Exkluzívne

Koronavírus infikuje aj kaviarne. Vieme, ako ich vyliečiť…

Toto je návod na to, ako môžeme spoločne naďalej budovať kávovú komunitu, prehlbovať vzťahy a usilovať sa o udržateľnosť. Mnohým kaviarňam hrozí okamžitý kolaps, my sme však rázne proti a už „máme vypísaný recept“.

Koronavírus po Číne a Taliansku nemilosrdne zaútočil aj na mnoho ďalších krajín a vstúpil i na územie Slovenska. Jeho čiastočky postupne prenikajú do ulíc a čakajú na nájdenie vhodných hostiteľov. Príbeh ako z amerického kasového trháku je bohužiaľ realitou.

Kaviarne musia byť zatvorené

V záujme zabránenia jeho ďalšiemu šíreniu vstúpili do platnosti viaceré opatrenia, na ktoré niektorí podnikatelia už tvrdo doplácajú. Kaviarne musia byť zatvorené a keď sa na situácii nič nezmení, nezarobia peniaze nielen na zaplatenie zamestnancov, ale ani na uhradenie nájmov, prípadne na splátku pôžičiek.

Ich majitelia sú nešťastní a musia len čakať. Z dvoch týždňov môžu byť pokojne aj mesiace a obete nebudú len ľudské. Svoju prevádzku budú musieť ukončiť aj mnohé kaviarenské prevádzky.

Zrodil sa nápad…

Takto nejako to videli Dalibor Slávik a Juliana Gubišová, autori iniciatívy „Neviem žiť bez kávy“.

Premýšľali o tom, ako kaviarňam v tomto ťažkom období pomôcť a prišli s nasledujúcou myšlienkou: Čo ak by sme si svoju budúcu kávu predplatili už teraz a kaviarňam tak pomohli preklenúť náročné obdobie a prispieť na náklady, ktoré musia uhradiť už dnes?

Pomôžme si a #budedobre

„Chceme, aby každý, komu na baristoch záleží, investoval minimálnu sumu, povedzme desať eur a nechal si priviezť, alebo si prišiel vyzdvihnúť balík kávy, prípadne si svoj kredit prišiel prepiť v čase, keď už #budedobre,“ uviedla Juliana Gubišová pre blogokave.sk, a to prekvapujúco s dodatkom, že sama žiadnu kaviareň neprevádzkuje.

Nejde jej teda o vlastný prospech. „Čaká nás náročné obdobie, avšak keď budeme všetci ťahať za jeden koniec povrazu, zvládneme ho,“ dodala.

#neviemzitbezkavy

Celý projekt je vo fáze rozbehu a zastrešuje ho internetová stránka www.neviemzitbezkavy.sk, kde sa nachádzajú všetky potrebné informácie a kde sa môžu kaviarne zároveň registrovať. Zákazník si vyberie preferovaný balíček, zaplatí prevodom na účet a hotovo. Takto by to malo – a aj bude – fungovať.

„Táto investícia sa ti vyplatí, pretože v čase, keď už #budedobre, budeš môcť od svojich baristov piť kávy, čo ti tvoj predplatený rozpočet dovolí,“ stojí jednak v popise webu www.neviemzitbezkavy.sk, ale aj skupiny na Facebooku.

Mimochodom, je to krásna slovná hračka; milovníci kávy to bez nej zvládajú ťažko, avšak majitelia kaviarní z nej vyslovene žijú. Držíme palce!

Značky
Zobraz viac

Podobné články

Pridaj komentár

Back to top button
Close
Close