Kolumbia Nabor Ortega: Nový skvost od Goriffee a šetriaci 12-gramový recept
Recepty na prípravu filtrovanej kávy väčšinou využívajú vstupnú gramáž kávy pohybujúcu sa od pätnástich gramov vyššie. Čo však robiť, keď chcete obmedziť príjem kofeínu alebo si jednoducho vychutnať skvelú kávu viackrát? Kolumbia Nabor Ortega z pražiarne Goriffee je jednou z najzaujímavejších a najchutnejších káv, ktoré sme tento rok ochutnali.
Spolu s ňou sme si pre vás pripravili 12-gramový recept pre Hario V60, ktorý prospeje vášmu spánku. Balíček tejto skvelej kávy sa vám navyše vyprázdni o čosi pomalšie.
Náš tip: na eshope goriffee.com môžete využiť zľavový kód BLOGOKAVE10. Kolumbia Nabor Ortega je jedna z najlepších káv, akú sme testovali za dlhú dobu a rozhodne odporúčame ju vyskúšať.
Najlepšia káva na svete
Kolumbijská káva zažíva v posledných rokoch obrovský boom. Schopnosti farmárov, ich vedomosti a techniky pri pestovaní a spracovaní kávy napredujú míľovými krokmi. Dnes sa už pravdepodobne stretnete s mnohými ľuďmi, ktorí považujú kávu z Kolumbie za tú najlepšiu na svete.
Pink Bourbon od farmára menom Nabor Ortega tieto slová len a len potvrdzuje. Odroda Pink Bourbon je jednou z najobľúbenejších a najchutnejších odrôd vo svete výberovej kávy. Keď sa k nej pridá priaznivá mikroklíma farmy ležiacej v nadmorskej výške 2000 metrov nad morom a kvalitné spracovanie, umelecké dielo je na svete.
Čo v káve znamená skratka EF?
Tento lot je spracovaný metódou označenou slovami “Washed EF”. S metódou washed (premytou) ste sa už určite stretli. Čo však znamená skratka EF, poprípade EF2? EF pochádza z anglických slov “extended fermentation”. Tie v preklade označujú predĺženú fermentáciu respektíve dvojitú predĺženú fermentáciu (EF2).
Čistá aj napriek fermentácii
Aj napriek tomu, že tieto zrnká podstúpili výraznejšiu fermentáciu, v ich chuti sa neobjavujú výrazné alkoholové a prefermentované tóny. Káva vás prekvapí veľmi čistými a jasnými chuťami. Ako prvú pocítite sladkú arómu pripomínajúcu med a kvetiny. Filter z nej je výrazne broskyňový a nektarinkový so sladkou medovou dochuťou. Káva má ľahké až stredne ťažké telo, a aj napriek predĺženej fermentácii veľmi jasné a ľahké ovocné chute.
Z tejto limitky sa Goriffee podarilo zohnať len pár desiatok kilogramov. Aj z pohľadu konzumenta by bola škoda, ak by sa minula príliš rýchlo. Preto sme si pre vás pripravili recept, ktorý využíva len dvanásť gramov kávy. Recept najlepšie funguje s dripprom Hario V60. Keď však vlastníte iný dripper s kónickým tvarom, nebojte sa ho vyskúšať. Mletie kávy upravte tak, aby ste dosiahli požadovaný čas extrakcie.
Kolumbia Nabor Ortega a jednoduchý recept
Recept je veľmi jednoduchý a skladá sa len z dvoch nálevov. Pri príprave sme použili plastový dripper Hario V60 02 a filtračné papiere Cafec Abaca, ktoré Goriffee predáva za skvelú cenu. Papierový filter pred samotnou extrakciou poriadne premyte horúcou vodou. Tým zohrejete dripper a papier zbavíte papierovej chuti.
Kávu pomeľte o čosi jemnejšie, ako pri receptoch s väčšou gramážou. Na našom mlynčeku Comandante sme použili 16 klikov, čo zodpovedá stredne jemnému mletiu. Pri dvanástich gramoch kávy budete potrebovať 190 mililitrov vody, ktorú zohrejte na 85 stupňov Celzia.
Dva nálevy a chvíľka čakania
Prvý nálev je menší a predstavuje takzvaný “blooming”: 30 mililitrov vody nalejte agresívne a krúživo priamo na kávu a počkajte kým stopky neukážu 30 sekúnd. Kávu tým otvoríte a pripravíte na následnú extrakciu. Druhý nálev bude obsahovať všetku zvyšnú vodu, a teda 160 mililitrov.
Kávu zalievajte veľmi pomaly, krúživo a rovnomerne. Nalievanie by vám malo trvať cca jednu minútu. Celý nálev by ste tak mali ukončiť približne na minúte a pol. Po ukončení zalievania jemne zamiešajte celým dripprom, a to tak, aby ste urovnali hladinu namletej kávy. Potom vám už neostáva nič iné, len čakať. Všetka voda by mala kávou prekvapkať v čase medzi 2:50 až 3:00.
Recept je skutočne jednoduchý, aj keď to tak možno v tomto momente nevyzerá. Nižšie nájdete aj jeho skrátenú verziu.
Recept Hario V60:
12 g —> 190 ml (85*C)
16 klikov na mlynčeku Comandante (stredne jemné mletie)
0:00 – 0:30 30 ml (rýchly krúživý nálev a následný “blooming”)
0:30 – 1:30 160 ml (veľmi pomalý krúživý nálev a následné zamiešanie dripprom)
finálny čas extrakcie – 2:50 – 3:00
Chuť: broskyne, nektarinky a med
Kto skôr príde, ten skôr melie
Kolumbia Nabor Ortega je svieža jarná limitka, ktorá sa ideálne hodí do teplého počasia. Zaujala aj vás? Vyskúšajte ju pripraviť pomocou tohto 12-gramového receptu.
Ale pozor: ako sme spomínali, Goriffee z nej má len obmedzené množstvo. Tak sa poponáhľajte a v košíku na goriffee.com nezabudnite uplatniť zľavový kód BLOGOKAVE10, vďaka ktorému ušetríte.
PS: Peter Kučerka z Goriffee odkazuje, že túto kávu nenominovali do recenzií Blogu o káve len preto, lebo nikto iný by potom nemal šancu. Či to je skutočne tak, musíte vyskúšať sami 😉
Táto káva vyzerá výborne, zvažujem že si ju kúpim taktiež.
Škoda tých cafec abaca filtrov, ktore su momentálne asi vypredané a tie light roast 1 cup su moc malé.
Možno ešte taká otázka, nieje 85C málo na svetlo praženú kávu? Ďakujem.
Dobrý deň Šimon,
1 cup filtre môžete kľudne dať aj do väčšej V60, tak isto aj väčšie papiere do menšej V60. Papier bude trochu vytŕčať alebo bude o niečo menší, ale na extrakciu to nemá zásadný vplyv. Na tomto recepte funguje 85 veľmi dobre. Na jednotlivé parametre sa ja osobne nikdy nepozerám oddelene. Teplotu vody sprevádza napríklad hrúbka mletia, nálevy, agitácia atď atď. Spolu majú za následok nejakú mieru extrakcie. Čiže vo všeobecnosti sa nikdy nedá povedať, čo je málo a čo zase veľa.