Kávovary

La Marzocco Linea Micra – špička pre domácich baristov

Talianska spoločnosť La Marzocco je zárukou kvality a espresso mašín svetovej triedy. Stroje od La Marzocco sú stálicou na baroch najlepších výberových kaviarní po celom svete. Len nedávno predstavili v La Marzocco novinku – La Marzocco Linea Micra, ktorá je na rozdiel od väčšej časti komerčnej produkcie tejto firmy kávovarom určeným pre domácnosti. Dokázali v La Marzocco pretaviť skúsenosti z konštruovania komerčných strojov aj do domáceho kávovaru? Micru sme otestovali a odpovede na všetky dôležité otázky sú nižšie.

Prvé dojmy z La Marzocco Linea Micra

Keď k nám v septembri chlapíci z Verticcio a profesionalne-kavovary.sk priniesli úplne novú Linea Micra, nevedeli sme sa na ňu vynadívať. Dizajn strojov od La Marzocco je jednoducho nadčasový a nestarnúci. Nejde však len o dizajn. Z každého centimetra štvorcového kávovaru srší kvalita. V La Marzoccu dbajú na kvalitné materiály a ručné skladanie každého kávovaru. Linea Micra má kompaktné rozmery, vďaka ktorým by ste nemali mať problém umiestniť ju do svojej kuchyne alebo domáceho baru. Avšak aj napriek svojej kompaktnosti pôsobí extrémne robustne. Nebolo ľahké vybrať ju z krabice. Kávovar je zostrojený z kvalitných kovov a minima plastových súčiastok. 

Linea Micra sme dostali v sexy čiernej farbe, ale k dispozícii je hneď niekoľko farebných prevedení. Zvonku na Linea Micra nenájdete prakticky nič zbytočné a nič nečakané. Hlava kávovaru, páka, tryska na napeňovanie, posuvná páka pre spustenie extrakcie, dve kontrolky a odkvapkávacia tácka sú v podstate všetky dôležité súčasti tela kávovaru.

kávovar La Marzocco Linea Micra
La Marzocco Linea Micra.

Ovládanie pomocou aplikácie

Keďže Linea Micra nedisponuje žiadnym displejom ani prebytočnými tlačidlami, možno sa pýtate, ako si teda upravíte premenné pri extrakcii. Premenné, ako napríklad teplotu extrakcie kontrolovanú PID, môžete ovládať skrz aplikáciu La Marzocco Home. 

Pomocou aplikácie spárujte svoj smartfón s inteligentným kávovarom a zábava sa môže začať. Aplikácia vám okrem toho umožní napríklad aj nastaviť presný čas, kedy sa Micra ráno prebudí. Kávovar tak nebudete musieť manuálne zapínať a čakať, kým sa nahreje. Vstanete a bude pripravený. Túto funkciu sme používali aj my. A bolo to super.

Doba nahriatia La Marzocco Linea Micra

Keď sa bavíme o nahrievaní kávovaru, Linea Micra je Ferrari medzi kávovarmi. Po zapnutí sa celý systém nahreje z nuly na sto za niekoľko desiatok sekúnd. V La Marzocco venovali tomuto aspektu naozaj veľkú pozornosť. 

Spodná časť páky kávovaru je plastová. Nie však kvôli tomu, že by na vás La Marzocco chcelo ušetriť. Plast dosiahne prevádzkovú teplotu oveľa rýchlejšie ako kus kovu. Páka kávovaru sa tak nahreje rýchlejšie, ako keby bola kovová.

La Marzocco Linea Micra - tamper
Súčasťou balenia je aj takýto značkový tamper.

Duálny bojler

Nie je zvykom, že by domáci kávovar obsahoval dva bojlery. V praxi to znamená napríklad to, že môžete zároveň pripravovať espresso a napeňovať mlieko. Duálny bojler okrem toho zabezpečuje väčšiu tepelnú stabilitu. Pocítite to hlavne vtedy, keď sa rozhodnete pripravovať niekoľko nápojov po sebe. Linea Micra zvládne prípravu konzistentne a stabilne. Pri testovaní sme často pripravovali niekoľko nápojov po sebe a ani raz sme nenarazili na významné odchýlky v teplote a extrakcii.

Rotačné čerpadlo

Väčšina domácich kávovarov má vibračné čerpadlá. Áno, keď váš kávovar celý vibruje a vydáva počas extrakcie hlasné zvuky, ukrýva sa v ňom vibračné čerpadlo. Komerčné kávovary (profesionálne) majú väčšinou rotačné čerpadlo. To je jednak omnoho tichšie a okrem toho zabezpečuje oveľa plynulejší tlak a prietok vody kávovým pukom. Linea Micra v sebe, ako jeden z mála domácich kávovarov, ukrýva rotačné čerpadlo. Prítomnosť rotačného čerpadla je ďalšia vlastnosť Micry zabezpečujúca jej konzistentnosť.

La Marzocco Linea Micra v kombinácii s Mahlkönig X54
Krásny pohľad.

Príslušenstvo a konvertibilná páka

Pri otváraní krabice nájdete okrem samotného kávovaru aj niekoľko kusov príslušenstva. La Marzocco vám ku kávovaru pribalí elegantný tamper, konvičku na napeňovanie mlieka, čistiaci prostriedok (lebo o kávovar sa treba aj starať) a tri sitká do páky: slepé sitko pre čistenie hlavy kávovaru, sitko pre jednu dávku espressa s kapacitou 8 gramov a sitko pre dvojité espresso s kapacitou 14 gramov. Sitká môžete následne v páke meniť a samotnú páku prispôsobovať svojim potrebám.

Odnímateľná plastová časť ju robí konvertibilnou. Bez plastovej časti sa bude portafilter správať ako nahý portafilter (naked portafilter). Pomocou plastového nadstavca môžete zmeniť nahý portafilter na portafilter s jednou alebo dvomi výpusťami.

Zásobník na vodu alebo napojenie na vodovod

Linea Micra vám ponúkne dve možnosti, ako ju zásobiť vodou. Prvou je zásobník na vodu umiestnený v spodnej časti kávovaru za odnímateľnou odkvapkávacou miskou. Toto umiestnenie bolo pre nás počas testu mierne nepraktické. Pri výmene vody budete musieť zakaždým vybrať aj odkvapkávaciu misku. Za umiestnenie zásobníka na vodu strhávame Micre malý bezvýznamný bod.

Keď však chcete Linea Micra používať dlhodobo (nie ako my pri teste), tak je praktické napojiť kávovar priamo na vodovod a odpad. Toto riešenie vám uľahčí starosť s dopĺňaním vody. 

Mimochodom, zásobník na vodu má postačujúcu kapacitu (dva a pol litra), vďaka čomu vodu nemusíte dopĺňať príliš často. Inak to prebieha asi takto:

La Marzocco Linea Micra - odpadová miska
La Marzocco Linea Micra - otváranie nádržky na vodu
La Marzocco Linea Micra - dolievanie vody

Tryska a napeňovanie

Pre milovníkov mliečnych nápojov prinášame ďalšiu dobrú správu. Ako sme spomínali, pre napeňovanie má Micra vyhradený vlastný bojler. Mlieko tak môžete napeňovať súčasne s prípravou espressa. 

Tryska je okrem toho extrémne výkonná. Aplikácia ponúka tri nastavenia výkonu trysky. Nám počas testovania postačovalo najnižšie výkonnostné nastavenie. Linea Micra sa silou a kapacitou napeňovania vyrovná komerčným kávovarom z kaviarní. 

A čerešnička na záver. Tryska Linea Micra je nadizajnovaná tak, aby ste sa na nej nemohli popáliť. Nech sa jej dotknete v ktoromkoľvek bode, nebude horúca. 

La Marzocco Linea Micra - tryska
Trysky sa môžete dotknúť, nie je horúca.

Plusy a mínusy La Marzocco Linea Micra

La Marzocco Linea Micra je snom každého domáceho baristu. Micra nám počas testovania pripravovala espressá, z ktorých sme odpadávali. Výraznou črtou espress z Micry bola ich chuťová čistota a konzistencia. Micra ponúka bezkonkurenčnú kvalitu zhotovenia, dizajn a konzistenciu prípravy nápojov. Po funkčnej stránke stroju jednoducho nemáme čo vytknúť. 

Z pohľadu kupujúceho môže byť najväčším mínusom jej cena, ktorá je skutočne vysoká. Micra cieli na vášnivých domácich baristov, ktorí sú za kvalitu ochotní zaplatiť.  Cenovka však absolútne zodpovedá tomu, čo je Micra schopná ponúknuť. My z Blogu ju budeme chalanom z Verticcio a profesionalne-kavovary.sk vracať s veľkým smútkom a so slzami v očiach.

La Marzocco Linea Micra - espresso
Mňam.
Značky
Zobraz viac

Podobné články

Pridaj komentár

Back to top button
Close
Close