Zaujímavosti o káve

Kostaričania sa obávajú, že úroda kávy ostane nepozbieraná

Kostarika nepatrí medzi najväčších svetových producentov kávy a podľa stránky statista.com vyprodukovala v kávovom roku 2017/18 celkovo 1 560 000 vriec, teda 93 600 ton kávy. Nie je to teda ani málo a pre krajinu je to zaujímavý zdroj príjmu.

Aktuálna pandémia nového typu koronavírusu (COVID-19) priniesla problémy aj do tejto malej stredoamerickej krajiny s niečo vyše štyrmi miliónmi obyvateľov. Kvôli zberu kávy do nej prichádzali aj zamestnanci zo susedných štátov Panama a Nikaragua, čo však tentoraz nie je možné.

Farmárom sa pomerne prísne cestovné obmedzenia nepozdávajú, pretože podľa nich spôsobia viac škody ako úžitku. V tejto časti sveta je pandémia v značnom rozmachu a aj keď má Kostarika oficiálne len 5 486 potvrdených prípadov ochorenia, reálne ich môže byť omnoho viac.

V Paname bolo pozitívne testovaných už viac ako 40 000 ľudí, ale platí to isté: reálne číslo je určite omnoho vyššie. No a Nikaragua koronavírus príliš nerieši, takmer netestuje a neprijíma opatrenia, takže tam to môže byť v skutočnosti veľmi zlé.

Až dve tretiny všetkých „zberačov“, ktorí sú v Kostarike každoročne aktívni, pritom pochádza z týchto dvoch susedných štátov. „Sme extrémne znepokojení,“ povedal farmár zo Santa Maria de Dota menom Geovanny Rodríguez pre agentúru Reuters. „Po stránke zberu kávy sme závislí od zahraničných pracovných síl, no teraz nevieme, či s nimi vôbec budeme môcť rátať.“

Kostarika je z hľadiska produkcie kávy síce malá, no jej zrná sú považované za kvalitné a zohrávajú pomerne dôležitú rolu. Krajina sa v záujme vlastného ekonomického dobra potrebuje postarať o to, aby zohnala približne 74 000 pracovných síl – tie by mali zber realizovať od augusta postupne až takmer do konca roka.

„Zber bez ľudí, ktorí prichádzajú z územia mimo našej krajiny, si neviem predstaviť,“ povedal farmár Edifemo Bravo, ktorý pochádza práve z Nikaraguy.

Farmári sa spoliehajú na to, že viacero zberačov z Nikaraguy je v krajine už aj teraz a mohli by pomôcť, nuž a pomôcť by mohli aj domorodci z indiánskej rezervácie Ngöbe-Buglé ležiacej v Paname, ktorí však vďaka nedávno schváleným opatreniam za určitých podmienok môžu vstúpiť do krajiny.

Pre ľudí z Nikaraguy, ktorí sa chcú dostať do Kostariky, je to aj otázka ich živobytia a začínajú byť zúfalí. Policajti v poslednej dobe odchytili na hraniciach viac ako 15 000 „turistov“, ktorí to chceli spraviť nelegálne. Preto bolo nutné sprísniť kontroly.

Nuž a Kostaričania túto prácu vykonávať nechcú, lebo je veľmi slabo platená a hlavne mladých niečo také už ani nezaujíma. Do istej miery vraj môže pomôcť nárast nezamestnanosti, o ktorý sa koronavírus postaral. Ten ľudí paradoxne prinúti vziať aj slabšie platenú robotu.

„To však nepostačí,“ povedal farmár menom Jorgé Mena. „A okrem toho ide aj o inú vec. Nie každý vie, ako túto prácu vykonávať a nie každý by ju vedel robiť dobre.“

Značky
Zobraz viac

Podobné články

Pridaj komentár

Back to top button
Close
Close