Mätová káva Kolumbia Finca Bela Vista: Ako sa vyrába a ako chutí?
Kolumbia. Krajina s unikátnou kultúrou a divokou minulosťou, krajina perfektnej kávy, ale aj uletených fermentácií a experimentov. A práve jednu z inovatívnych kávových fermentácií z Kolumbie priniesla na Slovensko pražiareň Barista Coffee Roasters z Lučenca. Kolumbia Finca Bela Vista počas svojho procesu spracovania podstúpila fermentáciu spolu so šťavou “mossto”, kvasinkami Sacharomyces a v neposlednom rade s mätou piepornou. Poďte sa zoznámiť: toto je mätová káva Kolumbia Finca Bela Vista: horúca káva, ktorá vás schladí.
Môj tip: na eshope baristacoffeeroasters.sk využite kód BLOGOKAVE10 a ušetrite.
Edier a César
Experimentálne fermentácie nie sú žiadna sranda. Vyžadujú si vedomosti, skúsenosti a prísny dohľad nad procesom. Inak by sa fermentácia mohla veľmi jednoducho vymknúť spod kontroly.
Kolumbia Finca Bela Vista je produktom spolupráce farmára Ediera a vedátora a experimentátora Césara. César roky spolupracuje s okolitými farmármi a experimentuje s rôznymi inovatívnymi spôsobmi fermentácie kávy. Výnimkou nie je ani Kolumbia Finca Bela Vista.
Akú cestu prešla mätová káva?
- V prvom kroku vypestoval farmár Edier skvelý lot Caturry. Zrelé kávovníkové čerešne boli ručne zbierané až keď dosiahli farbu červeného hroznového vína.
- Následne podstúpili spracovanie v niekoľkých krokoch. Presne tak, ako to navrhol César.
- Ako prvá prebehla 36-hodinová fermentácia v uzavretých vreciach pri 18 stupňoch Celzia.
- Následne boli kávovníkové čerešne premiestnené do sudov, kde fermentovali 80 hodín pri teplote 21 stupňov Celzia. Nefermentovali však samostatne. Boli ponorené do zmesi obsahujúcej tri ingrediencie: šťavu “mossto” (šťavu z vylisovaných kávovníkových čerešní), kvasinky Sacharomyces a mätu piepornú.
- Po uplynutí 80 hodín boli čerešne zo sudov vybrané a spracované tradičným premytím, teda mokrou metódou.
- Premyté zrno následne podstúpilo sušenie po dobu 25 dní, po ktorom bolo zrno uchované v plastových vreciach a stabilizované po dobu 15 dní.
- V poslednom kroku podstúpila káva ručné triedenie s cieľom minimalizovať prítomnosť defektov.
Tento pomerne zložitý proces viedol k vzniku jedinečnej mätovej kávy. V slovenskej pražiarni výberovej kávy Barista Coffee Roasters ju napražili hneď v dvoch stupňoch praženia: svetlejší filter roast a tmavší espresso roast.
Ako chutí mätová káva Kolumbia Finca Bela Vista?
Filter
Keď som kávu prvýkrát ochutnával, napadlo mi jedno slovo, ktoré ju vystihuje – zábava. Káva sa doslova hrala s mojimi chuťovými bunkami. Na moje prekvapenie fermentácia vôbec v chutiach kávy nedominovala. Prvotné chute, ktoré som na jazyku pocítil, pôsobili čisto. Vynikala jemná citrusová acidita pripomínajúca bergamot. A potom to prišlo. V pozadí citrusov a v následnej dochuti som pocítil chladivý, mätový pocit na jazyku. Ten trval ešte dlho po tom, čo som kávu prehltol. Bergamot a mäta spolu vytvárajú pocit, že pijete citrusovo-mätový čaj. Čistý a ľahký.
Najzábavnejší bol práve kontrast teplej kávy s chladivým pocitom, ktorý na jazyku zanechávala.
Recept Hario V60:
17 g kávy pomletej na 19 klikov (mlynček Comandante) – stredne jemné mletie
250 ml vody (92 stupňov Celzia)
Nálevy:
0:00 – 0:30 70 ml (prudký krúživý nálev a následné zamiešanie)
0:30 – 1:00 60 ml (krúživý nálev)
1:00 – 1:30 120 ml (krúživý nálev)
Celkový čas extrakcie cca 2:45
Espresso
Espresso som ochutnával ako druhé. Nevedel som sa dočkať koncentrovanejšej verzie toho, čo som pociťoval pri príprave filtra. Na espresse sa k bergamotu a mäte pridala štipka čokolády. A to mi navodilo pocit, že pijem tekuté sladkosti After Eight od Nestlé. V espresse sa veľmi pekne dopĺňala acidita bergamotu, sladkosť čokolády a chladivosť mätovej sladkosti v dochuti. Mätu som najvýraznejšie pociťoval pri recepte s pomerom 1:2,5 (vstupná gramáž kávy : výsledný objem espressa). Pri koncentrovanejších receptoch mäta trošičku zanikala na úkor citrusov. Ak som filter nazval zábavou, tak espresso z Kolumbie Finca Bela Vista je koncentrovanou zábavou :).
Záver
Kolumbia Finca Bela Vista od Barista Coffee Roasters je káva plná prekvapení. Príjemne ma prekvapila čistota chutí, ktorú káva aj napriek experimentálnej fermentácii ponúka. A ešte príjemnejšie ma prekvapil kontrast mätovej chladivosti a kávovej hrejivosti. Ak sa pýtate, či som vyskúšal aj ľadovú verziu, tak odpoveď znie nie. Mňa ten kontrast v teplej verzii bavil natoľko, že som nemal potrebu kávu skúšať ako cold brew či filter na ľad. Ale budem rád ak to vyskúšate vy a dáte mi vedieť. Napíšte mi na IG @chlorofilip.
Môj tip: na eshope baristacoffeeroasters.sk využite kód BLOGOKAVE10 a ušetrite.