Mikrolot. Ako definovať tajomný pojem zo sveta kávy?
Viaceré pražiarne kávy majú vo svojej ponuke aj tzv. mikrolot alebo mikroloty. Niektoré ich označujú ako „micro lot“, „micro-lot“ či „mikro lot“ a keďže slovník slovenského jazyka tento pojem presne nevymedzuje, pravdepodobne všetky označenia môžeme považovať za správne. Ale čo to ten mikrolot vlastne je?
Skúsme sa na vec pozrieť analyticky. Slovo „mikro“ je nám dobre známe a ide o mocninu 10⁻⁶, teda o jednu milióntinu celku. Pochádza z gréckeho μικρός, teda „malý“. Lot sa podľa slovníka cudzích slov používa hlavne v americkom prostredí a znamená diel pôdy vzniknutý rozdelením pozemkov, teda akúsi parcelu. Aby však toho nebolo málo, slovenčina pozná aj slovo „lót“: starú jednotku hmotnosti predstavujúcu asi 15,3 až 17,5 gramu.
Kde všade existuje mikrolot?
Označenie mikrolot sa nepoužíva len v kávovom svete. Existuje aj v celkom iných sférach. Napríklad pri obchodovaní na burze predstavuje štandardný lot „veľké množstvo kontrolovaného aktíva“. Keďže však nie každý disponuje dostatočne vysokým kapitálom na zakúpenie celého lotu, existujú aj minilot (jedna desatina lotu) a mikrolot (jedna stotina lotu).
Mikrolot sa okrem toho pomerne často používa aj vo vinárskej oblasti, svoje miesto si hľadá aj v sektore produkcie kakaa a zriedkavo ho môžeme registrovať aj v ďalších oblastiach.
Čo je mikrolot v kávovom svete?
Najčastejšia definícia mikrolotu hovorí o tom, že ide o malé a exkluzívne množstvá kvalitnej kávy, ktoré sú navyše dostopovateľné. To znamená, že vieme vyhľadať farmu, na ktorej boli dopestované. Ale ak by to bolo takto, bolo by to príliš jednoduché. A ono to zasa až také jednoduché nie je a existuje viacero rôznych definícií.
„Označenie mikrolot je populárne medzi mnohými producentmi spadajúcimi do tretej kávovej vlny,“ píše stránka Perfect Daily Grind. „Táto vlna je charakterizovaná uvedomením si dôležitosti udržateľne vyrobenej kvalitnej kávy, ktorá bola starostlivo spracovaná a ktorá zákazníkom zabezpečí unikátny zážitok. Z tohto pohľadu by použitie označenia mikrolot malo producentom teoreticky zabezpečiť viacero výhod.“
Snaha odlíšiť menšie loty vyššej kvality
Spomínaný zdroj cituje aj Jolene Zehnderovú z americkej spoločnosti Mercon Specialty. Tá tvrdí, že ak veľký lot rozdelíme na viacero mikrolotov, producenti kávy dokážu jednotlivé druhy ľahšie rozlíšiť: „Pomáha im to oddeliť menšie loty vyššej kvality, za ktoré si môžu pýtať vyššiu sumu.“
Problém je však v tom, že existujú aj iné definície a každý môže za mikrolot považovať niečo iné. Môže ísť o malý objem produkcie, môže ísť o určité množstvo kávy s nejakým konkrétnym cuppingovým skóre, ale aj o množstvo kávy s určitou cenou a tak by sme mohli pokračovať.
Rôzne definície mikrolotu
„Definícia pojmu mikrolot často závisí od toho, kto je predávajúci a ako chce kávu umiestniť na trhu,“ povedal spoluzakladateľ Two Rivers Coffee v New Yorku Steven Schreiber. „Rôzne farmy, obchodníci a agenti opíšu svoju ponuku na základe ich pochopenia tohto výrazu. A mnoho vecí sa stratí v preklade kvôli jazykovým bariéram a potrebe ľudí zarobiť si na živobytie.“
Jeden z najčastejších názorov prezentoval Peter Gakuo, ktorý posudzuje kvalitu kávy v Keni. Podľa neho môžeme ako mikrolot označiť kávu, ktorá nebola premiešaná s inými kávami. „Tým pádom je akoby ‚čistá‘,“ uviedol. „Nič to však nehovorí o kvalite a mikrolot vôbec nemusí byť malý. V tomto prípade tento pojem znamená jedinečnosť (použil slovo single, pozn. autora).“
Mikrolot nie je indikátor kvality
Mikrolot teda nie je indikátor kvality a s týmto vyjadrením súhlasí aj Dylan Cummings, ktorý sa káve venuje v Juhoafrickej republike. Podľa neho je to najmenšia, teda už nedeliteľná vzorka určitej kávy.
„Môže to byť farma, plantáž, ale môže to byť aj deň zberu či konkrétny kultivar,“ skonštatoval Cummings, ktorý spomenul aj fermentačnú nádrž, prípadne vytriedenie maličkého lotu podľa bodovania kávy. „Toto by bola definícia mikrolotu. Všetko ostatné je zvyčajne využívané len ako marketing. Mikrolot nie je indikátor kvality.“
Podľa týchto definícií by sme za mikrolot mohli považovať aj malú plantáž nekvalitnej robusty. Pestovateľ by obral svojich 50 stromov a predal ich ako mikrolot. V modernom kávovom svete sa toto označenie síce spája s vysokou kvalitou a určitou jedinečnosťou, ale bohužiaľ, presná definícia tohto pojmu zatiaľ absentuje. Raz sa to však pravdepodobne zmení.
Ako vnímate označenie mikrolot vy?
Dajte nám vedieť buď v diskusnom príspevku alebo mailom na redakcia@blogokave.sk. Tešíme sa!
8 Comments