Zdravie

Môžu deti piť kávu?

Zelená káva pre pražiarne

Pred časom sme vás informovali o smutnom prípade chudobných indonézskych rodičov, ktorí nemajú na mlieko a svojmu 14-mesačnému dieťaťu tak dávajú piť kávu. Tá je v tejto ľudnatej krajine lacná a k dispozícii ju má takmer ktokoľvek. Asi však netreba dvakrát hovoriť, že kofeín na taký malý organizmus nemusí mať najlepší vplyv.

Ide o extrémny prípad, ale čo ak by chcel kávu piť niekto vo veku dvanásť, trinásť alebo štrnásť rokov? Napríklad také dospievajúce dievča by o ňu mohlo mať reálny záujem. Mohla by káva mládeži v ranom pubertálnom veku uškodiť? Alebo je to všetko OK?

Kofeín nie je len v káve…

„Mnoho detí a tínedžerov požíva kofeín,“ informovala americká profesorka a odborníčka na výživu pôsobiaca na univerzite v Buffale Jennifer L. Templeová, ktorej slová cituje stránka The Conversation. „Hlavným zdrojom tejto látky sú sódové nápoje určené pre deti. A aj koly majú určité množstvo kofeínu, aj keď je ho menej ako v čaji alebo v káve.“

Templeová vzápätí pripomenula skutočnosť, že ku kofeínu sa dá ľahko dostať aj napríklad prostredníctvom čokolády, čokoládového mlieka, ale vypitím ľadového čaju (Ice Tea). Prítomný je v mnohých produktoch a rodičia by si do istej miery mali dávať pozor.

Deti môžu kávu… avšak len šálku denne!

Expertka však pridala aj dobrú správu: „Na základe môjho dlhoročného výskumu som presvedčená o tom, že jedna šálka kávy denne deťom nad dvanásť rokov neuškodí, ale súčasne sa musia vyhnúť všetkým ostatným zdrojom kofeínu.“

„Ak by šálku kávy skombinovali napríklad s ľadovým čajom, prípadne nejakou sódou alebo tabuľkou čokolády, mohli by sa dostať cez denný limit 100 miligramov, ktorý odporúčajú lekári,“ pokračovala Templeová pripomínajúc, že dospelí ľudia by sa mali pomestiť do 400 miligramov kofeínu denne.

Väčšie množstvo kávy môže spôsobiť problémy

Ak by dieťa toto odporúčané množstvo prekročilo, mohlo by pocítiť nepríjemné vedľajšie vplyvy, počnúc poruchami spánku, avšak viesť by to mohlo aj k zlému správaniu, prípadne agresivite. Ďalšie prípadné problémy si viete odvodiť aj vďaka nášmu článku o negatívach spojených s pitím kávy.

Dobrá správa z úst spomínanej odborníčky hovorí o tom, že rodičia sa určite nemusia báť napríklad o spôsobenie problémov s rastom ich detí, toto je len mýtus.

Potvrdila to aj doložením výskumu, do ktorého sa zapojilo 81 adolescentov a ktorý nedokázal absolútne žiadnu spojitosť medzi požívaním kofeínu a pevnosťou kostí. Práve problém s kosťami mal pritom podľa niektorých úvah viesť k problémom s rastom. Nuž a aj keby malo dieťa po káve problémy so spánkom, na jeho rast by to nemalo mať žiadny vplyv.

Odborníčkine deti kávu pijú

„Vzhľadom k najlepším vedeckým poznatkom, ktoré sú dostupné, som svojim trom deťom od veku dvanásť rokov dovolila rannú šálku kávy,“ prezradila Jennifer Templeová, podľa ktorej si treba dať radšej pozor na veci ako Starbucks Frappuccino: „Tieto nápoje sú u detí populárne, avšak majú viac ako 50 gramov cukru. A konzumovanie príliš veľkého množstva cukru môže mať na zdravie takisto negatívne dopady.“

Keď si jej deti dajú kávu ráno, považuje to za stopercentne bezpečnú alternatívu. „Všetky prípadné negatívne dôsledky požívania kofeínu by po rannej káve vyprchali dávno predtým, ako by sa pobrali do postele. Určite im však nedovolím užívať žiadne produkty, ktoré obsahujú kofeín, po 15:00. Chcem totiž ochrániť ich spánok,“ dodala.

Páči sa ti naša tvorba? Podpor nás cez Patreon alebo kúpou balíčka z eshopu. Vďaka 😉
Značky
Zobraz viac
Objav skutočnú chuť kávy

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close