Zaujímavosti o káve

Koľko kávy exportuje svetový líder z Brazílie?

Z hľadiska produkcie kávy je najaktívnejšia Brazília, ktorá si v globálnom meradle drží prvé miesto pred Vietnamom, Kolumbiou, Indonéziou a Etiópiou. Aj na ďalších miestach sú pestovateľsky silné štáty, ale práve spomínané krajiny dokážu pokryť väčšinu svetovej spotreby.

Kávu pije značná časť obyvateľstva a preto je celkom zrejmé, že musí ísť o obrovské čísla. Predstavu o tom, aká je realita, nám poskytla aktuálna tlačová správa brazílskeho zväzu exportérov kávy zvaného Cecafé, ktorá priniesla zaujímavý náhľad do zákulisia spomínaného juhoamerického giganta.

Po negatívnom trende konečne pozitívny mesiac

V posledných mesiacoch to v Brazílii nebolo práve najlepšie a export kávy postupne klesal; negatívny trend trval už od októbra minulého roku. Marec však priniesol medziročný nárast o 0,2 percenta a celkovo 3 122 122 vyexportovaných vriec, pričom každé z nich má 60 kilogramov. Ak si to rozmeníme na „drobné“, dostaneme sa k neskutočnému množstvu 187 327 ton vyvezenej kávy v priebehu jedného kalendárneho mesiaca.

Vzhľadom na to, že ceny sú o niečo lepšie, ako pred rokom, stúpli príjmy z predaja kávy o 6,1 percenta a dosiahli takmer 424 miliónov dolárov, čo je v prepočte vyše 388 miliónov eur. Priemerná cena za jedno vrece predstavovala 135,72 dolára, takže vyše dva doláre za kilogram.

Akú kávu vyváža Brazília?

Brazília väčšinou vyváža zelenú kávu, ktorá krajinu opustila v 2 815 454 vreciach, z ktorých bolo 2 566 940 vriec arabiky (154 016 ton) a 248 514 robusty (14 911 ton). Export spracovanej kávy klesol o 16,8 percenta na 306 668 vriec (18 400 ton).

Ak sa pozrieme na celý prvý štvrťrok, tak brazílsky export kávy klesol o 5,7 percenta a dosiahol 9 582 510 vriec (574 950 ton), pričom príjmy klesli o 2,6 percenta na 1,3 miliardy amerických dolárov. To všetko aj napriek tomu, že trhová cena kávy medziročne stúpla v priemere o 3,3 percenta.

Kríza môže privodiť problémové mesiace

Najviac kávy mierilo do USA, Nemecka a Talianska. Všeobecne sa predpokladá, že za mierny medziročný nárast mohla nastupujúca kríza spôsobená koronavírusom. Svet už tušil, že sa blíži zlé obdobie spojené s logistickými obmedzeniami a obchodníci s kávou sa rýchlo predzásobili.

„Výsledky exportu boli v marci skutočne dobré,“ povedal šéf Cecafé Nelson Carvalhaes. „Vyvezené množstvo bolo na úrovni marca 2019 aj napriek obmedzeniam spôsobeným krízou a napriek slabšej úrode.“

Ďalšie mesiace by však kvôli rozmáhajúcemu sa koronavírusu mohli byť horšie. Carvalhaes dokonca naznačil, že brazílsky kávový priemysel čaká „jedno z najhorších období za 300 rokov“.

Značky
Zobraz viac

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close