Zaujímavosti o káve

Mrazy v Brazílii zlikvidovali kávovníky: Cena kávy porastie

Brazília zažíva nevídané výkyvy počasia a pomerne silné mrazy mali bohužiaľ vplyv aj na úrodu kávy. Krajina, ktorá je najväčším pestovateľom kávy na svete, dopláca na dôsledky klimatických zmien, pričom ich prejavy sú v tejto oblasti veľmi silné. V priebehu júla v krajine viackrát mrzlo a medzi 28. a 30. júlom klesali ranné teploty až k úrovni mínus 5 stupňov Celzia.

Mrazy mali určitý dopad napríklad na kukuricu, avšak značná časť z nej už bola pozbieraná. Horšie však dopadla káva, ale napríklad aj citrusové plody či cukrová trstina. Vyzerá to tak, že poľnohospodári, ktorí sa venujú týmto plodinám, vykážu veľké straty. A nie len v krátkodobom časovom horizonte; časť kávy už bola pozbieraná, ibaže na mrazy doplatili celé stromy.

K suchu sa pridali mrazy

Kávovníky boli negatívne ovplyvnené už aj dlhotrvajúcim suchom a keď sa k tomu pridali mrazy, mnohé ostali nenávratne zničené. Vypestovanie kávovníka pritom trvá pár rokov a strom tak nie je možné nahradiť okamžite. Čo je horšie, podobná skaza sa v budúcnosti môže opakovať častejšie a takéto výkyvy počasia by mohli byť bežnou záležitosťou.

Situácia v Brazílii bola natoľko nezvyčajná, že niektorí miestni šesťdesiatnici videli sneh vôbec prvýkrát v živote. Celkovo išlo o najhoršie mrazy od roku 1994 (podľa niektorých zdrojov až od roku 1979) a všetko sa okamžite premietlo aj do cien na burze. Komoditná káva sa prvýkrát od roku 2014 vyšplhala nad dva americké doláre za libru (0,45kg).

Výšku škôd je ťažké odhadovať

Už prvé mrazy v Brazílii, ktoré prišli v priebehu júla, mohli poškodiť 150 000 až 200 000 hektárov kávy, čo je približne 11 percent rozlohy, na ktorej sa pestuje. „Nikto však v skutočnosti nepozná veľkosť škody,“ uviedla spoločnosť Comexim exportujúca kávu, podľa ktorej si na presné odhady ešte budeme musieť počkať.

Aktuálne správy z regiónu však vôbec nie sú dobré a vyznievajú kriticky. „Je to ešte horšie, ako som si myslel,“ povedal agronóm Adriano de Rezende, ktorý je technickým koordinátorom kávovej kooperatívy Minasul, pre iNews. „Sotva sa dá nájsť pole, ktoré neutrpelo žiadnu škodu.“

Poškodených je 20 až 30 percent kávovníkov

Rezende tieto slová utrúsil po tom, ako si bol letecky obhliadnuť farmy v oblastiach Varginha, Eloi Mendes, Paraguaçu, Alfenas, Machado či Boa Esperança e Carmo da Cachoeira. Podľa jeho odhadu bolo mrazom poškodených približne 20 až 30 percent kávovníkov. A to už pred poslednou sériou mrazov, ktorá prišla v samom závere júla.

Vzápätí pripomenul, že kávovníky striedajú silnejšie a slabšie roky, pričom tentoraz to mal byť ten slabší. „Vzhľadom na to, čo sa stalo, však ten budúci nebude lepší,“ smutne skonštatoval Rezende.

Brazília v minulom roku vyprodukovala okolo 70 miliónov jutových vriec kávy, tentoraz by ich malo byť približne 55 miliónov. Pokles je spôsobený jednak sezónnosťou úrody, ale jednak najhorším suchom za 90 rokov.

Čakanie na opadnutie spálených listov

Agronóm pri pohľade na farmu Mato Dentro v regióne Varginha pripomenul, že múdrejší budeme až o mesiac. Všetky „spálené“ listy za tú dobu opadnú a bude ľahšie skontrolovať vážnosť poškodenia stromov. Tie, ktoré sú najviac zničené, si vyžiadajú výraznejší orez a opäť zarodia až o dva roky.

Prezident spoločnosti Minasul José Marcos Rafael Magalhaes, ktorý je súčasne aj farmárom, priniesol aj ďalšie zlé správy. Podľa neho boli zničené aj mnohé sadenice, ktoré mali postupne nahrádzať staršie stromy. „Náprava teda potrvá dlho,“ poznamenal. „Okrem poškodení mladých stromov si treba uvedomiť, že nemáme žiadne sadenice…“

Zničené celoživotné úsilie

Viacerí farmári postupne hlásia zničenú úrodu, pričom čoraz viacerí dodávajú, že im nepomrzli len kávové čerešne, ale dokonca celé rastliny. „A to je na tom to najsmutnejšie,“ povedal poľnohospodár José Augusto de Almeida. „Nebola to totiž len ročná práca, ale celoživotné úsilie.“

Vzhľadom na uvedené musíme predpokladať, že zvýšená cena kávy na svetových burzách sa postupne premietne aj do vyšších cien na našom domácom trhu. Nakoľko výrazný bude nárast, je v tejto chvíli predčasné predpovedať. Mrazy v Brazílii si však vyberú svoju daň.

Značky
Zobraz viac

Podobné články

Jeden komentár

Pridaj komentár

Back to top button
Close
Close