Zdravie

Môže pitie kávy spôsobovať migrénu?

Káva má na človeka v mnohých smeroch pozitívny vplyv. Dokáže ho nakopnúť, nabudiť, naštartovať, odrazu sa ľahšie rozmýšľa, pracuje. Na druhej strane však prináša aj negatíva a ako vieme, mnohí ľudia majú problém s búšením srdca, prekyslením organizmu, niekto i so sčervenaním, aj keď radi pripomenieme, že Cafézia tieto problémy nespôsobuje.

Nuž a jedným z neduhov pitia kávy môže byť aj spôsobenie migrén. Vedci sa tejto téme iniciatívne venovali a prišli na to, že ak konzument vypije tri, prípadne viac šálok kávy, môže to dospieť až k intenzívnej bolesti hlavy.

Migrény sú častý problém

„Bolesťami hlavy trpelo v minulom roku 50 až 75 percent dospelých vo veku od 18 do 65 rokov,“ píše Svetová zdravotnícka organizácia (WHO). „Nuž a spomedzi týchto jednotlivcov hlásilo migrénu viac ako 30 percent.“ Ide teda o mimoriadne častý a bežný problém.

Migrénam sa vedci venujú už dlho, ale do istej miery ostávajú zahalené rúškom tajomstva. Vieme, že ich môže spôsobovať hneď niekoľko faktorov ako napríklad genetické predpoklady, únava, stres, zmeny počasia, ale rovnako aj strava.

Harvard si posvietil na spojitosť pitia kávy s migrénami

Odborníci z Harvardskej univerzity vykonali prieskum na 98 dospelých ľuďoch, ktorí občas trpeli migrénou. Chceli si posvietiť na to, či ich bolesti môže spôsobovať napríklad aj káva. Účastníci mali počas šiestich týždňov pravidelne ráno a večer vypĺňať diár a zapisovať frekvenciu a intenzitu bolestí, ako aj to, či pili kávu, čaj alebo energetický nápoj.

„Pacienti“ museli okrem toho poskytovať detailné informácie o iných vyvolávačoch migrén. Museli zapisovať požívanie liekov, alkoholických nápojov, úroveň fyzickej aktivity, symptómy vyvolávajúce depresiu, psychický stres, spánkové návyky, menštruačné cykly a podobne.

Tak ako to vlastne je? Spôsobuje káva migrénu?

Štúdia, ktorá bola publikovaná v „The American Journal of Medicine“, napokon potvrdila, že ľudia, ktorí vypijú tri a viac šálok kávy denne, sú náchylnejší k vzniku migrén, a to jednak v ten, ako aj v nasledujúci deň.

„Niektorí pacienti s občasnou migrénou si mysleli, že sa musia kofeínu celkom vyhýbať,“ skonštatovala výskumníčka Elizabeth Mostofskyová, ktorej slová cituje The Daily Star. „My sme však prišli na to, že ak si dajú jednu alebo dve šálky denne, tak to nezvýši riziko bolesti hlavy. Na tom, aby sme potvrdili tieto nálezy, potrebujeme odviesť viac práce, ale toto je dôležitý prvý krok.“

Značky
Zobraz viac

Podobné články

Back to top button
Close
Close