Recenzie kávových kapsúl

Recenzujeme kávové kapsuly: INCUPLE Honduras Bella Vista

Kávové kapsuly sú neodmysliteľnou súčasťou kávovej kultúry. Je to nenáročný, rýchly a efektívny spôsob prípravy kávy. Mnohí odporcovia kávových kapsúl svoj negatívny postoj odôvodňujú tým, že káva pripravená kapsulovým kávovarom sa nemôže vyrovnať espressu. My však máme iný názor – aj kapsuly môžu byť chutné. Prostredníctvom recenzií kávových kapsúl sa vám v tomto svete pomôžeme zorientovať. Ktoré kapsuly za to stoja a ktorým by ste sa mali radšej vyhnúť?

Bodovanie

V recenznom systéme, ktorý sme vytvorili špeciálne pre hodnotenie kapsúl, budeme každú kávu hodnotiť v deviatich rôznych kategóriách. Sú nimi aróma, ovocnosť, sladkosť, acidita, horkosť, štruktúra (pocit na jazyku, plnosť kávy), funky faktor (jeho zaujímavosť či inakosť), dochuť a komplexnosť (celková chuť kávy, jej vyváženosť a pod.). V každej kategórii môže káva získať 0 až 5 bodov, ktoré sa však nebudú spočítavať. Hodnotenie v rámci kategórií slúži najmä na vaše zorientovanie sa v chuti kávy a v tom, či sa ju oplatí vyskúšať. Máte radi ovocnosť? Nechcete aciditu? Alebo vyhľadávate horkosť? Sami si vyberiete.

V rámci recenzií každú kapsulu pripravíme na špičkovom kapsulovom kávovare Morning, ktorý ponúka značné množstvo prednastavených receptov. A to nielen pre konkrétne kapsuly, ale aj všeobecné recepty, ktoré môžete použiť na ostatné kávy – na také, ktoré v systéme svoj recept nahratý nemajú. Morning takisto umožňuje úpravu každého receptu podľa vlastných preferencií. Keďže však väčšina ľudí obľubujúcich kapsuly doma Morning nemá, rozhodli sme sa aj pre iný krok. Kapsuly budeme skúšať aj na bežnom kapsulovom kávovare Nespresso s dvomi programami – klasickým espressom a dlhším espressom (lungom). 

Náš tip: kávové kapsuly si viete zakúpiť na eshope kavovekapsule.eu, prípadne na incuple.sk.

Incuple - kávové kapsuly

Pražiareň kávy INCUPLE

INCUPLE je rodinná pražiareň v malej dedinke Kamanová, fungujúca už od roku 2016. Ich hlavnými hodnotami sú kvalita čerstvo praženej kávy, budovanie komunity a spájanie ľudí. Tomu zodpovedá aj ich názov INCUPLE vychádzajúci z anglického slova “couple”, čiže dvojica. Stratou o vzniká slovo “cup” alebo šálka. Tým zároveň symbolizujú blízky vzťah výberovej kávy a vytvárania komunity. Navštíviť ich môžete v pražiarni a kaviarni v Kamanovej alebo v dvoch pobočkách v Topoľčanoch. 

INCUPLE Honduras Bella Vista

aróma 3/5

Aróma Hondurasu je veľmi príjemná, sladká, no nie je príliš výrazná. V aróme vystupuje do popredia najmä vôňa sušeného ovocia, mandlí a čokolády. 

ovocnosť 3/5

Honduras nás naozaj prekvapil svojou ovocnosťou. Vo všeobecnosti kávy z tejto krajiny nemajú vo zvyku byť výrazne ovocné. Toto však pri Hondurase Bella Vista od INCUPLE neplatí. INCUPLE kávu upražili tak, aby sa v nej zachovalo čo najviac ovocnosti a sladkosti. Vo výslednom “espresse” budete cítiť lesné ovocie, čučoriedky a sladké dozreté čerešne. 

sladkosť 5/5

Honduras od INCUPLE je bomba! Lesné ovocie a sladké čerešne v spojení s jemnou mliečnou čokoládou v dochuti vytvárajú vynikajúcu sladkú kávu, ktorá sa vám bude rozplývať na jazyku. 

acidita 2/5

Honduras Bella Vista nie je príliš acidnou kávou. V chuti je výraznejšia sladkosť a jemná horkosť, no napriek tomu ostáva zachovaná aj príjemná acidita, ktorá dotvára komplexnosť kávy. Acidita Hondurasu najviac pripomína aciditu bobuľového ovocia.

Honduras Bella Vista - kapsuly od INCUPLE
Incuple Honduras Bella Vista.

horkosť 3/5

Horkosť kávy v podobe mliečnej čokolády a orieškov lahodne dopĺňa sladké dozreté čerešne v dochuti kávy. Postupným chladnutím sa horkosť vytráca, no chuť orieškov zostáva aj pri úplnom vychladnutí. 

štruktúra 4/5

Honduras Bella Vista sme sa snažili ochutnať na čo najväčšom množstve programov. Najviac nám vyhovoval na programe Short for Milk v kapsulovom kávovare Morning. Chuť espressa bola v tomto prípade veľmi výrazná, jednotlivé tóny boli jasne rozoznateľné a telo kávy bolo plné, krémové. Zároveň odporúčame vyskúšať pripraviť si z Hondurasu cappuccino. V spojení s plnotučným baristickým mliekom káva pôsobí ako tekutá oriešková nátierka s čerešňovým džemom v pozadí. 

Ak nevlastníte kávovar Morning, nezúfajte. V prípade klasického kapsulového kávovaru odporúčame použiť program pre menšie espresso. A taktiež odporúčame pripraviť si cappuccino – uvidíte, neoľutujete. 

funky faktor 1/5

Hondurasu od INCUPLE musíme udeliť v kategórii funky faktor jeden bod. Nejde o príliš “funky” kávu, no ide o zaujímavú kávu plnú sladkých tónov so žiadanou aciditou a nevtieravou horkosťou. 

dochuť 3/5

Dochuť kávy bola dlhotrvajúca, a to najmä pri kávovare Morning a programe Short for Milk. V dochuti bola skutočne výrazná mliečna čokoláda a mandle. 

komplexnosť 3/5

Honduras Bella Vista si v kategórii komplexnosť vyslúžil až tri body. Ide o kávu, ktorá ponúka tonu sladkých tónov doplnených o ovocnosť, jemnú aciditu a horkasté tóny v pozadí. Jeho komplexnosť dotvára jeho štruktúra uveriteľne pripomínajúca espresso a krémové telo, ktoré vám zaobalí celé ústa. 

Incuple Honduras Bella Vista hodnotenie

Záver

INCUPLE si pre vás pripravilo kávu, ktorú nemôže odmietnuť ani kávový začiatočník, ani kávový profesionál. Každý si v káve nájde to svoje. Hľadáte menej výraznú aciditu, no zároveň aj sladké ovocné tóny? Honduras Bella Vista si vás určite získa. Dajte mu šancu aj v podobe cappuccina a určite vás nenechá chladnými.

Náš tip: kávové kapsuly si viete zakúpiť na eshope kavovekapsule.eu, prípadne na incuple.sk.

kávové kapsuly Incuple
Značky
Zobraz viac

Podobné články

Pridaj komentár

Back to top button
Close
Close