Martinská pražiareň kávy Kocúr: Čerstvosť, lokálnosť a prebúdzanie kávovej vášne
Kvalitnú, čerstvú a lokálne praženú kávu nájdete aj v centre Turca. Na konci námestia približne 50-tisícového mesta Martin sa nachádza krásna historická budova, v ktorej útrobách sídli pražiareň kávy Kocúr. Z Blogu o káve sme to tam boli preveriť a môžeme potvrdiť, že toto miesto rozhodne stojí za vašu návštevu. Kocúr navyše nie je len o káve.
„Dokonca sa dá povedať, že káva a jej praženie je pre nás len doplnkom,“ povedal v rozhovore pre blogokave.sk majiteľ pražiarne a celého konceptu Kocúr Peter Žulko. „Dopoludnia fungujeme ako pražiareň, večer ako bar. Ponúkame výborné drinky, používame kvalitné sirupy i kvalitný alkohol, čapujeme pivo z remeselných pivovarov z celého Slovenska a Českej republiky. V Martine sme vďaka tomu veľmi populárni a pred časom sme usúdili, že našim zákazníkom ponúkneme ešte jeden bonus: čerstvo praženú kávu, ktorá vzniká práve v týchto priestoroch.“
Čerstvosť a lokálnosť
Peter bol dlhé roky milovníkom kávy a intenzívne sa o ňu zaujímal. Okrem toho má aj dlhú históriu vedenia rôznych podnikov, takže si všimol, koľko ľudí kávu pije a aký je o ňu záujem. Tento silný trh by bola škoda nevyužiť.
„Ku káve ma to akosi prirodzene ťahalo a o celý proces jej prípravy som sa zaujímal čoraz viac. Zaujímala ma príprava a to, ako z nej dostať čo najzaujímavejšiu chuť. Súčasne vo mne silnela potreba priniesť pre tento trh niečo nové. Keďže v našich podnikoch razíme filozofiu čerstvosti a lokálnosti, bolo mi jasné, že s veľkými a známymi značkami kávy tu nepochodíme. Bolo jasné, že jedinou cestou je praženie kávy vo vlastnej réžii. Ľuďom sme tak priniesli kvalitnú a absolútne čerstvú kávu z lokálnej pražiarne. Chceli sme im ukázať, ako môže káva chutiť a možno v nich aj prebudiť kávovú vášeň,“ skonštatoval rodák z Martina.
Pražička ako veľká investícia
Nápad sa vraj zrodil pri pive. Vlastne sa nemožno čudovať, že pri kvalitnom remeselnom pive sa dejú veľké veci. „Bolo to tak. A jednoducho sme sa rozhodli, že do toho ideme. Nič z toho celého doteraz neľutujeme. Vedeli sme, že priestor máme a budeme potrebovať kúpiť pražičku. Napokon z toho bola ozaj veľká investícia, pri ktorej sme si museli vypomôcť financovaním cez banku. Ale oplatilo sa.“
A potom už len „maličkosť“: naučiť sa pražiť. „Toto bol ozaj veľmi dlhodobý proces a keď si niekto myslí, že sa to naučí len tak zo dňa na deň, je na omyle. Ani my o sebe nebudeme tvrdiť, že to robíme dokonale a viac sa mi pozdáva označenie hobby pražiareň. Celý rok sme trpezlivo skúšali a testovali, čo bude chutiť jednak nám a jednak verejnosti. Napokon sme sa dopracovali k akémusi optimu, ktoré požaduje martinský kávový trh. Dnes však dostávame veľmi dobré recenzie a mnohí ľudia nám hovoria, že k nám chodia na najlepšiu kávu v Martine. Tým pádom sú spokojní a čo viac si majiteľ prevádzky môže priať?“ opýtal sa s úsmevom Peter Žulko.
Ovocnejšie kávy a veselé príhody
Želaniam zákazníkov zodpovedá aj ponuka káv. Kocúr má vo svojom porftóliu komoditné i výberové kávy. „Poviem to tak, že tu na strednom Slovensku a v našom okolí to nie je jednoduché. Experimentovať s chuťami by nás mohlo pripraviť o zákazníkov a otvorene poviem, že náš trh si stále vyžaduje tmavšie praženú kávu.“
„Sem-tam skúšame, kde je latka a na mlynček dáme niečo kyslejšie alebo ovocnejšie, no a potom sú z toho veselé príhody. Vraj máme pokazenú kávu alebo pokazené mlieko a sú s tým takéto opletačky. Aj preto sme sa rozhodli, že na mlynčeku budeme mať vždy náš espresso blend „Mlsný Kocúr“, ktorý je vyladený tak, že chutí širokej verejnosti. Jeho bohatá čokoládová chuť je doslova podmanivá. Na druhom mlynčeku však točíme stopercentné arabiky, ktoré obmieňame tak, aby zákazníci mohli vždy skúšať niečo nové.“
Broskyňová Etiópia a zmena zákazníka
Kocúr okrem toho ponúka aj fitrované kávy. „Snažíme sa tu držať našu Etiópiu, ktorá má výrazne broskyňovú chuť,“ zdôraznil Peter, ktorý má pocit, že kávová kultúra na Slovensku sa hýbe správnym smerom. Ide to síce dosť pomaly, ale predsa. Nuž a Kocúr sa snaží o to, aby vo svojom regióne ľudí smeroval a posúval ďalej.
„Na ľuďoch určite vidíme zmeny. Pomaly sa odkláňajú od tradičných prepražených káv zo supermarketov a čoraz viac vyhľadávajú svetlejšie praženia a nové chute. Veľmi nás teší aj to, že zvyšujeme objem a dnes dokážeme predať omnoho viac porcií ako v minulosti. No a navyše si k nám ľudia chodia aj pre celé balenia kávy, ktorú si potom pripravujú v pohodlí domova.“
Prečo Kocúr?
Názov Kocúr je pre pražiareň kávy možno nezvyčajný, ale má svoju históriu. „Dlho sme sa rozhodovali, ako túto prevádzku pomenujeme. Potom za nami prišiel majiteľ budovy s otázkou, či sme už počuli o časopise, ktorý priamo odtiaľto vydával jeho dedo. Nepočuli. Bol to humoristicko-satirický časopis Kocúr! V tej chvíli sme vedeli, že to je presne to, čo sme hľadali. Chceli sme niečo slovenské a ľahko zapamätateľné. Podľa mňa to aj máme,“ dodal Peter Žulko.
Prevádzka Kocúr sídli priamo na námestí v Martine oproti prvej budove Matice slovenskej v takzvanom Mudroňovsko-Halašovskom dome na M. R. Štefánika 66. Kocúr má okrem toho aj druhú prevádzku, kaviareň a raňajkáreň, ktorú nájdete na Robotníckej 8, rovnako v Martine. Obe miesta majú aj svoj instagramový účet: @kocurbistro a @kocurkava. Pražiareň kávy Kocúr okrem toho nájdete aj na internetovej stránke kocurmt.sk.