Zaujímavosti o káve

Kilogram kávy za 10 000 dolárov?

Len nedávno sme vás informovali o káve Elida Geisha 1 029, ktorá bola v lete predaná za 1 029 amerických dolárov za libru, teda 2 263 dolárov za kilogram. Poriadna pálka, čo poviete?

Káva, ktorá dostala na súťaži priemerné hodnotenie 95,12 bodu, no traja rozhodcovia jej dali až 97 bodov zo sto, však už nie je najdrahšia na svete. V tomto smere sa jednotliví producenti doslova predbiehajú a spoločnosť Ninety Plus Coffee teraz informovala o tom, že jej káva bola v Dubaji predaná za rekordných 10 000 amerických dolárov za kilogram!

Dať za šálku kávy 250 dolárov?

Ide o experimentálnu verziu Geishe, ktorej autorom je zakladateľ spoločnosti Ninety Plus Joseph Brodsky. Toho produkt natoľko uchvátil podnikateľa Ibrahima Al Mallouhiho zo Spojených arabských emirátov, že vysolil poriadne mastnú sumu.

Zakladateľ The Espresso Lab plánuje šálku kávy predávať za neuveriteľných 250 dolárov. Je presvedčený o tom, že disponuje vhodnou klientelou, ktorá jej kvalitu bude vedieť oceniť. „Tento prototyp kávy je kľúčom k skutočným produktom budúcnosti a reprezentuje celkom novú chuťovú úroveň,“ uviedol Al Mallouhi.

Najdrahšia káva na svete: Ninety Plus Coffee
Takto vyzerá farma spoločnosti Ninety Plus Coffee, kde dopestovali kávu, z ktorej je napokon najdrahšia káva na svete. (zdroj foto: ninetypluscoffee.com)

Chuť, ľudskosť, ekológia

Kávy od spoločnosti Ninety Plus pozbierali už množstvo ocenení a podľa autorov získali viac 97-bodových hodnotení, ako ktorákoľvek iná farma na svete. Brodsky túto firmu založil ešte v roku 2006 v Etiópii, pričom neskôr sa presťahoval do ideálnejšieho prostredia v Paname.

Jednou z vecí, ktoré mu treba uznať, sú jeho princípy: prvým je pochopiteľne „chuť“, ale okrem toho mu ide aj o „ľudskosť“ a „ekológiu“. Pod ľudskosťou treba hľadať niečo na štýl fair trade, pričom sa hrdí tým, že jeho ľudia zarábajú viac ako dobre a na rozdiel od mnohých iných farmárov si vedú kvalitný život.

Nuž a rovnako dôležitá je aj ekológia. Jeho kávy sú pestované v tieni, teda v lesnom prostredí, kde to doslova dýcha životom. „Na farme máte pocit, ako keby ste boli v rezervácii divokej zveri,“ skonštatoval Brodsky. „Káva a naši ľudia sú integrovaní do tohto systému.“

Viac informácií nájdete na stránke ninetypluscoffee.com, prípadne na sociálnych sieťach tejto značky.

Značky
Zobraz viac

Podobné články

Back to top button
Close
Close