Exkluzívne

Kávu na Slovak Aeropress Championship 2023 dodá Doubleshot, ktoré pražiarne zdolal v slepom teste?

Medzi 19. a 21. májom 2023 sa v Bratislave uskutoční veľký kávový festival Two Coffee Champs 2023 (TCC) spojený s majstrovstvami Slovenska v príprave kávy cez aeropress (Slovak Aeropress Championship). O titul šampióna sa popasuje celkovo 36 súťažiacich, pričom prvá súťaž už prebehla. Bola to súťaž o to, kto bude oficiálnym dodávateľom kávy na súťaž.

„Na rozdiel od minulého roku sme nemali jasne danú pražiareň, ktorá dodá súťažnú kávu,“ povedal organizátor Two Coffee Champs Mário Adamčík pre Blog o káve. „Do procesu výberu sme chceli zapojiť súťažiacich. Rozhodla súťaž, do ktorej sa mohli zapojiť všetky pražiarne prezentujúce sa na festivale. Miesto máme až pre 50 z nich, pričom kávu do súťaže chcelo dodať šestnásť.“

Mário Adamčík pri cuppingu pred Two Coffee Champs 2023

Mário a spol. to urobili takto. V kultovom bratislavskom podniku Temný OST BLOCK urobili spoločný slepý cupping spojený s tajným hlasovaním. Súťažiaci baristi, prípadne nimi poverení náhradníci, takto vyberali súťažnú kávu. „Každý zúčastnený mal na cuppingu jeden hlas, ktorý mohol dať podľa neho najchutnejšej vzorke.“

Premyté kávy s cenovým limitom

Medzi vzorkami pritom nemohli byť akékoľvek kávy a aj tu platili určité obmedzenia. „Aby sme zabezpečili čo najférovejší súboj, pražiarne mohli dodať iba premytú kávu s maximálnou nákupnou cenou do 15 eur bez DPH za kilo zeleného zrna,“ skonštatoval Mário Adamčík.

Súťaž vyhrala česká pražiareň Doubleshot, ktorá dostala hlas od desiatich z celkového počtu 23 hlasujúcich. Išlo o premytú Kolumbiu odrody Pink Bourbon. Aspoň jeden hlas dostali štyri pražiarne zo šestnástich.

slepý cupping pred Two Coffee Champs 2023

Poradie:

Doubleshot (CZ) – 10 hlasov

IG Roaster (CZ) – 6 hlasov

Coffeein (SK) – 4 hlasy

Cipolla Caffé (SK) – 3 hlasy.

Bez hlasu ostali: Beansmith’s (CZ), Hayb (PL), Chroast (CZ), Idylika (SK), Mlsnacava (SK), Diamond’s (SK), Aurelica (SK), Triple Five (SK), Z R N A (CZ), Poppy Beans (CZ), Coffee Source (CZ) a QB coffee (CZ).

Filipovi držíme palce

S kávou z českej pražiarne Doubleshot bude súťažiť celkovo 36 baristov, medzi ktorými bude mať vďaka Filipovi Lörincovi (@chlorofilip) zastúpenie aj Blog o káve. Šampión bude mať tú česť reprezentovať Slovensko na majstrovstvách sveta v aeropresse (W.A.C.).

Všetky miesta na Slovak Aeropress Championship 2023 sú aktuálne obsadené. Od 15. apríla však bude možné registrovať sa na novú baristickú súťaž s názvom Brewer’s Showdown. Tá by mala baristov viac preveriť v senzorike a v práci so surovinou.

„Viac vám zatiaľ nepoviem, ale môžem prezradiť, že súťažiť sa bude o 10-dňovú cestu po kolumbijských farmách,“ dodal Mário Adamčík pre Blog o káve.

Značky
Zobraz viac

Podobné články

Pridaj komentár

Back to top button
Close
Close