Koťogo: Spoznajte tajomný spôsob, ako funguje táto legenda
Doma ho má takmer každý a patrí medzi legendárne nástroje, ktoré pomáhajú s prípravou kávy. Koťogo, prípadne moka kanvica, je na svete od roku 1933, keď ho vyvinul taliansky inžinier menom Alfonso Bialetti. Vtedy ani len netušil, že pod jeho rukami vznikla jedna z hlavných značiek talianskej kávovej kultúry. Jednoduchý systém, hliníkové prevedenie a bakelitová rúčka.
Káva zažila v priebehu dvadsiateho storočia značný boom. Najskôr bola určená len pre vyvolených a vychutnávali si ju zväčša bohatší ľudia, ktorí sa k nej vedeli dostať, avšak postupom času prenikla doslova medzi všetky vrstvy obyvateľstva. Nuž a spolu s ňou sa to darilo aj koťogu, ktoré si získalo veľkú obľubu hlavne v Európe a v Latinskej Amerike.
Náš tip: koťogo nájdete na eshope coffeein.sk – pri kúpe využite zľavový kód BLOGOKAVE10.
Koťogo ako výhodná alternatíva prípravy kávy
Dnes už koťogo nemá dominantnú pozíciu a platí to aj v našich končinách. Je častým pomocníkom hlavne staršej generácie, ale do značnej miery mu uškodil nástup automatických kávovarov a ich dostupnosť. Okrem toho sú v mnohých domácnostiach obľúbené aj prípravy kávy cez V60, chemex, french press, AeroPress a mnohé iné zariadenia. Aj tak si však zachovalo značnú popularitu a nevymrelo.
Jednou z výhod koťoga je skutočnosť, že k dispozícii je v mnohých veľkostiach. Zakúpiť si viete maličké na jednu šálku kávy, ale aj veľké na dvanásť šálok. V niektorých obchodoch sú pritom k dispozícii za menej ako desať eur.
Koťogo má mnohé rôzne značky
Moka kanvice majú mnoho rôznych variantov, napríklad Brikka a Mukka Express takisto od Bialettiho, pričom táto spoločnosť vyrobila aj oceľové kanvice ako Musa, Class a Venus. Výrobou podobných produktov je známa aj talianska spoločnosť Alessi, avšak napríklad aj Cuisinox.
Ďalší taliansky výrobca Serafino Zani vyrábal moka kanvice označené ako Finlandia, ale napríklad aj Mach, Thema či Genesis. Nuž a aby toho nebolo málo, ďalšia z talianskych spoločností Vev Viganò vyrobila celý produktový rad so značkami ako Kontessa, Itaca, Vespress či Carioca.
Ako funguje koťogo?
Takto by sme mohli pokračovať veľmi dlho, pretože podobných značiek je obrovské množstvo. Všetky sú však založené na rovnakom princípe: do spodnej nádoby sa naleje voda, ktorá sa po zohriatí premení na paru. Tá následne vodu pretlačí nahor cez sitko s mletou kávou a do hornej nádoby sa vyextrahuje finálny produkt. V jednoduchosti je krása.
Správny názov tohto zariadenia by mal byť moka kanvica, ale v mnohých končinách Slovenska je zaužívané nami spomínané označenie „koťogo“, čo je takisto určitá odnož pôvodnej Bialettiho kanvice.
Vyrobená bola v Maďarsku a volala sa „kotyogó“, čo v preklade znamená niečo ako „bublotať“, ale aj „odkvapkávať“, prípadne „prekvapkávať“. Slovo kotyogó v podstate opisuje charakteristický zvuk, ktorý počuť pri pretláčaní kávy do hornej nádoby.
Kde si kúpiť koťogo?
Viacero typov moka kávovarov značky Bialetti nájdete na eshope coffeein.sk. Pri nákupe môžete použiť zľavový kód BLOGOKAVE10 a ušetríte 10 percent.
Ok
Pekný deň prajem. Článok zľahka načrtol tému koťoga/moka kanvičky. Mňa zaujíma či sa odporúča horúca voda na prípravu? Alebo či sa odporúča zatlačiť kávu temperom?
Temper vie príliš utesniť kávu a para potom nevie cez nú prejsť. Výsledkom bude v bajlepšom prípade vypustenie pary cez poistný ventil, v horšom prípade káva skonči na strope a stene ako vystrelí von