Exkluzívne

Mám nafúknutý sáčok s kávou. Hrozí mu výbuch?

Tentoraz mi do vášnivej kávovej poradne prišla fotka, na ktorej bol totálne nafúknutý sáčok s kávou. A k tomu otázka: „Ak sa takto nafúkne obal kávy s dátumom spotreby 2023, tak to nie je v poriadku, či? Nemôže vybuchnúť?“

Už pred časom som na webe blogokave.sk v článku „Aký by mal byť kávový obal a prečo?“ písal, že pred pražením je v zrnkách približne rovnaké množstvo oxidu uhličitého ako v okolitom vzduchu. Po pražení však jeho množstvo výrazne stúpne, a to až na približne dve percentá váhy zŕn.

Jednocestný ventil a jeho pomoc

Plyn sa od ukončenia procesu praženia začne prirodzene predierať von a obal kvalitnej kávy aj preto obsahuje jednocestný ventil, ktorý plynu umožní odísť. Tu však takýto ventil na prvý pohľad absentoval, čo bolo koreňom problému.

V záujme čo najlepšieho rozriešenia problému som oslovil dvoch slovenských pražiarov, ktorí sa s efektom stretávajú na dennej báze. Ich slová potvrdili moju domnienku.

Tmavšie pražená káva uvoľňuje viac CO2

„Káva po pražení vždy uvoľňuje CO2,“ povedal Lukáš Kubíny z Illimité Roasters. „Čím svetlejšie praženie, tým pomalšie uvoľní CO2, čím tmavšie, tým rýchlejšie. Keď sa káva rýchlejšie zbaví CO2, tak akoby rýchlejšie zatuchne. Samotná ‚cé ó dvojka‘ nie je zlá a vo vrecku vlastne vytvára prirodzenú ochrannú atmosféru. Na druhej strane však nie je dobré, ak je jej veľmi veľa: vrecko by totiž mohlo explodovať.“

Riešením je jednosmerný ventil: „Balenie káv by ho určite malo obsahovať. Veľmi veľa pražiarní však používa aj tzv. nitrogen flush alebo kávu balia až niekoľko dní po pražení. Vtedy už toho CO2 nie je tak veľa a zvládnu to aj bez ventilu.“

Kávu treba po pražení nechať odležať

Veľmi podobný pohľad ponúkol aj Simon Melišek z Ready After Coffee. „Uvedený problém nastane v prípade, ak sáčok nemá jednocestný ventil, ktorý von vypúšťa oxid uhličitý,“ skonštatoval pražiar z Bošian.

„Druhá vec je tá, že káva by mala po upražení chvíľku odležať. O tom, kedy baliť upraženú kávu, sa musí rozhodnúť daná pražiareň. My to máme nastavené na tri dni po pražení. Káva vypúšťa oxid uhličitý celý čas až do úplného zvetrania, ale prvé dni sú najkritickejšie. Jedným z faktorov je aj intenzita praženia, pretože pri tmavšom pražení sa vypúšťa viac oxidu uhličitého. Ak by sme zabalili čerstvo upraženú kávu, tak by sa naše sáčky takisto nafúkli. Ale presne na to slúži jednocestný ventil,“ dodal Simon Melišek.

Nafúknutý sáčok s kávou môže vybuchnúť

A na záver odpoveď na to, či nafúknutý sáčok s kávou môže vybuchnúť. Áno, v extrémnom prípade môže. Ak teda spozorujete podobný efekt, na obale radšej urobte dierku so špendlíkom alebo ihlou. A nabudúce si kúpte niečo lepšie.

PS: ak máte otázku z kávového sveta, ktorá vás kvári, napíšte mi na IG @ladislavkiraly.

Značky
Zobraz viac

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close