Exkluzívne

Koľko fairtradovej kávy sa predá na Slovensku? Nízke percento vás (asi) zaskočí…

Idete do práce, odrobíte si svoje a očakávate, že za to dostanete príslušne zaplatené. Potrebujete zaplatiť bývanie, jedlo, ošatenie, dopriať si niečo navyše. Ak na to máte, pravdepodobne vykazujete určitý stupeň spokojnosti. Ale čo ak existujú externé faktory, ktoré vám bránia v tom, aby ste ho dosiahli?

Takto nejako je to u mnohých pestovateľov kávy. Tí dávajú do vypestovania kvalitného produktu svoje srdce, investujú do neho nemalé množstvo času, ale keď príde na zinkasovanie zaslúženej odmeny, dostanú len odrobinku. Veľké spoločnosti totiž dokázali cenu kávy na svetových trhoch stlačiť na mimoriadne nízke hodnoty a farmári s tým nevedia nič spraviť. Aj preto vznikol „fairtrade“.

Čo je to fairtrade?

„Známka FAIRTRADE označuje výrobky, ktoré spĺňajú sociálne, ekonomické a environmentálne štandardy nastavené medzinárodnou organizáciou Fairtrade International,“ stojí v dokumente z dielne Fairtrade Česko a Slovensko, ktorý sa dostal do redakcie Blogu o káve.

„Zákazníkov informuje o tom, že pestovatelia dostali za svoju prácu spravodlivú a stabilnú výkupnú cenu, ktorá pokrýva náklady na udržateľné pestovanie. Nákupom výrobkov s označením FAIRTRADE tak zákazníci prispievajú k zlepšovaniu životných podmienok drobných pestovateľov v krajinách globálneho Juhu (takzvaných rozvojových krajinách). Okrem zodpovedajúcej výkupnej ceny dostávajú pestovatelia zapojení do systému Fairtrade ešte fairtradový príplatok, ktorý môžu použiť na investície do rozvoja svojich fariem a svojich komunít, a to na základe demokratického rozhodovania členov komunity,“ dodáva dokument.

Ako je to s fairtrade na našom území?

Informovanosť obyvateľstva naďalej nie je dostatočná a aj my sa prostredníctvom nášho blogu snažíme o to, aby sa situácia zmenila. Veľmi dôležitú prácu odvádza hlavne spomínaná platforma organizácií občianskej spoločnosti, ktoré sa zaoberajú etikou obchodu, globálnym rozvojom, udržateľnou spotrebou, ochranou životného prostredia a ľudských práv, zvaná Fairtrade Česko a Slovensko.

Tá pracuje na zvýšení informovanosti o princípoch a zmysle systému fairtrade už od roku 2004 a je predĺženou rukou globálnej organizácie Fairtrade International pre územie Česka a Slovenska.

„Sme garantom vysokej kvality a dôveryhodnosti ochrannej známky FAIRTRADE,“ hlása organizácia. „Monitorujeme český a slovenský trh s fairtradovými výrobkami a podporou uvedomelej spotreby pomáhame k tomu, aby sa fairtradové výrobky v čo najvyššej miere dostávali do obchodnej siete v ČR a na Slovensku.“

Koľko faitradovej kávy sa u nás predalo?

Blog o káve získal informácie týkajúce sa predaja kávy za niekoľko posledných rokov. V roku 2018 bolo predaných celkovo 217 ton fairtradovej kávy, čo je o veľmi pekných 66 percent viac, ako v roku 2017. Ide pritom o hmotnosť nepražených zŕn, ktorá zodpovedá zhruba 174 tonám praženej zrnkovej kávy. (ESHOP s fairtradovou kávou nájdete TU!)

„Z tohto množstva fairtradovej kávy by sa dalo pripraviť vyše 24 miliónov šálok espressa,“ informuje Fairtrade Česko a Slovensko. „To pre lepšiu predstavu znamená, že každý obyvateľ SR vrátane batoliat vypil v roku 2018 štyri a pol šálky fairtradovej kávy.“

Horší je už iný ukazovateľ. Keď si porovnáme spotrebu fairtradovej kávy s celkovou spotrebou kávy, prídeme na to, že v roku 2018 išlo len o 1,17 percenta! Neuveriteľne málo, všakže? Pozitívne je aspoň to, že jej spotreba rastie, pretože v roku 2017 predstavovala len 0,7 percenta a v roku 2016 dokonca iba 0,47 percenta z celkovej spotreby kávy. Postupne sa teda aspoň trochu učíme vnímať dôležitosť tejto témy, uvedomovať si problematiku a podľa toho i konať.

Česi sú na tom lepšie

Keď sa pozrieme na situáciu susedného českého trhu, na prvý pohľad vidíme, že naši západní susedia sú na tom lepšie. Trh ako taký je dvakrát väčší, ale celkovo sa tu predalo až 714 ton nepražených zŕn, čo zodpovedá približne 570 tonám praženej zrnkovej kávy. Dvanásť percent z tohto množstva bolo v kvalite bio.

Najpresnejším ukazovateľom sú percentá a Český štatistický úrad tvrdí, že podiel fairtradovej kávy na českom trhu predstavoval v minulom roku 2,85 percenta, pričom v roku 2017 to boli dve percentá. A to je podstatne viac, ako na Slovensku. Pre porovnanie: každý jeden obyvateľ ČR (vrátane malých detí) v roku 2018 vypil v priemere takmer osem šálok fairtradovej kávy.

Ak by sme si posvietili len na fairtradovú kávu v kvalite bio, tak jej predaj v Českej republike dosiahol 0,34 percent z celkového predaného množstva kávy. Aj naši bratia teda majú kam napredovať.

Z akého fairtradového príplatku sa tešia farmári?

Okrem férovej ceny kávy dostávajú jej producenti aj tzv. „fairtradový príplatok“, ktorý je rovnako dôležitý. Slúži na investície do rozvoja, do zvyšovania efektivity a kvality produkcie, ale aj do budovania nevyhnutnej infraštruktúry, ktorá napokon slúži nielen samotným pestovateľom, ale aj celej ich komunite. Za tieto peniaze sa budujú i zdroje pitnej vody, zdravotnícke zariadenia či školy.

„Za kávu predanú v roku 2018 na českom trhu dostali pestovatelia z Latinskej Ameriky, Afriky a Ázie okrem zodpovedajúcej výkupnej ceny aj fairtradový príplatok v celkovej výške 6 801 000 českých korún, čo je v prepočte 264 229 eur,“ informovala česká a slovenská organizácia, ktorej aktivitu môžete sledovať aj na Facebooku – kliknite TU alebo TU.

K presnému číslu za kávu predanú na území Slovenska sme sa nedostali, ale vieme, že za všetky predané fairtradové produkty v našej krajine dostali farmári v Latinskej Amerike, Afrike a Ázie v roku 2018 celkovo 190 000 eur, čo je oproti roku 2017 stopercentný medziročný nárast.

Slovensko robí míľové kroky

„Slovenský trh s fairtradovým tovarom a surovinami je veľmi dynamický, predaje kľúčových surovín rastú už niekoľko rokov po sebe o desiatky, či v niektorých prípadoch dokonca o stovky percent,“ informovala Hana Malíková, riaditeľka neziskovej organizácie Fairtrade Česko a Slovensko. „Dôvodom je hlavne to, že vyšší záujem o udržateľnú spotrebu u nás v porovnaní so západnou Európou prišiel neskôr a priestor pre rast je stále veľký.“

„Nárast objemov predaných fairtradových surovín v Slovenskej republike má konkrétne pozitívne dopady: čím viac výrobkov s certifikáciou Fairtrade sa na trhu uplatní, tým viac ich pestovatelia z krajín Afriky, Ázie a Latinskej Ameriky môžu predať za podmienok Fairtrade – teda okrem iného za cenu, ktorá skutočne pokrýva náklady vrátane ich práce,“ dodala Hana Malíková.

Konkrétna pomoc pre chudobné regióny

Tlačové stanovisko, ktoré sa k nám dostalo, prinieslo aj detailnejšie informácie o konkrétnom využití fairtradového príplatku. Poskytol ich predseda faitradového družstva v Pobreží Slonoviny Ousmane Traore.

„Vďaka týmto prostriedkom sme postavili studňu, ku ktorej má prístup celá dedina, kúpili traktory a dve nákladné autá pre zvoz produkcie,“ informoval na tlačovej konferencii v Bratislave. „Ďalej sme zhruba dvom stovkám detí zadovážili školské aktovky, osemdesiat detí získalo vďaka fairtradovému príplatku školskú pôžičku a družstvo bolo schopné vybaviť svojich agroinžinierov motocyklami, aby mohli dochádzať aj do odľahlých oblastí a pomáhať jednotlivým pestovateľom so starostlivosťou o kakaovníky.“  


Newsletter: Dostávaj novinky, horúce tipy
na kávy a zľavové kódy pravidelne e-mailom.

Intuit Mailchimp

Značky
Zobraz viac

Podobné články

Back to top button
Close
Close