Zdravie

Má káva s citrónom magickú moc?

Koľko ľudí, toľko chutí. Mnohí z nás si ráno nevedia predstaviť bez horúcej kávy, ktorá človeka rýchlo nakopne a dodá potrebnú energiu. Existuje však aj skupina ľudí, ktorá deň začína so sviežou citrónovou vodou. Nuž a pochopiteľne, že sa našiel niekto, kto tieto dve veci skombinoval a súčasne rozhlásil, aký má káva s citrónom pozitívny vplyv.

Keď človek vypije kávu s citrónom, vraj to pomáha odbúravať tuky, vyživovať pokožku a dokonca aj eliminovať bolesti hlavy. Ibaže nie všetko je také ružové, ako by sa mohlo zdať a v aktuálnom rozhovore uviedol veci na pravú mieru výživový poradca a skúsený osobný tréner Luke Hanna.

Káva i citróny sú veľmi populárne

Denne sa na svete vypije okolo dvoch miliárd šálok kávy a mimoriadnej obľube sa tešia aj citróny, ktoré sú najpopulárnejším citrusovým ovocím. Obe vecičky obsahujú množstvo antioxidantov, ktoré majú na telo blahodarný vplyv a ochraňujú ho pred nadmerným množstvom voľných radikálov. Hovorí sa o tom, že k 240 mililitrom kávy treba pridať šťavu z jedného citróna a zázrak je na svete.

„Šálka kávy obsahuje vitamíny a minerály ako B12, B5, mangán, draslík, horčík či niacín,“ skonštatoval Hanna, ktorého slová priniesla stránka Harpers Bazaar. „Káva je bohatá na silné antioxidanty a jedna zo štúdií potvrdila, že človek vie z kávy získať viac antioxidantov, ako z ovocia a zeleniny dokopy. Citrón je podobne ako mnoho ďalších druhov ovocia dobrý z hľadiska zabezpečenia fytochemikálií a je obzvlášť dobrým zdrojom vitamínu C.“

káva s citrónom na chudnutie

Káva s citrónom a ich zdravotné výhody

O výhodách kávy sme sa bavili už viackrát a nájdete ich v našej rubrike „pozitívne vlastnosti kávy“. Pomáha skutočne so všetkým možným, dokonca chráni aj proti srdcovým chorobám, Parkinsonovi, cukrovke, podporuje fyzický i psychický výkon, pomáha zvyšovať svalovú výdrž a zlepšuje metabolizmus.

Citrón je bohatý hlavne na vitamín C a flavonoidy, pričom obe sú výkonné antioxidanty a spájajú sa so znižovaním rizika vzniku viacerých typov rakoviny vrátane rakoviny hrtana, žalúdka, pankreasu a prsníka. Obsahuje až 31 miligramov vitamínu C, čo je viac ako polovica odporúčaného denného príjmu. Tento vitamín dokáže zmenšiť riziko vzniku srdcových chorôb a dokonca aj riziko infarktu, ochraňuje imunitný systém a pomáha v boji s infekciami.

Káva s chudnutím pomôže, citrón však nie

Oslovený odborník sa v ďalšej fáze rozhovoru vyjadril k niektorým fámam a vysvetlil, či sa im dá alebo nedá veriť. Prvou z nich je tá, že káva s citrónom pomôže pri chudnutí. Síce bol opatrný a povedal, že to nie je úplne nepodložené tvrdenie, ale také jednoduché, ako by si možno niekto myslel, to nebude.

Káva pomáha naštartovať metabolizmus a dodá vám energiu, vďaka ktorej s veľkou pravdepodobnosťou spálite viac kalórií. Okrem toho stimuluje nervový systém, ktorý vysiela do tukových buniek priame signály a doslova im hovorí, že majú odbúravať tuk. Avšak pozor: potrebujete sa dostať do kalorického deficitu, pretože ak budete prijímať viac kalórií, ako vydávať, nezachráni vás ani káva. „Citrón je všeobecne zdravý, ale nemá žiadne výnimočné a dokázané výhody týkajúce sa straty tuku.“

citrón do kávy na chudnutie

Ako je to s bolesťou hlavy a zlepšením stavu pokožky?

Podobný verdikt prišiel aj pri otázke týkajúcej sa pomoci kávy s citrónom pri odstránení bolesti hlavy. Ani tu vraj citrón ničomu nepomôže a skôr sa treba zaoberať znížením príjmu kofeínu. „Ak máte pravidelné bolesti hlavy, možno treba skúsiť experimentovať s množstvom prijatého kofeínu,“ povedal Luke Hanna. „Neexistujú však žiadne dôkazy, že by vám s úľavou pri bolestiach hlavy mal pomôcť dodatočný citrón pridaný do kávy.“

A čo skvalitnenie pokožky? „Ukázalo sa, že zdravie pokožky je spojené s konzumovaním ovocia a zeleniny. Avšak presná zložka ovocia či zeleniny, ktorá je za tento benefit zodpovedná, nie je známa,“ vysvetlil Hanna, podľa ktorého pri vyžmýkaní citróna získame len minimálne množstvo rôznych stopových prvkov a sotva to pomôže. Skôr sa treba zamerať na zvýšenie konzumovaného množstva ovocia a zeleniny ako takých.

Náš tip: niekoľko rád na skvalitnenie stavu pokožky sme priniesli v článku „Kofeínové produkty na pleť a pokožku„.

Je káva s citrónom magickou kombináciou?

Celkovo to teda vyznieva tak, že káva s citrónom nám v ničom prevratnom nepomôže, avšak na druhej strane ani neuškodí. „Ak si radi pridávate citrón do kávy a chutí vám to, tak v tom pokračujte. Nečakajte však, že sa vďaka kombinácii týchto dvoch vecí udeje niečo magické,“ dodal Luke Hanna.

pomáha káva s citrónom chudnúť
Značky
Zobraz viac

Podobné články

Back to top button
Close
Close