Nezaradené

Demeter káva: Čo to je a kde si ju viete kúpiť?

Počuli ste už pojem Demeter káva? V našich končinách sa o niečom takom veľa nehovorí a uprednostňovanie tejto kvality je najrozšírenejšie vo Švajčiarsku a Nemecku, ale k takémuto produktu sa už viete dopracovať aj v slovenských pražiarňach kávy. O čo vlastne ide?

Demeter International je najväčšia certifikačná organizácia pre biodynamické poľnohospodárstvo a súčasne patrí medzi troch hlavných organických certifikátorov. Jej meno je referenciou na grécku bohyňu Démétér označovanú aj ako Demeter, Demetra či Démétra, ktorá bola dcérou Titana Krona a jeho manželky Rheie. Bola bohyňou plodnosti, zeme a roľníctva.

Certifikát Demeter je tu od roku 1928

Certifikácia Demeter Biodynamic je aktuálne využívaná vo vyše 50 krajinách sveta a osvedčuje splnenie medzinárodných štandardov týkajúcich sa produkcie a spracovania produktov. Program bol založený ešte v roku 1928 a bol prvým ekologickým označením pre organicky produkované potraviny.

Udržať si certifikát Demeter je veľmi ťažké, pretože jednotlivé farmy ho musia obnovovať každoročne. Organizácii pritom musia dokázať, že vo svojom prostredí majú zachovanú biodiverzitu, ochraňujú pôvodný ekosystém, zaručujú šetrnosť k pôde, do fariem musia integrovať dobytok, nemôžu využívať žiadne geneticky modifikované organizmy a farma ako celok musí fungovať a žiť ako „celistvý organizmus“.

Vďaka dodržaniu týchto prísnych štandardov sa darí dosiahnuť vyššiu kvalitu komodít a produktov a pod týmto certifikátom sú vyrábané aj niektoré kávy, ktoré sa postupne dostávajú aj na slovenský trh.

Aké podmienky musí pestovateľ splniť?

Certifikát Demeter môžu mať len produkty, ktoré okrem dodržania požiadaviek a smerníc pre ekologické poľnohospodárstvo danej krajiny spĺňajú aj prísny Demeter štandard.

Ten v kapitole „živočíšna a rastlinná produkcia“ prikazuje:

  • chované zvieratá majú voľnosť pohybu a nie sú trvale uviazané, majú vonkajší výbeh a prístup k čerstvej vode. Klietkové chovy sú zakázané
  • zvieratá sú kŕmené potravou vypestovanou podľa zásad biodynamického alebo ekologického poľnohospodárstva
  • rozmnožovanie zvierat prebieha prirodzene
  • pri liečbe zvierat sa využívajú prirodzené postupy. Hormóny, antibiotiká a ďalšie podobné prípravky nie sú prípustné
  • pri pestovaní plodín sa nepoužívajú syntetické hnojivá a postreky
  • rastliny sú pestované tak, aby bol podporený ich prirodzený rast. Nerastú v monokultúrach.

Kde sa dá kúpiť Demeter káva?

Naši partneri z Casa del Caffé majú na sklade aj produkty kvality Demeter. Z ich ponuky vyberáme:

100-percentná Arabica Honduras 18 Conejo Bio-Demeter

„Káva má chuť sušených fíg s náznakom grepu s jemným záverom mliečnej čokolády. Táto certifikovaná BIO – DEMETER 100% Arabica sa pestuje v oblasti Marcala na družstve 18 Conejo. Káva je pomenovaná podľa mayského kráľa Uaxaclajunn Ub’aah K’awii. Káva sa pestuje na základoch bio-dynamického poľnohospodárstva vo výške 1350 – 1800 m a obsahuje odrody Catuaí, Typica a Bourbon.“

Jacu Bird Demeter

„Káva má orieškovo sladkú vôňu, plnú sladkastú chuť s miernou kyslosťou. Jacu Bird je vták-bylinožravec, ktorý obýva zalesnené kávové plantáže v BRAZILII, konkrétne na bio farme Camocin, nachádzajúcej sa v Pedre Azul (region Espirito Santo). Tieto vtáky sa živia zrelými plodmi kávovníka – ide o prirodzený proces výberu dozretých kávových zŕn. Farmári považujú vtáka Jacu za člena farmy a nie za škodcu, pričom ho využívajú na zber najkvalitnejšej kávy. Vták skonzumuje kávové zrno a vylúči ho pod kávovník. Potom začnú farmári z trusu vyberať plody kávovníka následne ich vyčistia, vysušia a obalené v pergamene uložia po dobu troch mesiacov. Káva Jacu Bird je jedna z najvzácnejších káv na svete.“

káva bio Demeter
My sme si už od Casa del Caffé obstarali takúto kávičku Honduras 18 Conejo, ktorá disponuje certifikátom BIO – Demeter.
Značky
Zobraz viac

Podobné články

Pridaj komentár

Back to top button
Close
Close