Recenzie káv

Koji Pink Lemonade z Idyliky: Toto sme tu ešte nemali, ako dopadla recenzia uletenej kávy?

Martinská pražiareň kávy Idylika vznikla v roku 2022 a od toho okamihu veľmi rýchlo napreduje. Keď som jej priestory navštívil osobne, preskočila na mňa zvláštna iskra. V kaviarni bolo veľa ľudí a vyslovene bolo cítiť, že sa tam všetci cítia dobre. Aj ja som sa tak cítil a ochutnal som veľmi dobré kávy. Keď sa nám Idylika nedávno ozvala so záujmom o nasadenie kávy do recenzie, potešilo ma to. Môže to byť cesta, ako túto značku ešte viac dostať medzi ľudí. Ale dopadne to dobre? Káva Kolumbia Tolima Pink Bourbon zvaná aj Koji Pink Lemonade je novinka a absolútne sme netušili, čo od nej čakať.

Oplatilo sa pražiarovi Matejovi Zacharovi z Idyliky (rozhovor s ním nájdete tu) zariskovať a poslať nám niečo takéto uletené? Veď kávovníkové čerešne fermentovali za pomoci spór Koji, ktoré sa používajú napríklad pri výrobe ryžového vína. Poďte zistiť viac.

Idylika Koji Pink Lemonade - obal

Bodovanie

V bodovaní Blogu o káve môže každá káva získať maximálne 50 bodov. Celkovo 25 z nich majú právo udeliť baristi Filip Lörinc (@chlorofilip) a Gabriela Drenková (@gabrielaa.d), desať šéfko Blogu o káve (@ladislavkiraly), päť udelíme na základe vašich odporúčaní spoločne za dizajn obalov a po päť bodov môže káva získať za transparentnosť (či poznáme jej presný pôvod a zloženie) a za pomer cena/kvalita.

Náš tip: pri nákupe na idylika.sk môžete využiť zľavový kód BLOGOKAVE10. Jeho uplatnením symbolicky podporíte aj činnosť Blogu o káve. Ďakujeme.

Idylika Koji Pink Lemonade - ilustračná fotka

Baristi Gabriela Drenková a Filip Lörinc 21/25

Zrná

Otvárame balíček experimentálne spracovanej Kolumbie od Idyliky. Nachádzame svetlo napražené zrná, na prvý pohľad možno až príliš svetlo. Aj napriek experimentálnemu spracovaniu sú veľmi pekné, uniformnej veľkosti a tvarov s minimálnym obsahom defektov.

Idylika Koji Pink Lemonade - zrná

Aróma

Po aromatickej stránke je táto Kolumbia pomerne nevýrazná. Vôňa unikajúca z balíčka je jemná, ovocná s málo citeľným náznakom fermentácie. Po namletí je fermentácia jasnejšia a vône výraznejšie, no stále pomerne subtílne. Prvky, ktoré v káve nachádzame, sú napriek ich nevýraznosti veľmi lákavé a svieže.

Idylika Koji Pink Lemonade - káva

Cupping

Chute kávy sa pri cuppingu uvoľňujú pomerne neskoro. Za horúca v nej nachádzame zelený čaj a jablko. Postupným chladnutím sa do popredia dostáva červené ovocie pripomínajúce ovocnú limonádu a ružový tonik. Telo kávy je ľahké, čo dotvára limonádový dojem. Káva je ľahká a svieža, no chýba jej trochu vyššia intenzita chutí.

Idylika Koji Pink Lemonade - zalievanie kávy
Idylika Koji Pink Lemonade - cupping
Idylika Koji Pink Lemonade - cupping - detail

Filter

Pri príprave filtra sa nám z kávy podarilo vytiahnuť oveľa intenzívnejšie chute ovocia. Káva hrala jasnými tónmi jablka a lesného ovocia. Acidita kávy bola šťavnatá a jasná. Sladkosť kávy je stredná až nízka a horkosť veľmi nízka.

Idylika Koji Pink Lemonade - príprava filtrovanej kávy
Idylika Koji Pink Lemonade - príprava filtra

Celkový dojem

Kolumbia Pink Koji Lemonade od Idyliky nás baví. Aj napriek výraznejšej fermentácii je ľahká, limonádová a svieža. Za jediný mínus tejto kávy pokladáme možno až príliš svetlé praženie a nižšiu intenzitu inak skvelých chutí.

Bodovanie: aróma 3,5 – acidita 4,5 – telo 4 – dochuť 4,5 – celkový dojem 4,5.

Idylika Koji Pink Lemonade - filtrovaná káva v dekantéri

Ladislav Király 7,5/10

Musím povedať, že aj keď som tých káv popil už viac ako dosť, tak Koji kávu som ešte nemal. Idylika sa teda postarala o moju premiéru. Cítil som sa ako v legendárnej rubrike časopisu Bravo Tenkrát poprvé.

Obaly Idyliky sú za mňa celkom OK, ale táto oranžová farba ma nejako extrémne neoslovila. Hovoril som si, že by som dal tak dva alebo tri body, ale o tomto tu ja nerozhodujem.

Dôležitejšie je to, čo sa nachádza vo vnútri: našiel som tam na pohľad veľmi svetlo pražené zrná v podstate bez defektov. Zrná sú svetlé napriek tomu, že na nich vidieť stopy po fermentovaní, ktoré farbu prirodzene ťahajú do tmava. Musel som vyjsť na slnko, aby som si ich lepšie popozeral – viď foto.

Koji Pink Lemonade - zrná

Ako vonia Koji?

Vôňa zŕn sa nezdala byť extrémne omamná, ale keď som si potom ovoňal ruku, na ktorej som si ich fotil, prekvapilo ma to. Takto som ju odrazu cítil dosť intenzívne a pochopil som, ako Koji vlastne vonia. No nie je to úplne bohviečo.

Pri mletí (ktoré mi dalo zabrať, lebo zrná boli tvrdé) sa vôňa trochu zintenzívnila a veľmi jasne som ju cítil aj pri zalievaní kávy. Hovoril som si, že asi nebudem patriť medzi milovníkov spracovania Koji, haha. Napokon mi však z toho vyšla veľmi príjemná a pitná káva, ktorú popíjam počas písania týchto riadkov.

Koji Pink Lemonade - Idylika

Tlmenejšie chute

Tie menej príjemné elementy, ktoré som cítil vo vôni, sa v chuti až tak neprejavujú. V káve naopak cítim takú fajnovú a jemnú ovocnosť, ktorá mi vyhovuje. Chute sú podľa mňa akési tlmenejšie, nič extrémne výrazné. Káva je aj sladká a príjemne acidná (opäť nič výrazné), horkosť v nej necítim absolútne vôbec.

Celkovo je to podľa mňa veľmi dobre „piteľná“ káva, z ktorej sa človek neprepije. Teda aspoň ja prichádzam k záveru, že v šálke mám akýsi moderný filter, ktorý dokáže veľmi dobre spríjemniť horúce letné dni. Mne však chuť, ktorú tomu dodáva Koji, úplne stopercentne nepasuje.

Dávam 7,5 bodu.

A jednu vec ešte dodám. Koji Pink Lemonade vám rozhodne odporúčam ochutnať a vďaka nej tak spoznať Koji spracovanie. Som veľmi zvedavý, či vám sadne alebo nie. Pri nákupe na idylika.sk môžete využiť zľavový kód BLOGOKAVE10 a nákupom cez tento kód aj podporiť činnosť Blogu o káve. Díki.

Idylika Koji Pink Lemonade - detail obalu

Transparentnosť 5/5

Pri tejto káve vieme, že ide o stopercentnú arabiku (1 bod) pochádzajúcu z Kolumbie (1 bod). Vieme, že zrná sú odrody Pink Bourbon (1 bod) a vieme aj to, že kávovníkové čerešne boli spracované pomerne komplikovanou metódou, v rámci ktorej absolvovali 12-hodinový oxidačný proces a následne 24-hodinovú anaeróbnu fermentáciu. Po nej sa sušili na slnku a fermentovali za pomoci spór Koji (1 bod). Tie sa inak používajú aj pri výrobe ryžového vína.

Posledný piaty bod udeľujeme za presný pôvod kávy. Idylika informuje, že pochádza z oblasti Tolima a z farmy El Vergel od farmárov Eliasa a Shadyho Bayterových. Na webe idylika.sk nájdete aj ďalšie informácie, takže super, takto to má vyzerať.

Koji Pink Lemonade - detailný pohľad na zrná

Pomer cena/kvalita 4/5

Cenovka tejto kávy je nastavená na 15 €/200 gramov. Ide o veľmi dobrú a zaujímavú kávu, ale neohúrila nás až natoľko, aby sme pri takejto cene udelili plný počet bodov. Napriek tomu je však pomer cena/kvalita veľmi dobrý a káva za to stojí.

S kódom BLOGOKAVE10 vás nákup vyjde o niečo výhodnejšie.

Idylika Koji Pink Lemonade - obal kávy položený na stole

Dizajn obalu 4/5

Z hľadiska bodovania dizajnu obalu to bolo extrémne vyrovnané medzi tromi, štyrmi a piatimi bodmi. Hlasovať ste mohli na IG @blogokave a napokon to veľmi tesne vyhrali štyri body.

Keď si to rozmeníme na percentá, tak za štyri body hlasovalo 30,4 percenta z vás, za tri body 29 percent a za päť bodov 26,1 percent z vás. Vzhľadom na vyrovnanosť hlasovania sú štyri body asi veľmi fér.

Celkové hodnotenie 41,5/50

Káva Kolumbia Tolima Pink Bourbon a.k.a. Koji Pink Lemonade si v recenzii Blogu o káve viedla veľmi dobre a nazbierala 41,5 bodu. Pre tak mladú pražiareň, akou je Idylika, je to veľmi dobrá vizitka. Kvitujeme odvahu ísť aj do kávy, ktorá je už v zelenom zrne dosť drahá, a tak sa predáva omnoho ťažšie. Odvahou bolo aj staviť na netradičné spracovanie za pomoci spór Koji, čo takisto rozhodne nie je krok na istotu.

Niektoré pražiarne idú vždy len na istotu a potom sa čudujú, že roky stagnujú. Iné majú odvahu a zväčša sa im to z dlhodobého hľadiska vypláca. Idylika patrí do druhej skupiny a je jednoznačným obohatením slovenskej pražiarenskej scény. Ďakujeme.

Koji Pink Lemonade od Idyliky
Značky
Zobraz viac

Podobné články

Pridaj komentár

Back to top button
Close
Close