KávovaryZaujímavosti o káve

Magro bomba: Maďarský kávovar spred mnohých desaťročí

Koťogo, moka kanvicu, prípadne pôvodný kávovar Bialetti, pozná asi každý z nás. Ide o tradičný kávovar, ktorým disponovala v podstate každá kávičkárska domácnosť. Ale vedeli ste o tom, že koťogo malo aj niekoľko „odnoží“? Jednou z nich bola tzv. magro bomba.

Magro bomba je postavená na rovnakom princípe, ako klasické maďarské koťogo, avšak nedisponuje hornou nádobkou, v ktorej sa uloží pretlačená káva. Namiesto toho cez špeciálny kohútik, respektíve odtokovú rúrku, pretečie do priloženého pohára.

Magro bomba nie je príliš praktická

Nie je príliš praktická a príprava kávy na bežnom sporáku bola dosť komplikovaná. Magro bomba je nízka a priloženie pohára alebo šálky do jej blízkosti bolo ťažké. Pri našom teste sme preto trochu zaimprovizovali a využili sme turistický varič. K tomu sme už pohár vedeli priložiť bez väčších problémov.

Príprava kávy napriek tomu neprebehla hladko. Ako sa ukázalo, tento kávovar má po vyše šesťdesiatich rokoch svojej existencie natoľko poškodený vnútorný filter, že do pohára nám pretieklo aj pomerne značné množstvo kávového gruntu.

Ďalší z problémov bol v tom, že aj keď magro bomba disponuje vnútorným gumovým tesnením, tak okolo závitu predsa len pretekala horúca voda. K roku výroby sme sa nedopracovali, ale keďže podľa mnohých zdrojov ide o rok približne 1960, je tento stav odpustiteľný.

Niekoľko nevýhod magro bomby

Na záver dodajme ešte spozorované nevýhody magro bomby. Tento kávovar nie je dobre prenosný a na rozdiel od koťoga mu chýba bakelitová rúčka. Hrubý kov navyše veľmi dlho držal teplotu a na odpratanie zariadenia z variča bola potrebná hrubá chňapka.

Koťogo bolo lepšie aj v tom, že kávu uchovalo v hornej nádobke nahriatu pomerne dlho. Z magro bomby sa však rýchlo „odčerpá“ a v pripravenom hrnčeku alebo šálke rýchlo vychladne. Nebol to teda najpraktickejší kávovar, ale miesto v histórii kávovej kultúry mu už nikto nevezme.

PS: Neskôr sme vykonali druhý test, počas ktorého sme k magro bombe priložili nižšiu šálku. Takto sme prípravu zvládli aj na sporáku, avšak šálka bola ku koncu už poriadne horúca. Navyše sa dostala blízko k priamemu kontaktu s ohňom, čo rozhodne nebolo ideálne. Viac v priloženom videu.

kávovar z roku 1960
Počuli ste už o kávovare menom Magro Bomba? Jeden taký sa nám dostal pod ruku…
Magro Bomba
Magro Bomba
Magro Bomba a Blog o káve
Magro Bomba
Magro Bomba so všetkými súčiastkami. Tých vyše šesť desaťročí si vyžiadalo svoju daň.
Značky
Zobraz viac

Podobné články

Pridaj komentár

Back to top button
Close
Close