Zdravie

Fungovanie kofeínu: Ako kofeín rozprúdi mozgovú párty?

Káva má zázračnú silu. Aj keď môže byť ranné vstávanie veľmi ťažké, postačí doplaziť sa ku kávovaru a chvíľku po začatí popíjania lahodného horúceho nápoja sa telo akoby zázrakom začne preberať. Na vlne nakopnutia sa pritom dokáže udržať pomerne dlho. Keď to následne podporíme ďalšou a ďalšou kávou, príjemná energia nás môže sprevádzať počas veľkej časti dňa. Pozrime sa na fungovanie kofeínu.

Málokto má presnú predstavu o tom, ako toto kúzlo vlastne funguje a čo kofeín v tele spôsobuje. A môžeme len a len potvrdiť, že je to veľmi zaujímavý proces. V Blogu o káve sme už spomínali, že kofeín dokáže zablokovať neurotransmiter označovaný ako adenozín, pričom podľa definície ide o „endogénny nukleozid ovplyvňujúci celý rad fyziologických procesov“.

Fungovanie kofeínu riešili odborníci z MentalFloss

Aby sme boli presnejší, neurotransmitery sú chemické látky roznášajúce informácie po nervovom systéme a pôsobiace na psychiku človeka. Sú kľúčové pre správne fungovanie mozgu a ich nerovnováha môže spôsobiť psychické poruchy. Okrem spomínaného adenozínu sú ďalšími neurotransmitermi napríklad dopamín, serotonín, noradrenalín, histamín a ďalšie.

Na to, aké sú záhady fungovania kofeínu a ako vplýva na ľudské telo, si posvietili odborníci z MentalFloss,. Tí celý proces priblížili bežnému laikovi. V prvom rade treba aspoň trochu pochopiť činnosť neurónov, teda nervových buniek, ktoré umožňujú napríklad vznik myšlienok a pocitov, formujú správanie, ale súčasne sú silou, ktorá stojí aj za realizovaním komunikácie.

Adenozín a jeho vplyv

Počas bežného fungovania mozgu neuróny v priebehu dňa vypúšťajú neurochemickú látku zvanú adenozín. Čím je ho v tele viac, tým intenzívnejšiu únavu pociťujeme.

„Nervový systém využíva na monitorovanie úrovne adenozínu v tele špeciálne receptory,“ informuje spomínaný zdroj. „V priebehu dňa prechádza cez tieto receptory čoraz väčšie a väčšie množstvo adenozínu, čo spôsobuje ospalosť. A toto je jedna z príčin, prečo sme príchodom noci unavení.“

Fungovanie kofeínu a úloha vyhadzovača

„Nuž a kofeín je tajný impersonátor,“ píšu znalci naznačujúc, že kofeín sa tajne zahrá na adenozín a obsadí jeho miesto. „Má rovnakú veľkosť i tvar ako adenozín a keď si dáte svoju rannú kávu, adenozínové receptory tieto neurotransmitery nedokážu rozlíšiť. Kofeín sa pripája konkrétne k receptoru A1. Keď je tam zakotvený, množstvo molekúl adenozínu, ktoré máte v tele, sa tam už dostať nevie. Istým spôsobom sa vytvára dopravná zápcha. Množstvo adenozínu je blokované a kofeín vám bráni pociťovať únavu.“

Toto je však len časť celkového tajomstva: „Keď sú adenozínové receptory upchaté a obsadené, tak sa môžu naplno rozvinúť neurotransmitery ako dopamín a glutamín. Úroveň dopamínu rastie, čo človeku dodá miernu dávku energie. Kofeín je istým spôsobom ako taký vyhadzovač. Zablokuje dvere a molekuly únavy nepustí dovnútra, pričom tam zatiaľ energickejšie molekuly pokračujú vo svojej párty.“

Čo sa stane, keď sa párty skončí?

Žúrka však dlho nepotrvá, pretože kofeín dokáže účinkovať len niekoľko hodín. Človeka pomerne rýchlo nakopne, avšak potom môže prísť pád.

„Na to, aby ste zablokovali polovicu receptorov A1, potrebujete približne štyri šálky kávy. Nuž a ak je zatvorené také množstvo receptorov, adenozín vytvárajúci sa v tele nemá kam ísť. Kofeín sa neskôr ‚opotrebuje‘ a všetok nazbieraný adenozín sa poponáhľa k receptorom. Telu následne trvá pomerne dlho, kým spracuje takýto náraz nových metabolitov. A viete, čo sa stane? Môžete sa cítiť ešte viac grogy, ako predtým,“ dodávajú odborníci z MentalFloss.

Značky
Zobraz viac

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close