov sa s prípravou kávy nechce hrať a v rôznych nastaveniach by sa možno stratila. Všetko teda urobili za nich a zabalili to pod názov „plnoautomatické kávovary“.

Z tohto radu som dlhšie používal De’Longhi Magnifica S ECAM 22.110 B, čo je asi jeden z najpopulárnejších kávovarov na scéne. Stojí okolo 300 eur a má ho obrovské množstvo ľudí okolo mňa. Označil by som ho za taký základný kávovar do domácnosti, ktorý vám pripraví dobrú kávu.

Potom som mal doma vyše pol roka plnoautomatický kávovar De’Longhi PrimaDonna Soul, do ktorého som sa doslova zamiloval. Ten vás vyjde na približne 1 300 eur a oproti Magnifice je lepší úplne vo všetkom počnúc mlynčekom a končiac ponukou vyše 20 rôznych kávových nápojov, ktorých prípravu si viete okamžite vyvolať. V jednej veci je však rovnaký: všetko urobí za vás. Okrem nastavenia mlynčeka nemáte v rukách žiadne páky. Len si vyberiete nápoj a stlačíte tlačidlo, prípadne sa dotknete dotykového displeja.

ktoré kávovary De'Longhi sú najpredávanejšie
Takto vyzerá PrimaDonna Soul.

Čo všetko môže bežný kávičkár ovládať?

Existuje však skupina ľudí, ktorá sa s týmto nechce uspokojiť a ktorá sa chce s kávou viac vyhrať. V tomto smere sú možnosti nekonečné a užívateľovi môže byť okrem nastavenia mletia umožnené zvoliť si aj množstvo kávy na jednu dávku (chcete ju zo siedmich gramov, pätnástich či dvadsiatich?), intenzitu a spôsob jej utampovania, teplotu vody, množstvo vody a jednoducho všetko, o čo pri príprave kávy ide. Keby o tomto všetkom rozhodoval človek, išlo by o plne manuálny kávovar.

A pomaly (nj, dosť pomaly) sa dostávam k jadru problému. O čom všetkom chce bežný človek a.k.a. davový kávičkár vlastne rozhodovať? Koľko pák chce mať vo svojich rukách? Keď som doma rozbaľoval kávovary Arte a Maestro z radu La Specialista od De‘Longhi, uvažoval som presne v tejto rovine. Bol som strašne zvedavý práve na to, aké rozhodnutie špecialisti na kávovary z prostredia tejto renomovanej značky urobili.

Čo by mal ponúkať kávovar do domácnosti?

Predpokladám, že oni sami najlepšie vedia, čo všetko je vhodné bežnému človeku zveriť a čo už nie. Čo všetko by mal optimálny kávovar do domácnosti ponúkať? Vzhľadom na ich vedomosti a skúsenosti majú zaiste do najmenšieho detailu preskúmané, vďaka čomu si bežný človek dokáže pripraviť dobrú kávu bez toho, aby ju pokazil.

Áno, kávu totiž možno aj pokaziť a totálne zbabrať: a čím viac nástrojov v rukách máte, tým je pravdepodobnosť skazy väčšia. Kládol som si teda otázku: aké je to správne optimum medzi plnou automatizáciou a absolútnym manuálom? Kam posunúť možnosti, aby bolo ovládanie zvládnuteľné aj pre laika a väčšinovú kávičkársku obec?

Rad La Specialista od De‘Longhi

Prezradím, že v rade La Specialista sa okrem Arte (599€) nachádza aj Prestigio (799€) a Maestro (1 399€). Prestigio budem testovať až neskôr, takže v tomto texte sa mu venovať nebudem – ide však o medzikrok medzi Arte a Maestrom. Začal som s Arte, ktorý som chcel preverovať prvé dva týždne. Musím však priznať, že aj keď je to super kávovar, tak jeho starší brat Maestro ma zlákal už po týždni a Arte som dal bokom. Sorry. Aj to mi však stačilo na nadobudnutie jasnej predstavy o jeho silných stránkach a celkovej kvalite. Tak poďme na to.

De'Longhi La Specialista Arte a Maestro
De’Longhi La Specialista Arte a Maestro bok po boku.

De’Longhi La Specialista Arte

Kávovar De’Longhi La Specialista Arte zahŕňa všetko, čo potrebujete pre prípravu kávy, teda aj integrovaný mlynček. Zapnete ho, do ruky si vezmete páku, vyberiete si malé alebo veľké sitko, páku nasadíte pod mlynček a nameliete si vami špecifikované množstvo kávy; na výber máte od jedného po štyridsať gramov. Kávu v páke si následne manuálne utampujete a necháte cez ňu pretiecť vodu v troch voliteľných úrovniach teploty od približne 92 do približne 96 stupňov Celzia. Hotovo.

Príprava dobrej kávy chce trochu praxe

Znie to jednoducho, ale počas vykonávania jednotlivých úkonov môžete veľa vecí pokaziť. Verte mi, k dobrej káve sa nedopracujete okamžite. Plnoautomatický kávovar vám vždy vydá určitý štandard, pákový kávovar však nie. Ak nezvolíte vhodnú kombináciu mletia, veľkosti sitka, množstva kávy a intenzity utampovania, máte smolu.

Môže sa stať, že vám káva pretečie veľmi rýchlo a bude podextrahovaná, prípadne ak zvolíte veľmi jemné mletie, nadmerné množstvo kávy a silnejšie utampovanie, bude vám pretekať veľmi dlho alebo vám nepretečie vôbec. Viac o týchto tajomstvách som už písal v článku o brew ratio.

Máte chuť hrať sa a experimentovať?

A tu je prvá vec, nad ktorou sa musíte zamyslieť. Máte chuť sa s kávou takto hrať a ste pripravení niekoľko desiatok gramov vždy obetovať? Ak nie, choďte do automatu. Ak áno, Arte je vhodný prvý krok na ceste do veľkého kávového sveta. Do istej malej miery sa začnete cítiť ako barista.

Ja sám som však pri 250 gramových baleniach káv narážal aj na problém: kým som sa dopracoval k optimálnemu nastaveniu, ktoré je pre každý typ kávy jedinečné, tak som už takmer nemal kávu. Otvoril som nové balenie inej kávy a celý proces sa začínal odznova. Vždy som sa dostal k lepšej káve ako z automatu, ale trvalo to. Stálo mi to za to, ale bude to stáť za to každému?

Pár viet o špeciálnom tampovaní

Jedna z čitateliek na Instagrame mi medzitým napísala svoju skúsenosť, podľa ktorej jej podobný kávovar do domácnosti pri mletí narobil veľké množstvo bordelu. Vraj sa jej už o zrnkách aj snívalo, lebo boli úplne všade.

Tu musím ľuďom z De’Longhi vysloviť uznanie, pretože na páku si pri modeli Arte viem namontovať tzv. „dosing & tamping guide“. Ide o nadstavec, vďaka ktorému sa mimo páky nedostane ani zrnko. Jediná nevýhoda je v tom, že ho treba stále montovať a odmontovávať. Určite je to však fajn vychytávka, ktorá reálne pomáha.

De'Longhi dosing and tamping guide
De’Longhi Dosing and Tamping Guide – pomôcky na tampovanie.

De’Longhi La Specialista Maestro

Keď som od Arte prešiel k modelu Maestro, hneď som mal pocit, že pracujem s jeho starším bratom. Oba kávovary robia de facto to isté, ale Maestro je väčší, lepší, silnejší, kvalitnejší a nepochybne aj krajší. Okrem toho vám umožní o niečo viac nastavení, takže na pomyselnom baristickom rebríčku sa opäť môžete dostať o niečo ďalej. Ak nezvolíte správnu kombináciu nastavení, kávu viete pokaziť rovnako ako pri Arte, ale ak urobíte všetko správne, dokážete sa dopracovať k ozaj výnimočnej kvalite. Možno až ku kaviarenskej.

Veľmi zaujímavou vecičkou je tzv. „smart tamping station“. Na rozdiel od Arte už na páku nepotrebujete montovať žiadnu nadstavbu, pretože tá je napevno namontovaná pod mlynčekom Maestra. Páku nasadíte pod mlynček, káva sa vám automaticky namelie a pákou, ktorá sa nachádza na ľavej bočnej stene kávovaru, si ju jednoducho utampujete. Páku potiahnete k sebe a je hotovo. Vďaka nakreslenej mierke navyše viete, ako silno ste kávu v páke utlačili.

Toto je za mňa ozaj praktická vec. Ak by sa vám z nejakého dôvodu nepáčila, môžete tento krok vynechať a tampovať ručne. Kávičkári z vyššej ligy by sa s prípravou puku určite chceli viac pohrať, ale De’Longhi vám to neberie. Tampovať môžete pokojne po svojom.

Rýchle porovnanie Arte a Maestro

Arte i Maestro ponúkajú osem hrúbok mletia, ale Maestro disponuje kvalitnejším mlynčekom. Ďalšie rozdiely som spozoroval v tom, že Arte ponúkalo tri úrovne teploty vody, Maestro ich má päť. Pri Arte je na výber espresso, americano a horúca voda, pri Maestro je to espresso, coffee, americano, cappuccino, flat white a latte macchiato. Ak si to teda môžete dovoliť, určite choďte radšej do Maestra. Je to väčší, lepší a kvalitnejší stroj, navyše dizajnovo krásny.

A aby som nezabudol, oba kávovary majú k dispozícii aj kvalitné systémy na prípravu mlieka. Disponujú parnou tryskou MyLatte Art a Maestro má aj LatteCrema systém, pričom ponúka dve možnosti napenenia mlieka: automatické pre pohodlie a ručné pre baristický zážitok. Osobne nie som veľký fanúšik mliečnych nápojov, tak tieto veci som príliš detailne nepreveril. Ale môžem povedať, že keď k nám prišla rodinná návšteva, cappuccino si neskutočne vychvaľovali.

Kávovar do domácnosti? Voľba je na vás

Okrem tohto všetkého by som rád dodal, že nemusíte vždy počúvať všetkých odborníkov zo sociálnych sietí. Nech si obstaráte akýkoľvek kávovar, vždy sa nájde niekto, podľa koho nebude dosť dobrý. Niekto, kto vám bude tvrdiť, že ste nekúpili to správne, mali ste ísť do úplne inej značky a mali ste si k nej dokúpiť mlynček za 2 000 eur. Tak to jednoducho chodí.

Sami musíte prísť na to, čo potrebujete. Ak sa s kávou nechcete hrať a nie je pre vás najdôležitejšou vecou na svete, pokojne choďte do automatu. Keď však chcete v kávovom svete napredovať a viete, že vždy budete pripravení venovať jej čas a budete sa s ňou chcieť doslova mojkať, stavte na páku.

Ja vám za seba poviem, že so všetkými vyššie spomínanými kávovarmi De’Longhi som bol spokojný. Všetky sú iné, ale všetky majú svoje silné stránky. Rozhodnite sa podľa vlastných preferencií. V každom prípade tu som pre vás a ak budete mať akékoľvek ďalšie otázky, napíšte mi na Instagram @ladislavkiraly. Nebojte sa osloviť ma. Veď viete, ako sa hovorí: kto sa opýta, je hlúpy päť minút – kto nie, celý život.

Viac informácií o spomínaných kávovaroch nájdete aj na webe delonghi.com. Aktuálnu ponuku dostupných kávovarov značky De’Longhi hľadajte na Alza.sk.

De'Longhi La Specialista Maestro
Pri tomto kávovare mi nenapadá iné slovo, ako to, že je to absolútne delo. De’Longhi La Specialista Maestro.
Značky
Zobraz viac

Podobné články

Jeden komentár

  1. Pred veĺkou nocou sme si kupili la specialita prestigio. Dlho som hladal, rozhodoval sa a nevedel najst to co chcem. Nechcelo sa mi prplat s pripravou kavy pritom dobru kavu milujem. Od paky ma odradzal bordel od kavy. Nakoniec ale rozhodla rodina a ked ma mali plne zuby, kupili mi kavovar prestigio lebo sa im pacil 😀. A musim uznat, je vyborny. Ked sa s tym clovek trochu pohra, doladi podla kavy spravny pomer mletia a množstva, vykuzli vynikajucu kavu. Ako velke plus hodnotim taper zabudovany v stroji. Áno, uvazujem o dokupeni klasickeho, ale toto je aj tak skvele, ze po namleti si to potlacite, vyberiete paku a v kuchyni vam ostane poriadok, nemusite utierat linku od vysypanej kavy. Počujem chytakov ktori vravia, ze ked vies ako, nevysypes. Gratulujem im a prajem pevnu ruku do konca zivota 😀. Ja k takym nepatrim, takze za mna je volba jasna-pokial chcete vybornu kavu a laka vas paka no nechcete mat kavu aj za ušami vyskusajte tieto mašinky. Aj pri nie dobrom nastaveni bude kava lepsia ako kapsule 😉….P.S. mali sme 4 roky nespresso no ked som vypocital ze kg kavy stoji cca 80-90€, denne vypijeme dvaja min.4kavy, presla ma na nu chuť.

Pridaj komentár

Back to top button
Close
Close