Recenzie káv

Letné novinky od Popradskej – príjemné prekvapenie alebo prepadák?

V júli a auguste sme si dali od pravidelných kávových recenzií menšiu prestávku. Tie sú však jednou z najčítanejších rubrík tohto blogu, a preto sme sa rozhodli pre vás pripraviť mini (extra) špeciál letných recenzií. Táto miniséria nebude tak komplexná ako tradičné recenzie káv, no azda pre vás bude rovnako obohacujúca a náučná.

Neunikol nám fakt, že značka Popradská zaradila do svojho repertoáru káv dve novinky – Ethiopiu Bale mountain a Summer espresso limitovaná edícia. Letné espresso v podaní Popradskej? Rozžiarili sa nám očká a kávy sme ihneď objednali. Ako chutili?

Popradská káva - Ethiopia Bale mountain a Summer espresso

Ethiopia Bale Mountain od Popradskej

Ako prvú sme vyskúšali Ethiopiu, konkrétne Ethiopiu z oblasti West Arsi, z regiónu Oromia. Je to tradičný mix etiópskych odrôd Heirloom spracovaných naturálnou/suchou metódou. Popradská na svojom e-shope informuje zákazníka aj o mene farmára, opisuje príbeh jeho farmy, jej mikroklímu, ba dokonca informuje aj o aktivitách na pomoc komunite zo strany majiteľa farmy. Za toto Popradskej tlieskame, takto sa to má robiť! Okrem spomínaných informácií Popradská uvádza, že ide o microlot. 

Na obale je uvedený profil praženia na filter, čo by malo znamenať svetlejšie praženie. V skutočnosti by sme však povedali, že ide o trochu tmavší “roast” oproti bežným filter roastom, možno prirovnateľný k omni roastu

Popradská káva - Ethiopia Bale mountain príprava na filter

Ovocná koncovka

Napriek tomu sme kávu pripravili ako filter pomocou dripperu Hario V60. Zaujal nás chuťový profil popísaný na obale kávy a takisto aj na e-shope Popradskej. Uvádzajú, že filter je pražený svetlejšie, aby vynikla komplexnosť chutí: “V káve vyniká sladkosť a ovocnosť s tónmi medu, s neskutočne zaujímavou ovocnou koncovkou po žltom melóne a grapefruite.” 

Chuť kávy v nás zanechala zmiešané dojmy. Acidita kávy bola príjemná, stredne intenzívna, pripomínajúca grapefruit. Grapefruit však striedali menej príjemné silne korenisté tóny. Dochuť bola takisto korenistá a mierne nahorklá. Chute na nás pôsobili trochu nevyvážene, čo považujeme za jednoznačný mínus. Koncovka (dochuť) jednoznačne nebola ovocná.

Ethiopia Bale Mountain od Popradskej - príprava filtrovanej kávy

Summer espresso od Popradskej

Druhá káva, ktorú sme si od Popradskej objednali, je blend káv zo štyroch krajín – 25% blendu tvorí Keňa, ďalších 25% Etiópia, 25% pochádza z Tanzánie a zvyšných 25% dopĺňa káva z Kolumbie. Kávy sú spracované buď suchou alebo premytou metódou. Popradská uvádza, že ide o Summer espresso, čiže “letné espresso”, a to najmä z dôvodu, že jednotlivé kávy, a tým pádom aj celá zmes, sú “pestré” rovnako ako leto. Je to však skutočne chuťovo pestré?

Popradská káva - Summer espresso

Stupeň praženia – kameň úrazu

A tu dochádza ku skutočnému problému. Káva je samozrejme pražená na espresso. No keďže ide o výberovú kávu, pri ktorej nás Popradská informuje nielen o jej pôvode, ale taktiež o jej spracovaní, jednotlivých odrodách, ktoré sa v zmesi nachádzajú, a rovnako tak o iných nuansách, očakávali sme svetlejšie praženie.

Káva je pražená tmavšie, niekto by to mohol nazvať old-school espresso. Na tom by, samozrejme, nebolo nič zlé. Odrazilo sa to však v samotnom pohári. Veríme, že jednotlivé kávy (a možno aj samotná zmes) by mohla byť omnoho viac funky a ovocná, ak by chute neboli potlačené pražením. Na úkor praženia a snahe vyhovieť konzervatívnejšiemu zákazníkovi, Popradská utlmila ovocnosť káv. Práve ovocnosť je to, čo by sme očakávali od blendu s prívlastkom “letný”.

Popradská káva - Summer espresso - príprava na DeLonghi

Espresso s chuťou praženia

Kávu sme si pripravili ako espresso pomocou De’ Longhi La Specialista Maestro. Vyskúšali sme niekoľko rôznych nastavení kávy, avšak pri každom pretrvávala chuť praženia. 

V chuti espressa sa bili dve skupiny chutí. Na jednej strane stála acidita, ktorá však nepôsobila sviežo a ovocne. Na druhej strane to boli chute praženia a pražených orieškov. Chute vo výsledku nepôsobili vyvážene, čo považujeme za najväčší nedostatok. Je jednoznačné, že ide o kvalitnejšie zrno, ako to, na aké sme v prípade tejto firmy zvyknutí. Na druhej strane však máme pocit, že by si káva zaslúžila lepšie nastavenie profilu praženia alebo pomeru jednotlivých zložiek zmesi.

Popradská káva - Summer espresso - espresso

HODNOTENIE

ETHIOPIA

Ovocnosť 5 /10
Sladkosť 4 /10
Koncovka 3 /10
Vyváženosť chutí 2 /10
Letný faktor 4 /10

SUMMER ESPRESSO

Ovocnosť 3 /10
Sladkosť 6 /10
Koncovka 2 /10
Vyváženosť chutí 1 /10
Letný faktor 3 /10.

Popradská káva limitky na leto 2023
Značky
Zobraz viac

Podobné články

Pridaj komentár

Back to top button
Close
Close