Vladimír Kmec je v slovenskom kávovom prostredí známe meno. Je to dvojnásobný víťaz majstrovstiev Slovenska v príprave kávy a ozajstný kávový nadšenec, ktorý tomuto nápoju zasvätil celý profesijný život. Dnes má v Bratislave kaviareň zvanú Little, v ktorej sa snaží prezentovať to, čo má naozaj rád.
„Káva je pre mňa viac než len práca,“ povedal Vladimír Kmec v rozhovore pre Blog o káve. „Pred dávnym časom som súťažil v latte art, cup tasters a v baristovi, učil som sa od hviezd baristického sveta a dostával lekcie od slovenskej komunity. Dnes chcem získané vedomosti odovzdať milovníkom kávy a potešiť ich kvalitne pripraveným nápojom.“
Skúste sa našim čitateľom trochu predstaviť. Ako ste sa ku káve vôbec dostali?
„Maturoval som ako čašník. Bavilo ma to a chcel som pracovať v tejto oblasti, napokon som si po škole aj našiel prácu v bare. Následne som pokračoval do reštaurácie a neskôr do kaviarne. Dá sa povedať, že som sa hľadal a potom to prišlo: zúčastnil som sa majstrovstiev Slovenska v príprave kávy pre rok 2013 a v kategóriách Latte Art a Cup Tasters som dokázal zvíťaziť. Moje puto s kávou bolo už také silné, že mi bolo jasné, čo budem robiť. Odišiel som z reštaurácie a takto nejako som to dotiahol až do Bratislavy (smiech).“
Keďže vaša aktuálna prevádzka sa volá Little (by Cipolla Caffé), predpokladám, že úzko spolupracujete aj s Cipolla Caffé, a teda so Stanislavom Cibuľom. Ako ste sa dali dokopy?
„Celé sa to zomlelo (nielen káva sa melie, ha ha) tak, že ešte v časoch môjho súťaženia som sa stretol a hlavne lepšie zoznámil so Stanislavom Cibuľom. Poznal som ho ako kávového guru a najznámejšieho školiteľa baristov na Slovensku. V roku 2013 mi ako zástupca SCA zdvíhal ruku za prvé miesto v Slovakia Latte Art a o desať rokov neskôr, zhodou náhod, máme spoločnú kaviareň.“
„Little by Cipolla Caffé je náš priestor, v ktorom chceme prezentovať to, čo nám ide a čo máme naozaj radi. Mať espresso bar, kde sa káva búcha od rána do večera, je snom každého baristu a dúfam, že tento trend sa u nás nevytratí. V tejto chvíli je to naša jediná prevádzka, ale radi by sme expandovali aj do iných miest, kde by naša káva vedela ponúknuť „Little Coffee Break“.“
Kde konkrétne sa kaviareň nachádza?
„Pod schodami bratislavského nákupného centra Nivy, konkrétne na autobusovej stanici. Za našim chrbtom je obchodný reťazec LIDL a pred nami lekáreň a vstup na autobusovú stanicu. Názov Little naznačuje, že ide o malú kaviareň, ale verím, že o to lepšiu a útulnejšiu. Je to vhodné miesto na to, aby si okoloidúci urobili malú pauzu. Takto sme si to dali aj do sloganu: Take a little coffee break.“
Predpokladám, že vzhľadom na lokalitu ponúkate kávu so sebou, ale ako je to s miestom na sedenie?
„Neverili by ste, koľko ľudí sa pýta, či máme aj kávu so sebou. A čuduj sa svete, máme. Kafčo si samozrejme môžete dať aj na našom sedení, dokonca je o 10 centov lacnejšie a ekologickejšie. U nás funguje SELF SERVICE a servírovanie je tomu prispôsobené. Nálada v kaviarničke je dynamická a hlavne v rannom a poobedňajšom čase sa stane, že človek si s espresskom v ruke aj chvíľu postojí, kým sa mu uvoľní stolík.“
Aké ďalšie druhy kávových a nekávových nápojov ponúkate?
„Okrem klasických espresso nápojov máme aj veľa rôznych alternatív. Matcha, Chai, Kurkuma latte alebo výborné čaje. Ohľadom mlieka sa u nás viete spoľahnúť na mandľové, sójové, ovsené a bezlaktózové varianty. Top produkt je cappuccino, na ktorom si dávame ozaj záležať. Chceme, aby bolo odrazom všetkých našich baristických schopností a skúseností.“
Na prevádzke máte dva mlynčeky. Predpokladám, že na jednom je vždy konzervatívnejšia káva a na druhom tá „lepšia“, ovocnejšia? Aj keď chápem, že nie pre každého musí byť lepšia…
„Áno, je to presne tak. Nie sme tu len pre konzervatívnejších zákazníkov, ale chceme potešiť aj tých, ktorí majú radi ovocnejšiu kávu. Máme čo ponúknuť a bola by škoda mať tieto kávy len na poličke. Netvrdím, že ľudia v nákupnom centre sa o odvážnejšie kávy idú potrhať, ale „ten zákazník“, ktorý takéto chute preferuje, nás po zistení, že nemáme len Brazilku, ale aj Honduras, Peru či Guatemalu, odmení výrazom KONEČNE. Jeden mlynec máme trvalo na Brazíliu a sekundárny točíme podľa chuti. Takmer celú letnú sezónu sme mali Keňu, ktorá skvelo pasovala do espresso tonicu. Úprimne poviem, že „ovocíčko“ nechutí každému, nebudeme si štekliť ušká (smiech).“
Ako vyzerá klientela Little?
„Tým, že sme na autobusovej stanici, tak veľmi rôznorodo. Medzi našimi zákazníkmi máme študentov, manažérov, učiteľov, majstrov, šoférov, ale aj pánov a dámy, čo už toho viac pamätajú. Sme radi, že im káva u nás chutí.“
Máte v ponuke aj filtrovanú kávu?
„Filtrovaná káva sa v dobrých kaviarňach stáva (chvalabohu) štandardom. A keďže aj my sa snažíme k takým patriť, v ranných hodinách ponúkame batch alebo čerstvo pripravené kafé z chemexu. V posledných dňoch sa s kolegovcami nevieme dopiť Indonézie.“
V predaji máte samozrejme aj kávy značky Cipolla. Ponuka pražiarne je extrémne široká, tak ako vyberáte to, čo práve ponúkate?
„Ponuku stále meníme podľa toho, čo sa práve v pražiarni praží a čo si ľudia pýtajú. Osobne chcem, aby balíčky mali u nás len prechodný domov, aby sa rýchlo predali a aby bolo na polici všetko absolútne čerstvé.“
Ktoré kávy sú najpredávanejšie na balíčkový predaj?
„Domov alebo do kancelárií si zákazníci berú klasiku, teda hlavne Brazíliu alebo Mexiko. Máme aj decaf z Kolumbie, čo takisto ocení veľa kávičkárov. Sám poznám tie dni, keď sa kávy neviem dopiť a už myslím, že skončím ako Van Gogh. Ale tu je riešenie, že si viem dať šálku slušnej kávy bez toho, aby mi srdce dalo výpoveď alebo aby som celú noc nepresedel na posteli ako z memečka o Narcos (smiech). Aktuálne máme akciu, že si u nás môžete vyskladať kilo kávy podľa chuti. Či si vezmete 2x 500-gramový balík alebo 4x 250-gramový, cena bude ako za 1kg. A to sa oplatí.“
Na ktorých sociálnych sieťach môžeme sledovať prevádzku Little?
„Na Instagrame ako @little_cipolla a na Facebooku ako Little – by Cipolla Caffé.“