Keňa investuje do tovární na spracovanie kávy, zbaviť sa chce aj zlodejov
Keňa, ktorá patrí medzi dvadsiatku najväčších producentov kávy na svete, dostane od Svetovej banky investíciu vo výške 5,7 miliardy kenských šilingov, čo je v prepočte niečo vyše 44 miliónov eur. Peniaze budú použité na zmodernizovanie približne 800 tovární zaoberajúcich sa spracovávaním kávových zŕn.
Peter Munya, ktorý je generálnym sekretárom kenského ministerstva poľnohospodárstva, očakáva, že peniaze budú k dispozícii už v priebehu najbližších troch mesiacov. Použité budú na zmodernizovanie výbavy a napríklad na zakúpenie strojov, ktoré sa starajú o odstraňovanie dužiny kávových čerešní. Vďaka tomu sa zvýši kvalita kávových zŕn určených na ďalšie spracovanie.
Továrne môžu fungovať efektívnejšie
„Keď nám Svetová banka dodá peniaze, nainštalujeme nové fermentačné nádoby, sušiace postele, digitálne váhy a moderné stroje na odstraňovanie dužiny, aby naše továrne fungovali efektívnejšie,“ povedal Munya, ktorého slová cituje internetová stránka nation.africa.
Nové stroje určené na spracovanie kávových čerešní, vraj spotrebujú menšie množstvo vody a vyprodukujú zrná vyššej kvality. Farmári si vďaka tomu za svoj produkt budú môcť pýtať viac peňazí.
Boj so zlodejmi
Nuž a súčasťou renovácie tovární bude aj ich vybavenie modernými bezpečnostnými systémami, ktoré by mali odstaviť zlodejov. V Keni je to vraj tak, že zlodeji často spolupracujú s ľuďmi pracujúcimi v továrni, ktorí vedia krádež vopred naplánovať.
„Peniaze použijeme na nainštalovanie kamier a výstražných systémov, ktoré pomôžu s odradením zlodejov,“ hovoril ďalej Peter Munya. „Bezpečnostní pracovníci už nebudú mať žiadnu výhovorku. Kartely, ktoré tieto zločiny organizovali, sa už nebudú mať za čo skryť.“
Väčšia moc pre pestovateľov
V Keni okrem toho existuje aj iný problém. Spoločnosti, ktoré sa venujú továrenskému spracovaniu kávy, vraj pestovateľom často tvrdia, že ich káva nie je kvalitná. Aj na tomto je vraj potrebné zapracovať a do veci vniesť väčšie množstvo transparentnosti.
„Nehanební továrnici farmárom často klamali a tvrdili, že neprodukujú dostatočne dobrú kávu. Odhalili sme aj takéto praktiky, pričom to, čo továrne dostávajú, je často stupeň A alebo AB. Farmár musí byť po novom prizvaný aj na proces takéhoto spracovania a musí mať slovo aj pri stanovovaní ceny jeho kávy,“ dodal Munya.