Casa del CafféSpôsoby prípravy

Moka kanvica alebo koťogo: Legenda legiend, ktorá formovala kávovú kultúru

eshop s kávou

Doma ju má takmer každý a patrí medzi legendárne nástroje, ktoré nám pomáhajú s prípravou kávy. Moka kanvica, prípadne aj koťogo, je na svete od roku 1933, keď ju vyvinul taliansky inžinier menom Alfonso Bialetti. Vtedy ani len netušil, že pod jeho rukami vznikla jedna z hlavných značiek talianskej kávovej kultúry. Jednoduchý systém, hliníkové prevedenie a bakelitová rúčka.

Káva zažila v priebehu dvadsiateho storočia značný boom. Najskôr bola určená len pre vyvolených a vychutnávali si ju zväčša bohatší ľudia, ktorí sa k nej vedeli dostať, avšak postupom času prenikla doslova medzi všetky vrstvy obyvateľstva. Nuž a spolu s ňou sa to darilo aj moka kanvici, ktorá si získala veľkú obľubu hlavne v Európe a v Latinskej Amerike.

Výhodná alternatíva prípravy kávy

Neskôr ju do istej miery vytlačili mnohé iné alternatívy, pretože kávu si vieme pripravovať veľkým množstvom rôznych spôsobov od espressa cez mokkamaster, chemex, french press, aeropress a mohli by sme pokračovať. Aj tak si však zachovala značnú popularitu a nachádza sa takmer v každej domácnosti.

Výhodou moka-kanvice je aj skutočnosť, že k dispozícii je v mnohých veľkostiach. Zakúpiť si viete maličkú na tri šálky kávy, ale aj veľkú na dvanásť šálok. V niektorých obchodoch sú pritom k dispozícii za menej ako desať eur, aj keď v tejto cenovej relácii to môžu byť menej kvalitné produkty, ktoré by sme neodporúčali.

Koťogo, moka kanvica

Na trhu je mnoho rôznych značiek moka kanvíc

Moka kanvice majú mnoho rôznych variantov, napríklad Brikka a Mukka Express takisto od Bialettiho, pričom táto spoločnosť vyrobila aj oceľové kanvice ako Musa, Class a Venus. Výrobou podobných produktov je známa aj talianska spoločnosť Alessi, avšak napríklad aj Cuisinox.

Ďalší taliansky výrobca Serafino Zani vyrábal moka kanvice označené ako Finlandia, ale napríklad aj Mach, Thema či Genesis. Nuž a aby toho nebolo málo, ďalšia z talianskych spoločností Vev Viganò vyrobila celý produktový rad so značkami ako Kontessa, Itaca, Vespress či Carioca.

Ako funguje moka kanvica?

Takto by sme mohli pokračovať veľmi dlho, pretože podobných značiek je obrovské množstvo. Všetky sú však založené na rovnakom princípe: do spodnej nádoby sa naleje voda, ktorá sa po zohriatí premení na paru, tá následne vodu pretlačí nahor cez sitko s mletou kávou a do hornej nádoby sa vyextrahuje finálny produkt. V jednoduchosti je krása.

Ako funguje moka kanvica?

Animácia fungovania moka-kanvičky, resp. koťoga 🧐Kto používa takýto kávovar? 👍

Uverejnil používateľ blogokave.sk Piatok 17. júla 2020

V mnohých končinách Slovenska je zaužívané aj označenie „koťogo“, čo je takisto určitá odnož pôvodnej Bialettiho kanvice.

Vyrobená bola v Maďarsku a volala sa „kotyogó“, čo nám maďarsko-anglický prekladač preloží ako „clucking“, teda kotkodákanie, na jednej slovenskej stránke sme našli preklad „bublotať“, ale podľa našich informácií to skôr znamená niečo ako „odkvapkávať“, prípadne „prekvapkávať“. Prípadne akékoľvek slovo vyjadrujúce pretlačenie kávy do hornej nádoby a s tým spojený charakteristický zvuk.

Kde si kúpiť moka kanvicu?

Viacero typov moka kanvíc je k dispozícii aj na eshope našich partnerov z Casa del Caffé. „V každej talianskej domácnosti nájdete aspoň jeden kúsok moka kávovaru,“ píše sa na casadelcaffe.sk. „Dôvodom je správne spojenie dizajnu a praktickosti. Moka kávovar sa ľahko používa, je odolný, bezpečný a dostupný. No predovšetkým dokáže zaistiť ten správny pôžitok z lahodnej kávy v domácich podmienkach.“

Tento zdroj dodáva aj ďalšie informácie o produkte Alfonsa Bialettiho: „Hliníkovú kanvičku stvárnil v súlade s dobovým vkusom a v osemuholníkovom tvarovaní či bakelitovej rúčke zachytil prvky štýlu art déco.“

Pre ponuku moka kanvíc kliknite SEM.

Kde si kúpim koťogo?
Takúto moka kanvicu Bialetti Moka Express si na www.casadelcaffe.sk aktuálne kúpite za 19,90€.

Video prípravy kávy v moka-kávovare:

Páči sa ti naša tvorba? Podpor nás cez Patreon alebo kúpou balíčka z eshopu. Vďaka 😉
Značky
Zobraz viac
Káva eshop kvalitná káva

Podobné články

Jeden komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close