Kolumbia vytvorila fond, ktorý ochráni pestovateľov
Kolumbia vymyslela svojskú ochranu proti premenlivým cenám kávy. Tie sú na svetovom trhu dosť nestabilné a zväčša majú zostupnú tendenciu, čo mnohých farmárov dostáva do problémov. Avšak táto krajina, ktorá je tretím najväčším producentom kávy na svete a vôbec najväčším producentom Arabiky, prišla so zaujímavým riešením.
Juhoameričania založili špeciálny fond, do ktorého bolo na začiatok vložených 218 miliárd pesos, čo je v prepočte vyše 59 miliónov eur. Väčšinu vložila kolumbijská vláda, ale prispeli aj pestovatelia kávy, ktorí tak budú lepšie chránení.
Kolumbia je na tom aktuálne pomerne dobre. V minulom roku farmárov potešilo dobré počasie, vďaka ktorému predstavovala produkcia 14,8 milióna 60-kilogramových vriec, pričom išlo o najvyššie číslo za posledných 27 rokov. Podarilo sa vyprodukovať zisky, z ktorých sa následne vytvoril špeciálny fond. A ak príde horšie obdobie, farmárov ochráni.
„Zabezpečí im stabilitu cien,“ povedal minister financií Alberto Carrasquilla, ktorého slová cituje agentúra Reuters. „Farmári tak môžu pokojne venovať svoj čas pestovaniu najlepšej kávy na svete a nemusia sa zaujímať o cenové fluktuácie.“
V priebehu tohto týždňa sa cena kolumbijskej kávy na burze v New Yorku pohybovala okolo 1,06 dolára za libru (0,45kg).
Situácia bude v tejto krajine nastavená tak, že producenti dostanú za 125 kilogramov kávy celkovo 930 000 pesos, teda niečo vyše 252 eur. Výrobné náklady tamojšia kávová federácia vyrátala na 780 000 pesos, teda necelých 212 eur na 125 kilogramov. To znamená, že výrobcovia budú mať na danom množstve zabezpečený zisk približne 40 eur, nech budú trhové ceny kávy akékoľvek.
Viac kávy ako Kolumbia aktuálne vypestujú len Brazília a Vietnam. Z hľadiska rozlohy zaberajú kávové plantáže okolo 880 000 hektárov tejto krajiny a na priemysle je závislých približne 560 000 rodín. Pre všetkých týchto ľudí je to mimoriadne dobrá správa, ktorá im dokáže zaručiť dôstojnú budúcnosť.