Nezaradené

Milovník kávy Hugh Jackman stavil na fair trade, pomáha etiópskej chudobe

Hugha Jackmana poznáme ako herca, ktorý sa preslávil napríklad rolou Wolverina v sériách X-Men, ale registrovali sme ho aj v hlavných úlohách filmov Kate a Leopold, Van Helsing, Dokonalý trik či Oceľová päsť. Je toho viac ako dosť, avšak tento 50-ročný Austrálčan sa zaujímavo presadzuje aj vo svete kávy.

Všetko sa to začalo pred rokmi a bola to do istej miery náhoda. Pri čítaní kníh mu napadlo, že svoj profil a vybudovanú pozíciu by mohol využiť aj v sociálnej oblasti. Túžil niekomu pomôcť, no netušil, ako to spraviť.

„S World Vision – organizáciou pomáhajúcou chudobným rodinám – sme natáčali video o fair trade káve a vplyve, aký to má na pestovateľov a farmárov,“ prezradil Jackman v rozhovore pre The Daily Beast narážajúc na svoju návštevu Etiópie a stretnutie s mladým farmárom menom Dukale, ktorý sa zúfalo snažil uživiť svoju rodinu. „Od toho okamihu som si uvedomil, že pre týchto farmárov a pestovateľov musím niečo spraviť.“

Káva Laughing Man, ktorú distribuuje Hugh Jackman, je fair trade. Rovnako ako Cafézia.

Fairtrade káva, dobrá káva

Rodák zo Sydney sa spojil s jedným zo svojich blízkych kamarátov, ktorý už pracoval v kávovom priemysle. Založili spoločnosť „Laughing Man“, ktorá distribuuje fair trade kávu a všetky zisky venuje rovnomennej nadácii (Laughing Man Foundation).

Tá už rozbehla približne sto projektov, vďaka ktorým sa v chudobných poľnohospodárskych oblastiach stavajú zavlažovacie systémy, štyridsiatim študentom bolo umožnené ísť na vysokú školu, dotuje sa výstavba striech, ale aj iných domových vylepšení.

Hugh Jackman a spol. navyše na americkej pôde ako prví predstavili recyklovateľný kávový „pod“, čo takisto stojí za spomenutie. Napredujú teda aj na poli ekológie, ale nebol to ich prvoradý cieľ: „Hlavne sme chceli vytvoriť taký podnikateľský model, vďaka ktorému by sme niečo vracali pestovateľom a komunitám prinášajúcim nám zrnká, kávu z ktorých v konečnom dôsledku denno-denne pijeme.“

Cafézia vás hneď upúta krásnymi zrnami najvyššej kvality.

V množstve kávy sa nemusíš obmedzovať

„Som Austrálčan a my kávu milujeme,“ potvrdil obľúbený herec. „Každý vie, že máme radi pivo a ďalšie veci, ale ‚Ozzies‘ (hovorové označenie Austrálčanov, poznámka autora) majú radi hlavne kávu.“

Jackman zatiaľ pravdepodobne neobjavil Caféziu, takže v množstve kávy, ktoré denne vypije, sa musí obmedzovať.

„Dal by som si aj pätnásť šálok, ale niekto mi povedal, že by ma to zabilo. Tak si dávam možno dve. No a keďže môžem len dve, musia byť neskutočne dobré,“ usmial sa Hugh Jackman.

Značky
Zobraz viac

Podobné články

Back to top button
Close
Close