Mikina z recyklovaného kávového gruntu? Nech sa páči!
Americká spoločnosť Coalatree našla nový spôsob, ako využiť kávový odpad. Jej odborníci prišli na to, ako ho recyklovať a dokonca z neho „ušiť“ mikinu. Tá síce majiteľovi kofeín do tela nedodá a nenakopne ho, ale v chladnejšom období môže veľmi príjemne zahriať.
Okrem recyklovaného kávového gruntu sa pri výrobe mikín používajú aj plastové fľaše, takže pocit zo správneho počinu je značný. Nuž a ako pripomína firma sídliaca v Utahu, pri výrobe bežných bavlnených tričiek sa spotrebujú tisícky litrov vody, ale pri výrobe tejto mikiny tomu tak nie je.
Desať fliaš a tri šálky
„Každá mikina je vyrobená z vláken, ktoré vznikli z troch šálok recyklovaného kávového gruntu a z desiatich plastových fliaš,“ informoval výrobca, ktorý má tento tovar v ponuke aktuálne za 109 amerických dolárov.
Kávový grunt je v prvotnom procese výroby zmiešaný s roztavenými recyklovanými plastovými fľašami a z tejto hmoty sa následne vyrábajú potrebné vlákna. Proces si vyžaduje minimum zdrojov a využíva „udržateľné technológie“ ako solárnu energiu a sivú vodu, ktorá je vlastne odpadovou vodou z kúpeľní, umývadiel či pračiek.
Absorbuje pach i vlhkosť
„Káva je materiál, ktorý prirodzene absorbuje pachy,“ skonštatoval marketingový manažér spoločnosti Coalatree J. M. Fabrizi pre renomovaný magazín Forbes. „Nuž a keď je kávový grunt vtkaný do vlákien, pachy sú pri potení vlastne automaticky pohltené.“
Táto vlastnosť je podľa neho „permanentná“ a mikiny o ňu neprídu ani po vypraní. Nuž a aby toho nebolo málo, mikiny dokážu vďaka kávovému gruntu pohlcovať aj vlhkosť, takže po prepotení, prípadne po zmoknutí, vyschnú omnoho rýchlejšie.
Tento typ oblečenia nadôvažok dokáže zablokovať takmer šesťkrát viac ultrafialových lúčov ako mikiny z tradičného materiálu. Znie to lákavo, čo vy na to?