Kávový bloger

Lučenčania, máte byť na čo hrdí

Navštívil som Lučenec a odišiel som plný dojmov. Napriek tomu, že som od miestnych zachytil veľa negatívnych komentárov typu „zdochol tu pes“, mne sa Lučenec veľmi páčil. Za tri dni síce nie je možné detailne ho spoznať, no my ako rodina sme žiarili šťastím. Doslova. Našli sme vynikajúcu kávu, ale tento článok nebude len o káve. Mám totiž potrebu poňať ho obšírnejšie a Lučenčanom odkázať, že majú byť na čo hrdí.

Všetko sa to zbehlo vlastne náhodou. Boli sme v Šahách na oslave 12. narodenín pražiarne Coffeein a keďže sa nám cesta do Košíc zdala byť s dvoma malými deťmi príliš dlhá, rozhodli sme sa urobiť si zastávku. Lučenec sme nepoznali, a tak sme si bookli hneď tri noci. Napokon to bolo najlepšie rozhodnutie, aké sme mohli spraviť. Našli sme totiž niekoľko miest, ktoré by sme si najradšej vzali so sebou do Košíc. Fakt.

Barista kaviareň - Ladislav Király a Miroslav Boltvan
Prísna kontrola Miroslava Boltvana.

Výberová káva v Lučenci

Začnem zoširoka. Keď v niektorom meste hľadáte výberovú kávu, stiahnite si appku European Coffee Trip. V Lučenci táto aplikácia eviduje prevádzku „Barista kaviareň“, kde majú výberovku z vynikajúcej lučeneckej pražiarne Barista Coffee Roasters. A keď hovorím „vynikajúcej“, myslím to smrteľne vážne. S manželkou Jankou sme sa zhodli, že sme od nich nemali ešte ani jednu nieže zlú, ale ani priemernú kávu. Samé topky. Vysoká úroveň schopná konkurovať absolútnej slovenskej špičke. A možno aj svetovej.

Škoda, že v aplikácii je len Barista kaviareň, pretože podľa mňa by v nej mala byť aj kaviareň Barista Caffe House, kde pracujú s rovnakou kávou a takisto si v nej okrem espressa viete dať aj filter a rôzne ďalšie kávové fajnotky. To všetko z neuveriteľnej kávy od Miroslava Boltvana, ktorého by som označil za pražiarskeho i baristického veľmajstra regiónu Novohrad. Neviem, či by sa mu toto označenie páčilo, ale stačí, že mne sa páči. Hehe.

Miroslav Boltvan - Barista Coffee Roasters
Veľmajster.

Ak mám dobré informácie, do spomínanej aplikácie sa môže dostať len prevádzka, ktorá ponúka výberovú kávu a okrem espressa pripravuje napríklad aj filter. Toto podľa mojich informácií aktuálne nespĺňa žiadny ďalší podnik v Lučenci. Našli sme aj veľa ďalších kaviarní, ale poväčšine s talianskou kávou. A keď nás čítate pravidelne, určite viete, že talianska káva je zlá káva. Budem rád, keď sa táto informácia viac rozšíri aj po Lučenci.

Kaviareň vs Caffe House

Obe prevádzky, ktoré vo svojom názve nesú označenie „Barista“, sú iné a určené pre inú cieľovú skupinu. Aspoň takto som to vnímal. Obe však ponúkajú vynikajúcu kávu a obe prešli tvrdou skúškou najprísnejšieho kávového kritika v chotári. Teda mňa.

Kaviareň Barista sa nachádza na Masarykovej 18 a okrem kávy si tam viete dať skvelé koláče (pečú ich priamo vo dvore) i limonády a majú tam parádny exteriérový priestor s hračkami pre deti. Náš 20-mesačný syn sa poriadne vybláznil a nechcel odísť. Jediný problém je tu s parkovaním, čo však nám ako kočíkujúcej rodine nevadilo. Denne sme nachodili v priemere 15 000 krokov a mali sme z toho super pocit.

Barista kaviareň - pohľad zvnútra von
Vzadu vidieť nášho syna, ako sa bavil na detskom autíčku.

Prevádzka Barista Caffe House je situovaná len o niekoľko stoviek metrov ďalej, ale je iná. Disponuje vlastným parkoviskom, ponúka aj čapované pivo, kvalitné víno i rôzne drinky. Nachádza sa pri výškovej budove ESO, ktorá mala byť najvyššou na Slovensku (napokon sa tak nestalo, lebo zo 40 poschodí postavili len 22). Kaviareň vraj radi využívajú podnikatelia na pracovné stretnutia. A nečudujem sa.

Na tieto miesta by som bol ako Lučenčan hrdý a rád by som ich podporoval pravidelnými návštevami, prípadne i kúpou balenej kávy. A vlastne aj ako nelučenčan, ale ako slovenský lokálpatriot. Paradoxne som však zachytil aj slová o tom, že medzi miestnymi obyvateľmi do určitej miery vládne „malomeštiactvo“ a lokálnych podnikateľov nechcú podporiť. V kávovej oblasti vraj radšej vzhliadajú k talianskym kávovým uhlíkom. PRETO OPAKUJEM: TALIANSKA KÁVA JE ZLÁ KÁVA.

Barista Caffe House - interiér
Interiér Barista Caffe House.

V Lučenci pes určite nezdochol

Musím sa pristaviť aj pri vyjadreniach „zdochol tu pes“, s ktorými som sa v Lučenci stretol. Niektorí ste v rozhovoroch so mnou možno použili iné slová, ale v rovnakom zmysle. Mňa to teda dosť zamrzelo, pretože Lučenec vnímam ako krásne mesto, ktoré nám ako rodinke ponúklo veľa zaujímavých možností.

Dlho som sa zamýšľal nad tým, prečo vznikol takýto názorový rozpor. Napadlo mi len to, že za tri dni sme sa jednoducho ešte nudiť nemohli, ale aj to, že možno je Lučenec vhodný presne pre podobnú rodinu s malými deťmi ako my. A možno neponúka dosť možností pre generáciu trebárs od 18 do 25. Toto však neviem, lebo nočné kluby som nehľadal.

rodina Király v Barista Caffe House v Lučenci
Naša rodinka v Barista Caffe House.

Aj na tieto miesta by som bol hrdý

Rád by som spomenul niekoľko miest, ktoré sa nám páčili. Mestský park bol neskutočný, tam by som asi vedel tráviť celé dni. Oproti košickému zhonu, v ktorom žijem, to bola rozprávka. Reštaurácia Biela labuť s detským kútikom je úplný sen. Cez park sme pokračovali až na kúpalisko, kde bolo na moje prekvapenie v absolútnych horúčavách málo ľudí. O to viac sme si to užili a o to viac nás to tam bavilo.

Vynikajúce jedlo sme mali jednak v Bielej labuti, ale rovnako tak v Tančiarni a pivovare. Veľa odporúčaní mi od vás prišlo na Veg Style Bistro, ale to sme bohužiaľ nestihli a brutálne vyzerá nová zážitková reštaurácia Origin. To všetko sú podniky a miesta, ktoré by som okamžite sťahoval k nám do Košíc. Samozrejme aj s dvoma vyššie spomínanými kaviarňami. Aj s krásnymi budovami v starom meste. Aj s Miraj Resortom. S termálnym kúpaliskom Rapovce. A aj s cenami, ktoré v Lučenci máte, veď  za výborný burger v „Nový Svet“ sme dali len niečo cez 6 eur. Áááách, to by bolo sveta žiť.

My sme sa rozhodli, že do mesta, ktoré bolo kedysi označované aj ako „malá Budapešť“, onedlho vrátime. Už sa nevieme dočkať. Okrem kvalitnej kávy sa budeme tešiť aj na množstvo ďalších pekných chvíľ s rodinkou. Lučenčania, máte byť na čo hrdí. Fakt.

Barista Caffe House - exteriér
Barista Caffe House – pohľad zvonku. Vpravo práve debatujem s majiteľmi.
Značky
Zobraz viac

Podobné články

Jeden komentár

  1. Vyskúšali sme kaviareň vo dvore na Masarykovej inulý weekend, filter aj matcha i zákusky výborné, chutili mne aj manželke.
    Boli sme tu už tretí 3x, prvý X v nedeľu a bolo zatvorené, druhý X v sobotu popoludní a tiež už bolo zatvorené (zle sme si v nedeľu pozreli otváracie hodiny) a ako sa hovorí third time lucky sme sa v sobotu doobeda dostavili do otvorenej kaviarne 🙂
    Kúpil som si aj tu recenzovanu Columbiu len ma trošku prekvapilo že balené kávy sa skladujú pri veľkom okne kde nane cez deň svieti slnko, niekde oproti pri stene vedľa pultu by bolo pre ne asi lepšie.

Pridaj komentár

Back to top button
Close
Close