Recenzie káv

Kolumbia Villa Pastora z pražiarne Coffia: Elegantná káva z extratriedy kávového sveta

Ochutnávať kávu z pražiarne Coffia je privilégium, môcť ju recenzovať je česť. Takto nejako to v Blogu o káve vnímame. V podstate každá káva, ktorú sme od Coffie mali, bola výnimočná a patrila do extratriedy kávového sveta. Michal Maliarik si dáva záležať na tom, aby do ponuky vyberal len najväčšie topky. Tentoraz nám do recenzie poslal kávu Kolumbia Villa Pastora, ktorej zrná sú odrody oranžový bourbon.

Potvrdila táto káva vysokú úroveň produktov značky Coffia? Alebo latku, na ktorú sme v tomto prípade zvyknutí, podliezla? Hneď sa to dozviete. Vitajte pri recenzii kávy Kolumbia Villa Pastora zo slovenskej pražiarne Coffia.

Náš tip: pri nákupe na eshope coffia.sk môžete využiť zľavový kód BLOGOKAVE10.

Coffia Kolumbia Villa Pastora - obal

Bodovanie

V bodovaní Blogu o káve môže každá káva získať maximálne 50 bodov. Celkovo 25 z nich majú právo udeliť baristi Filip Lörinc (@chlorofilip) a Gabriela Drenková (@gabrielaa.d), desať šéfko Blogu o káve (@ladislavkiraly), päť udelíme na základe vašich odporúčaní spoločne za dizajn obalov a po päť bodov môže káva získať za transparentnosť (či poznáme jej presný pôvod a zloženie) a za pomer cena/kvalita.

Baristi Gabriela Drenková a Filip Lörinc 23,5/25

Zrná

Espresso roast zaujímavej odrody kávovníka – Orange bourbon (oranžový bourbon) od Coffie sa skladá zo stredne veľkých až veľkých zŕn. Tie sú napražené rovnomerne v súlade s tým, čo očakávame od moderného praženia na espresso. Medzi zrniečkami nenachádzame takmer žiadne defekty, čo zodpovedá výberovej kvalite, ktorú táto káva spĺňa.

recenzia Coffia Kolumbia Villa Pastora - zrná

Aróma

Vôňa kávy je veľmi príjemná. Je medovo sladká, s jemným náznakom ovocnosti lesných plodov. V aróme nenachádzame žiadne fermentované ani alkoholové prvky, vďaka čomu pôsobí veľmi elegantne a čisto.

Coffia Kolumbia Villa Pastora - mletá káva

Cupping

Telo kávy je počas cuppingu stredne ťažké až ľahké, a to na všetkých teplotných stupňoch. Sladkosť kávy je za horúca a tepla vysoká, za studena stredná. Vytvára ju med a mliečna čokoláda spolu so zrelým bobuľovým ovocím. Acidita kávy je za horúca nízka a za tepla a studena stredne intenzívna. Je zastúpená lesným ovocím – malinami a čučoriedkami, ktoré za studena doplní citrusová acidita pripomínajúca pomaranč. Horkosť kávy je na všetkých teplotných stupňoch stredná až nízka – kakaová. V dochuti nachádzame čokoládu a maliny, ktoré na jazyku ostávajú pomerne dlho.

recenzia Coffia Kolumbia Villa Pastora - cupping
Coffia Kolumbia Villa Pastora - cupping

Espresso

S receptom na espresso sme sa snažili priblížiť k odporúčanému nastaveniu od pražiara Coffie Michala Maliarika, ktoré sa nachádza na produktovej stránke kávy Kolumbia Villa Pastora. Pri tomto nastavení mala káva zamatovú štruktúru a stredne ťažké telo. V chuti sa dopĺňala ovocnosť malín a sladkosť medu a mliečnej čokolády. Všetky chute espressa boli elegantné a lahodné bez akejkoľvek ostrosti. V ústach vytvárali príjemnú chuťovú synergiu a balans.

Coffia Kolumbia Villa Pastora - príprava espressa

Celkové hodnotenie

Coffia priniesla do tohto rebríčka espresso roast, ktorý najlepšie vystihuje slovo “elegantný”. Káva vám ponúkne zaoblené a ľúbivé chute, ktoré sa navzájom krásne dopĺňajú. V espresse nenájdete žiadne alkoholové, fermentované a ostré tóny. Kolumbiu Villa Pastora môžete piť pokojne každý deň a aj tak vás neprestane baviť.

Bodovanie: aróma 4 – acidita 4,5 – telo 5 – dochuť 5 – celkový dojem 5.

Coffia Kolumbia Villa Pastora - espresso

Ladislav Király 8,5/10

Keď mi príde káva od Michala Maliarika, vždy si spomeniem na to, že je to chlapík s titulmi SCA Roasting Professional a SCA Sensory Professional. Jednoducho najvyšší titulovaný odborník na praženie a senzoriku, takže kávová elita. Tým pádom je na mieste predpokladať, že tento človek si do portfólia svojej pražiarne dokáže vybrať senzoricky zaujímavú kávu, z ktorej potom pražením vytiahne maximum.

Keď som prvýkrát chytil do ruky obal kávy Kolumbia Villa Pastora tvorenej odrodou Orange Bourbon, opäť sa mi v hlave premietla vyššie uvedená úvaha. Moje očakávania od kávy stúpli. Je to dobré alebo zlé? Môžu prehnané očakávania káve pomôcť alebo naopak uškodiť?

Coffia Kolumbia Villa Pastora - detailný pohľad na zrná

Moderné espresso

Po otvorení balíka som zacítil veľmi príjemnú vôňu, ktorá mi veľmi sadla, ale už sme v tomto roku recenzovali aj voňavejšie kúsky. Aróma tejto kávy bola sčasti sladká a sčasti ovocná. Pohľad na zrná ukázal, že sú veľmi pekné a kvalitné, bez defektov – od Coffie by som nič iné ani nečakal. Vykazujú pomerne svetlú hnedú farbu zodpovedajúcu označeniu „na moderné espresso“.

Taká napokon bola aj samotná káva. Moderná a vynikajúca. Komplexne dobrá a navyše bez akejkoľvek výraznej slabiny. Jednoducho brutálne espresso vysokej kávovej ligy. Bolo o niečo viac ovocné ako sladké, pričom pri prvotnom čuchovom vneme ma to ťahalo viac k sladkosti a menej k ovocnosti.

Coffia Kolumbia Villa Pastora - mletá káva v páke

Elegantná káva, ktorej sa človek neprepije

Inak sa stotožňujem s tým, čo napísali naši baristi: ide o veľmi elegantnú kávu, ktorá sadne asi každému a ktorej sa človek neprepije. Podľa mňa však neprinesie úplný „wow effect“, z ktorého by som odpadol ako posledný decembrový list z jablone.

Kolumbiu Villa Pastora som si skúsil pripraviť aj na automatickom kávovare, ale nebolo to úplne jednoduché. Káva bola aj pri najjemnejšom mletí dosť acidná, takže pri takomto type prípravy ju odporúčam hlavne fajnšmekrom, ktorým acidita nevadí. Na druhej strane bola napriek tomu komplexná a pomerne ľahko sa v nej dali rozpoznať chute z chuťového profilu – u mňa na mojej košickej kohútikovej vode prehnanej cez filter 3M bol najvýraznejší pomaranč.

Celkovo ide o vynikajúcu kávu, ktorej som sa rozhodol udeliť 8,5 bodu.

Coffia Kolumbia Villa Pastora - espresso v ružovej šálke

Transparentnosť 5/5

Pri káve Kolumbia Villa Pastora vieme, že je to stopercentná arabika (1 bod) z Kolumbie (1 bod). Okrem toho vieme aj to, že ide o odrodu Orange Bourbon (1 bod) spracovanú naturálnou, teda suchou metódou (1 bod). Posledný piaty bod udeľujeme za to, že poznáme názov farmy Villa Pastora a dokonca aj meno farmárky Juliet Mora Ortega.

Coffia informuje aj o tom, že kávovníky rastú v nadmorskej výške 1 850 metrov nad morom a v chuťovom profile tejto kávy by ste mali nájsť mliečnu čokoládu, med, maliny, hrozno a pomaranč.

recenzia Coffia Kolumbia Villa Pastora - detail zŕn

Pomer cena/kvalita 5/5

Ide o nadpriemerne kvalitnú a transparentnú kávu, ktorú navyše pražil jeden z najuznávanejších slovenských odborníkov. Vzhľadom k tomu je cena 15,60€ za 250-gramový balíček doslova exkluzívna. Udeľujeme plný počet bodov, inak sa nedá.

Dizajn obalu 4/5

Keď sme Coffiu recenzovali pred rokom, za dizajn obalu ste jej udelili len 3,5 bodu. Prezradím, že Michal Maliarik bol mierne sklamaný, lebo na najlepšiu kávu roka 2023 mu napokon chýbalo len pol boda.

Tentoraz u vás pravdepodobne zabralo to, že Villa Pastora má farebnejší obal ako minuloročná káva Las Lajas Milenio. Boli ste štedrejší a drvivá väčšina z vás na IG @blogokave a FB @blogokavesk hlasovala za štyri alebo päť bodov.

recenzia Coffia Kolumbia Villa Pastora - obal zboku

Napokon to so 44,6 percentami hlasov vyhrali štyri body, pričom za päť bodov hlasovalo 37,5 percenta. Za tri body bolo 14,3 percent z vás, za menej bodov hlasoval len málokto. Celkovo je to za dizajn obalu len o pol bodu viac ako pred rokom, avšak hlasovanie bolo výrazne lepšie.

Celkové hodnotenie 46/50

Slovenská pražiareň Coffia touto kávou Kolumbia Villa Pastora potvrdila príslušnosť k absolútnej domácej špičke. Zaujímavé je to, že na coffia.sk sú takmer všetky kávy na podobnej úrovni a všetky by sa pohybovali okolo 45 bodov. Niektorá by možno bola o bodík či dva pod touto hranicou, niektorá by sa dostala o bodík či dva vyššie.

V zásade sa len potvrdzuje to, čo o Michalovi Maliarikovi vieme už roky. Do ponuky Coffie starostlivo vyberá len to najlepšie a s priemernými kávami sa neuspokojí. Berie len vysoko nadpriemerné kávy patriace do extratriedy kávového sveta.

Náš tip: Odporúčame vám zájsť na eshop coffia.sk a niečo si vybrať. Pri nákupe môžete využiť zľavový kód BLOGOKAVE10.

Značky
Zobraz viac

Podobné články

Pridaj komentár

Back to top button
Close
Close