Exkluzívne

Mačacia kaviareň v Poprade: Ceny kávy sú dobrovoľné, Mafia kandidovala za primátorku

Obtierajú sa vám okolo nôh a cítite, ako sa chcú maznať. Vašu blízkosť si doslova vychutnávajú a prežívajú ju každým kúskom svojho tela. Vezmete ich na ruky, hladíte a počujete, ako spokojne pradú. Takí sú títo experti na túlenie, teda mačky.

Po boku človeka žijú už niekoľko tisícročí a niektorí ľudia bez týchto zvieratiek už ani nevedia fungovať. Všeobecne platí, že ich prítomnosť je nákazlivá, zvyknúť na ne a vybudovať si s nimi vzťah sa dá veľmi rýchlo. Navyše to môže mať aj pozitívne účinky, veď felinoterapia ako liečba už vôbec nie je cudzí pojem.

Pre tých ľudí, ktorí mačky milujú, ale doma ich z nejakého dôvodu nemajú – partner môže byť alergický, prípadne nemajú čas dobre sa o ne postarať – môžu veľmi vhodne poslúžiť mačacie kaviarne. Jednoducho si sadnete, vychutnávate si svoj obľúbený nápoj a hráte sa s mačkami. Na Slovensku takýchto podnikov zatiaľ veľa nie je, ale niekoľko by sme ich predsa len našli.

Mačacia kaviareň v Poprade

Mačacia kaviareň Cat Café Club v Poprade

„Naša legislatíva a prísne hygienické pravidlá neumožňujú zriadiť kaviareň, kde by sa len tak voľne pohybovali mačky,“ ozrejmil Blogu o káve šéf popradského Cat Café Clubu a predseda Občianskeho združenia Ostrov pokoja, pod záštitou ktorého kaviareň funguje, Peter Lipták. „Preto sme namiesto klasickej mačacej kaviarne otvorili klub, v ktorom si milovníci týchto domácich zvierat môžu vypiť šálku kávy s pradúcou mačkou na kolenách.“

Klub sa nachádza v Poprade-Veľkej, konkrétne na Scherfelovej 8. Jeho stále osadenstvo tvoria štyri mačky, ktoré na tomto mieste bývajú, spia, hrajú sa i leňošia. Veľkou zaujímavosťou je skutočnosť, že kaviareň má v nápojovom lístku niekoľko ponúkaných dobrôt, no po ich boku absentujú ceny.

Kaviareň bez cien: Platíte toľko, koľko uznáte za vhodné

„Sumu, ktorú by ste mali zaplatiť za kávu, horúcu čokoládu alebo dezert, u nás veru nenájdete,“ potvrdil P. Lipták, ktorý tieto slová následne rozviedol: „Ako občianske združenie totiž nesmieme vytvárať zisk. Nechávame na našich návštevníkoch, či a aký príspevok nám na prevádzku mačacieho klubu venujú.“

„Zaujímavosťou je, že na rozdiel od iných kaviarní, u nás sa dvere zamykajú, aby mačky nedopatrením neušli. Každý návštevník tak musí zazvoniť. Dvere sa však otvoria 365 dní v roku, nezatvorili sme dokonca ani na Vianoce alebo Nový rok,“ skonštatoval chlapík, ktorý predtým desať rokov pracoval v bankovníctve a neskôr pôsobil v pozícii kondičného trénera.

Mačacia kaviareň v Poprade, mačka Mafia

Chcete mačku na adopciu? Čítajte ďalej…

Počas rozhovoru sme si neboli istí jednou vecou: ako to s mačacími kaviarňami vlastne je? Funguje to tak, že „ubytujú“ mačky z ulice a následne im hľadajú nový domov, alebo majú stále osadenstvo, na ktoré si pravidelní zákazníci vytvoria citovú väzbu? „Najprv sme to skúšali s mačičkami z útulku,“ odpovedal Popradčan. „Chceli sme im takto pomôcť, avšak nevedeli si tu zvyknúť, stále sa ťahali von…“

„Mačky, ktoré v súčasnosti robia každý deň spoločnosť návštevníkom Cat Café Clubu, majú nielen dobré rodokmene, ale aj mená ako filmové hviezdy – Nastasia, Hera of Cassovia Dolls, Mafia Ellmar Kiss či Donata Luisa. Dve sú plemena Ragdoll, ďalšia dvojica patrí k britskému krátkosrstému plemenu. Každá z nich má inú povahu, niektoré sa radšej maznajú, iné sú zase hravejšie. A prezradím vám, že majú dokonca i svoju veterinárku a výživovú poradkyňu.“

„Naďalej sa však snažíme pomôcť opusteným mačkám, ale iným spôsobom. Rozdávame letáky dvoch tunajších útulkov a propagujeme ich činnosť aj na Facebooku. Ak si niekto chce adoptovať mačičku, navedieme ho na správnu adresu,“ poznamenal Peter Lipták, ktorého kaviareň vraj nenavštevujú len ľudia z Popradu a blízkeho okolia, avšak zaznamenal už kávičkárov a milovníkov zvierat z celého Slovenska. „A dokonca sme tu mali aj mnoho zahraničných turistov, ktorí si takto neraz spestria svoj pobyt v Tatrách.“

Mačacia kaviareň Poprad: Peter Lipták s dcérou

Mafia má za sebou primátorskú kandidatúru

Cat Café Club je dnes už takmer ako rodinný podnik. Manželka Petra Liptáka pečie domáce koláče a torty, dcéra zvykne vypomáhať s obsluhovaním návštevníkov. Spoločne robia všetko, čo je v ich silách.

Pred rokom navyše prišli s netradičnou myšlienkou: jednu zo svojich mačiek nominovali na post primátorky Popradu a vyvolalo to obrovský ohlas, pričom dokonca získali dve ocenenia v súťaži Podnikové médium roka. Uznajte, marketingový počin par excellence.

„Našim cieľom nebolo znižovať vážnosť volieb, chceli sme len odľahčiť a osviežiť miestami tvrdé predvolebné súboje. A zároveň sme chceli s humorom poukázať na to, že aj v komunálnej politike si niektorí kandidáti pomáhali bizarnými spôsobmi, pričom toto sa netýkalo len Popradu,“ dodal s úsmevom Peter Lipták, ktorého Mafia Ellmar Kiss išla do volieb napríklad aj so sloganom „Nevoľte mačku vo vreci“.

Neuspela, avšak príjemného prostredia Cat Café Clubu by sa isto zriekla len ťažko.

Mačka Mafia, kandidátka na primátorku Popradu
Značky
Zobraz viac

Podobné články

Back to top button
Close
Close