Zdravie

Koľko kofeínu obsahuje káva?

Dospelý človek môže denne prijať približne 400 miligramov kofeínu. Táto skutočnosť je pomerne známa, ale koľko to vlastne je? Koľko kofeínu obsahuje káva a koľko káv si denne vieme dopriať? Blog o káve to pre vás zistil.

Podľa stránky healthline.com treba vychádzať z toho, že priemerná šálka kávy obsahuje okolo 95 miligramov kofeínu. Nebuďte však prekvapení, keď sa v ďalšom texte od daného čísla trochu odchýlime. Je to totiž priemer a väčšinou pijeme iné množstvá.

Rýchly prepočet hovorí o tom, že človek by mohol vypiť približne štyri šálky kávy priemernej veľkosti denne; aj tu však treba uvažovať v širších súvislostiach a ak muž váži 100 kilogramov, môže si jej dopriať viac, ako 50-kilogramová slečna.

Spočítať množstvo kofeínu v káve je ťažké

Vyčíslenie presného množstva kofeínu v káve je veľmi ťažké, pretože každý si ju pripravujeme inak. Maličké ristretto môže mať teoreticky len 20 miligramov kofeínu, espresso (30 ml) približne 40 miligramov, ale tieto čísla musíme považovať za veľký extrém. Ak by sme si dali espresso o veľkosti 60 mililitrov, už sme na 80 miligramoch. A to je reálnejšia dávka.

Ak si kávu budeme pripravovať cez filter a naplníme si ňou pohár, mohli by sme sa dopracovať k 115 až 175 miligramom kofeínu, pri tureckej káve sa vieme dostať k 160 až 240 miligramom. V prípade týchto dvoch spôsobov prípravy však predpokladáme vypitie približne 200 mililitrov, teda podstatne väčšieho množstva kávy, ako pri ristrette či espresse.

Rozhoduje veľa faktorov

Nižšie uvedené čísla berte orientačne, pretože ani odborné zahraničné zdroje sa na nich nevedia presne zhodnúť. A ani nemôžu: v konečnom dôsledku totiž ide o množstvo mletej kávy, ktoré použijete a dĺžku jej vystavenia vode – o čím dlhší časový okamih pôjde, tým viac kofeínu sa vylúhuje.

Svoju rolu však zohrávajú aj iné parametre, veď robusta má dvakrát toľko kofeínu ako arabika, extrakcia za pomoci horúcej vody prebieha inak ako za pomoci studenej a samozrejme ide aj o typ mletia. Z hrubšie mletej kávy sa kofeín extrahuje ťažšie a dlhšie, ako z jemnejšieho mletia.

Koľko kofeínu obsahuje káva?

Priemerné hodnoty:

Espresso (30 ml) – 40 mg
Káva z french pressu (200 ml) – 80 až 130 mg
Filtrovaná káva (200 ml) – 115 až 175 mg
Turecká káva (200 ml) – 160 až 240 mg
Instantná káva (240 ml) – 27 až 173 mg
Latté (240 ml) – 63 až 175 mg
Cappuccino (180 ml) – 24 až 66 mg

Koľko kofeínu obsahujú iné nápoje a výrobky?

Čierny čaj (240 ml) – 14 až 70 mg
Zelený čaj (240 ml) – 32 až 60 mg
Horúca čokoláda alebo kakao (180 ml) – 9 mg
Kofola (330 ml) – 50 mg
Coca-cola (330 ml) – 33 mg
Coca-Cola light (330 ml) – 44 mg
Red Bull (250 ml) – 79 mg
Tabuľka čokolády (50g) – 9 mg
Tabuľka tmavej čokolády (50g) – 31 mg.

Čo sa stane, ak to s kofeínom preženiete?

Ako sme spomínali v úvode článku, množstvo približne 400 miligramov kofeínu denne je v poriadku. U niekoho to môže byť aj 600 miligramov, avšak všetko si treba odpozorovať na vlastnej koži. Sú mimoriadne citliví ľudia, ale aj takí, ktorých nerozhodí ani veľké množstvo kávy, respektíve kofeínu.

Všetci sme rôzni a jedineční, pričom na každého z nás pôsobí kofeín inak. Niekomu sa veľmi rýchlo rozbúši srdce a prestane sa cítiť dobre, niekto sa začne potiť, niekto začne byť nervózny, avšak pomerne bežná je aj žalúdočná nevoľnosť, pálenie záhy, trasenie rúk, prípadne nespavosť.

Stavte na kvalitnú arabiku

Dobre spravíte, ak to na sebe odpozorujete a doprajete si len také množstvo kávy, ktoré vám neublíži. Keď máte s kofeínom problém, určite nepite kávové zmesi (blendy), ktoré obsahujú arabiku i robustu. Robusta má totiž dvakrát viac kofeínu a všetky skôr spomínané výpočty by mohla ešte trochu „zhoršiť“. Navyše je chuťovo nevýrazná, jej chuťové profily sú zemitejšie a na rozdiel od arabiky neponúka ovocné či florálne zážitky.

Značky
Zobraz viac

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close