Zdravie

Môžu deti piť kávu? Ako na ne vplýva kofeín?

Pred časom sme vás informovali o smutnom prípade chudobných indonézskych rodičov, ktorí nemajú na mlieko a svojmu 14-mesačnému dieťaťu tak dávajú piť kávu. Tá je v tejto ľudnatej krajine lacná a k dispozícii ju má takmer ktokoľvek. Asi však netreba dvakrát hovoriť, že kofeín na taký malý organizmus nemusí mať najlepší vplyv. Dnes si teda posvietime na takúto tému: Môžu deti piť kávu?

V úvode spomínaný prípad je samozrejme extrémny, ale čo ak by chcel kávu piť niekto vo veku dvanásť, trinásť alebo štrnásť rokov? Napríklad také dospievajúce dievča by o ňu mohlo mať reálny záujem. Mohla by káva mládeži v ranom pubertálnom veku uškodiť? Alebo je to všetko OK?

Kofeín nie je len v káve…

„Mnoho detí a tínedžerov požíva kofeín,“ informovala americká profesorka a odborníčka na výživu pôsobiaca na univerzite v Buffale Jennifer L. Templeová, ktorej slová cituje stránka The Conversation. „Hlavným zdrojom tejto látky sú sódové nápoje určené pre deti. A aj koly majú určité množstvo kofeínu, aj keď je ho menej ako v čaji alebo v káve.“

Templeová vzápätí pripomenula skutočnosť, že ku kofeínu sa dá ľahko dostať aj napríklad prostredníctvom čokolády, čokoládového mlieka, ale vypitím ľadového čaju (Ice Tea). Prítomný je v mnohých produktoch a rodičia by si do istej miery mali dávať pozor.

Môžu deti piť kávu? Áno, ale…

Expertka však pridala aj dobrú správu: „Na základe môjho dlhoročného výskumu som presvedčená o tom, že jedna šálka kávy denne deťom nad dvanásť rokov neuškodí, ale súčasne sa musia vyhnúť všetkým ostatným zdrojom kofeínu.“

„Ak by šálku kávy skombinovali napríklad s ľadovým čajom, prípadne nejakou sódou alebo tabuľkou čokolády, mohli by sa dostať cez denný limit 100 miligramov, ktorý odporúčajú lekári,“ pokračovala Templeová pripomínajúc, že dospelí ľudia by sa mali pomestiť do 400 miligramov kofeínu denne.

Väčšie množstvo kávy môže spôsobiť problémy

Ak by dieťa toto odporúčané množstvo prekročilo, mohlo by pocítiť nepríjemné vedľajšie vplyvy, počnúc poruchami spánku, avšak viesť by to mohlo aj k zlému správaniu, prípadne agresivite. Ďalšie prípadné problémy si viete odvodiť aj vďaka nášmu článku o negatívach spojených s pitím kávy.

Dobrá správa z úst spomínanej odborníčky hovorí o tom, že rodičia sa určite nemusia báť napríklad o spôsobenie problémov s rastom ich detí, toto je len mýtus.

Potvrdila to aj doložením výskumu, do ktorého sa zapojilo 81 adolescentov a ktorý nedokázal absolútne žiadnu spojitosť medzi požívaním kofeínu a pevnosťou kostí. Práve problém s kosťami mal pritom podľa niektorých úvah viesť k problémom s rastom. Nuž a aj keby malo dieťa po káve problémy so spánkom, na jeho rast by to nemalo mať žiadny vplyv.

Odborníčkine deti kávu pijú

„Vzhľadom k najlepším vedeckým poznatkom, ktoré sú dostupné, som svojim trom deťom od veku dvanásť rokov dovolila rannú šálku kávy,“ prezradila Jennifer Templeová, podľa ktorej si treba dať radšej pozor na veci ako Starbucks Frappuccino: „Tieto nápoje sú u detí populárne, avšak majú viac ako 50 gramov cukru. A konzumovanie príliš veľkého množstva cukru môže mať na zdravie takisto negatívne dopady.“

Keď si jej deti dajú kávu ráno, považuje to za stopercentne bezpečnú alternatívu. „Všetky prípadné negatívne dôsledky požívania kofeínu by po rannej káve vyprchali dávno predtým, ako by sa pobrali do postele. Určite im však nedovolím užívať žiadne produkty, ktoré obsahujú kofeín, po 15:00. Chcem totiž ochrániť ich spánok,“ dodala.

***Náš tip: ak dieťaťu dávate kávu, stavte na kvalitnú výberovú kávu. Na eshop.blogokave.sk nájdete len stopercentnú arabiku.***

Nesladená bezkofeínová káva ako alternatíva pre deti?

Téme pitia kávy u detí sa venoval aj webový portál madeformums.com, ktorý s touto otázkou oslovil detskú výživovú odborníčku Sarah Almond Bushellovú prevádzkujúcu server childrensnutrition.co.uk. Tá vysvetlila, že deti môžu mať s kávou problém a do šestnástich rokov veku by im ju neodporúčala.

„Kofeín nachádzajúci sa v klasickej alebo instantnej káve nie je iný ako ten, ktorý je obsiahnutý v energetických nápojoch,“ uviedla Bushellová. „U detí môže vyvolať bolesti hlavy, problémy so spánkom, podráždenie a dokonca aj únavu. Kofeín totiž nedokážu metabolizovať tak efektívne, ako dospelí.“

Keď už, tak by im odporučila kávu bez kofeínu. Bezkofeínová káva môže byť konzumovaná už aj v mladšom veku a môže prispieť k pozitívnej hydratácii dieťaťa. Určite by však mala byť nesladená a treba povedať, že mnoho kávových nápojov z coffee-shopov je zvyčajne veľmi silne sladených,“ dodala.


Newsletter: Dostávaj novinky, horúce tipy
na kávy a zľavové kódy pravidelne e-mailom.

Intuit Mailchimp

Značky
Zobraz viac

Podobné články

Pridaj komentár

Back to top button
Close
Close