Zdravie

Kórejčania vydali odporúčania týkajúce sa kofeínu, povoľujú ho aj tehotným ženám

Kofeín v malom množstve pomáha a je prospešný, avšak vo veľkom môže škodiť. Úrady v Kórejskej republike sa preto svojim obyvateľom rozhodli odporučiť, aké množstvo by nemali prekročiť.

„Miestne orgány dospelým ľuďom odporučili, že za deň by nemali vypiť viac ako štyri šálky kávy,“ píše tamojšia stránka world.kbs.co.kr. „Tínedžeri by zasa nemali skonzumovať viac ako dve plechovky energetických nápojov.“

Národná organizácia s oficiálnym názvom The National Institute of Food and Drug Safety Evaluation vydala tieto odporučenia v priebehu stredy a doplnila ich aj prehľadnými grafikami.

Odborníci teda odporúčajú, aby dospelý človek neprekročil množstvo 400 miligramov kofeínu denne a mládež do osemnásť rokov môže prijať maximálne dva a pol miligramu kofeínu na kilogram váhy. Ak teda pätnásťročný chlapec váži 60 kilogramov, môže požiť 150 miligramov kofeínu.

Čo je veľmi zaujímavé, Kórejci oficiálne odobrili aj kávu pre tehotné ženy. Tie môžu denne prijať 300 miligramov kofeínu, teda tri štvrtiny toho, čo bežný dospelý človek. Inak povedané tri šálky.

Zaujímavý je aj údaj o tom, že jeden občan Kórejskej republiky spotreboval v roku 2017 v priemere 72 miligramov kofeínu denne. Novšie čísla nie sú k dispozícii.

Množstvo kofeínu v potravinách
Takouto grafikou začali v Kórejskej republike upozorňovať na to, koľko kofeínu obsahujú jednotlivé nápoje, prípadne pochutiny. Každý si ľahko vypočíta, koľko toho môže.
Značky
Zobraz viac

Podobné články

Pridaj komentár

Back to top button
Close
Close