Zaujímavosti o káve

Medzinárodný deň kávy

Prvý októbrový deň je Medzinárodný deň kávy. Na leto sme už dávno zabudli a pomaly sa začíname uspokojovať aj so zubatým slniečkom, ktoré sem-tam dokáže zabezpečiť aspoň 20-stupňové teploty. Pribúdajú hmlisté rána, tu a tam je sychravo, listy na stromoch menia farbu a postupne opadávajú.

Rána sú chladné a človek začína pociťovať intenzívnejšiu potrebu niečím sa zahriať. Možno aj preto je 1. október Medzinárodným dňom kávy. Od roku 2015 máme takúto „oficiálnu ospravedlnenku“ na chvíľu sa zastaviť a vychutnať si svoju šálku. Dopriať si krátky oddych.

Tri miliardy šálok kávy denne

Kávový svet je veľký. Za všetkým stoja v prvom rade farmári a pestovatelia, ale spadajú do neho aj všetky ďalšie články dodávateľského reťazca. Pražiarne, baristi, majitelia kaviarní a pochopiteľne aj finálni konzumenti, ktorí denne vypijú odhadom až tri miliardy šálok kávy! Obrovské množstvo. A vedzte, že toto číslo naďalej rastie, káva je čoraz populárnejšia.

„Deň kávy“ sa v jednotlivých štátoch oslavoval už dlhšie a vo väčšine krajín sa tak dialo 29. septembra. Medzi 3. a 7. marcom 2014 sa však konalo zasadnutie Medzinárodnej kávovej organizácie (ICO), ktorá rozhodla, že od roku 2015 sa bude „oslavovať“ oficiálny Medzinárodný deň kávy a bude to 1. október. Iniciatíva bola oficiálne spustená počas milánskej výstavy Expo 2015.

Medzinárodný deň kávy a jeho pôvod

Ako píše Wikipedia, presný pôvod dňa kávy nie je známy. V Japonsku sa propagoval už v roku 1983, v Číne sa prvýkrát pripomínal v roku 1997 a od roku 2001 mu vraj patril jeden z prvých aprílových dní. V USA sa ako „Národný deň kávy“ spomínal od roku 2005. Nepál mal svoj deň kávy takisto od roku 2005, Indonézia od roku 2006, Taiwan od roku 2009 a mohli by sme pokračovať.

Ale späť k veci: na jednej z webových stránok sme si prečítali takúto vetu: „Všetci milovníci kávy by sa v tento deň mali zúčastniť špeciálnych aktivít, aby sa káva, tento fantastický produkt, dostala čo najviac do všeobecného povedomia.“

Medzinárodný deň kávy si žiada kvalitnú kávu

Pekná myšlienka, nie? Tak už si ju len chytro spraviť, usadiť sa, užiť si jej vôňu, chuť a aspoň na pár minút si oddýchnuť. A ešte niečo: doprajte si kvalitnú kávu. Nájdite si špecializovaný eshop alebo výberovú predajňu a doprajte si. Zaslúžite si to.

Značky
Zobraz viac

Podobné články

Back to top button
Close
Close