Zdravie

Kofeín a tlmenie bolesti: Je na tom niečo?

Káva má mnoho pozitívnych vlastností, o ktorých určite viete. Veď práve vďaka nim je taká obľúbená. Ale vedeli ste o tom, že kofeín má vplyv aj na tlmenie bolesti? A čím viac ho skonzumujete, tým je tento efekt silnejší.

Spomínanú skutočnosť už potvrdilo viacero štúdií a nedávno aj výskumníci z Alabamskej univerzity v Birminghame. Tí v žurnále Psychopharmacology prezentovali zaujímavé výsledky; pravidelné konzumovanie kofeínu sa môže postarať o „značný rozdiel v schopnosti zvládať bolesť.“

Do spomínanej štúdie bolo zapojených 62 zdravých mužov a žien. Tí v priebehu siedmich dní konzumovali určité množstvo kávy, čaju, energetických nápojov a čokolády, teda určitú dávku kofeínu.

Čím viac kávy a kofeínu, tým lepšie

Priemerná dávka bola 170 miligramov kofeínu denne, čo sú približne dve šálky kávy. Pätnásť percent účastníkov však dostalo viac ako 400 miligramov denne a jeden účastník, ktorý bol vystavený najextrémnejšej dávke, dostával až 550 miligramov kofeínu denne. To je už viac ako šesť šálok.

Po týždni boli dobrovoľníci podrobení testom bolesti, ktoré boli realizované formou zvyšujúceho sa tepla a formou narastajúceho tlaku. Stalo sa tak v laboratóriu a výsledky ukázali, že tí účastníci, ktorí pravidelne konzumovali viac kofeínu, boli voči bolesti omnoho odolnejší: „Čím viac kofeínu do seba dostali, tým menej boli citliví.“ Takže kofeín a tlmenie bolesti sú skutočne vo vzájomnej súhre.

Podľa doktora Burela Goodina, ktorý je profesorom na spomínanej univerzite, má však na zníženie citlivosti vplyv viacero faktorov. „Napríklad aj strava,“ skonštatoval Goodin, ktorého slová cituje stránka painnewsnetwork.org. „Nie je to len o kofeíne. Štúdia ukázala, že napríklad aj vegánska strava môže pomôcť so zvýšením odolnosti voči bolesti.“

Kofeín a tlmenie bolesti: Ako to funguje?

Podľa dostupných informácií vieme, že kofeín pomáha blokovať adenozínové receptory, vďaka čomu je silnejší vplyv dopamínu, ktorý pomáha s úľavou od bolesti, ale napríklad aj s udržaním bdelosti.

V tejto oblasti bolo vykonaných viacero výskumov a štúdií. Univerzita v Georgii napríklad potvrdila, že kofeín pomáha aj po cvičení a dve šálky kávy môžu znížiť bolesť v týchto okamihoch až o polovicu.

Nuž a aj Univerzita v Pittsburghu potvrdila, že už 200 miligramov kofeínu „je efektívnych v boji s bolesťami svalov“. Na druhej strane si však dajte pozor na to, aby ste neprekročili odporúčanú dennú dávku 400 miligramov kofeínu. Potom by sa už totiž mohli prejavovať aj jeho negatívne vlastnosti.

Značky
Zobraz viac

Podobné články

Back to top button
Close
Close