Exkluzívne

Čo je po mrazoch s brazílskou úrodou kávy? Oslovili sme KAVAZ BRAZIL

V priebehu posledných týždňov sme zachytili správy o tom, že v Brazílii mrzlo a prišlo k poškodeniu tohtoročnej úrody kávy. Keďže však rôzne zdroje prinášali rôzne informácie, oslovili sme na Slovensku priamo tých najpovolanejších: spoločnosť KAVAZ BRAZIL, ktorej zakladatelia Andréia Karch-VazLukáš Karch sa pred niekoľkými dňami vrátili z tejto latinsko-americkej krajiny. Aké dôsledky mali mrazy v Brazílii?

Andréia a Lukáš boli osobne pozrieť farmárov, od ktorých kupujú kávu a dovážajú ju do východnej Európy. Nadviazali s nimi veľmi úzke vzťahy a majú prehľad o tom, ako to v krajine aktuálne vyzerá. Aj preto sme im položili niekoľko otázok.

Aké boli mrazy v Brazílii? Viete nám povedať, čo presne ste tam videli?

“Počas nášho júlového pobytu v Brazílii sme aj my zažili na vlastnej koži brazílske mrazy. Najhoršia situácia nastala v noci z 19. na 20. júla, ktorú sme trávili na farme Guariroba v štáte Minas Gerais. Bolo to úchvatné, doslova neuveriteľné vidieť skoro ráno kávovníky pri malom jazierku pokryté mrazom. Farmári v niektorých oblastiach mali úrodu dozretú už v úvode júna, takže ich zber to neovplyvnilo, avšak teraz sa obávajú budúcoročnej úrody. Iní farmári, hlavne tí, ktorí pôsobia na juhu Minas Gerais, mali s dozrievaním úrody väčšie problémy, a to kvôli nedostatku dažďa v období kvitnutia stromov. V júli ešte čakali na správny okamih zberu a predpokladali, že ho rozbehnú v auguste. Už aj bez mrazov na tom neboli najlepšie, pretože v období kvitnutia kávovníkov trpeli intenzívnym suchom. To prispelo k nižšej tohtoročnej produkcii.

mrazy v Brazílii
Takto vyzerajú kávovníky po zásahu mrazom.

Ktoré regióny boli najviac ovplyvnené? Dotkli sa mrazy v Brazílii aj farmárov, s ktorými spolupracujete?

“Zasiahnutý bol hlavne juhovýchod Brazílie, štáty Parana, Minas Gerais a São Paulo a áno, situácia sa dotkla aj jednej z našich farmárok. Išlo však len o veľmi malú nižšie položenú oblasť. Ihneď sme jej oznámili, že napriek tomu s ňou budeme naďalej spolupracovať.”

Máte informácie aj od ďalších farmárov? Aké škody mrazy spôsobili?

“Áno, máme veľa informácií, pretože situáciu sme aktívne monitorovali. Úroda zničená nebola a takmer všetko, čo sme videli, bolo veľmi zelené a zdravé. Na niektorých farmách však prišlo k spáleniu niektorých častí kávovníkov, a to najmä v nižšie položených častiach fariem. Vyššie položené farmy nad 1 000 m.n.m. boli relatívne v bezpečí, pretože mrazy podľa našich partnerov z Brazílie zvyčajne zasiahnu nižšie položené lokality, ktoré sú blízko pri malých potokoch a riečkach.“

Tam, kde prišlo len k spáleniu listov, tie jednoducho opadnú a potom vyrastú nové. Horšie je to vtedy, keď prišlo aj k zničeniu celých vetiev a konárov. V takom prípade musia stromy orezať a počkať a dážď, aby videli výsledky. Najviac práce ich čaká vtedy, keď mrazy zasiahli stromy vo svojom prvom roku (okolo 30 cm), pretože tie sú extrémne citlivé. Mrazy ich spália a treba vysadiť nové, takže v tomto prípade musia farmári na zber novej úrody čakať o rok dlhšie. Bolo by to o tri roky, ale takto to bude o štyri. Treba však povedať, že najhorší negatívny vplyv mal nedostatok dažďa. Farmári, ktorí majú vybudovaný zavlažovací systém, zachránili takmer 80 percent svojej produkcie. Avšak tí, ktorí ho nemajú, prišli v porovnaní s minulým rokom o približne 50 percent úrody.“

Ako to všetko vnímali miestni ľudia? Čítal som, že niektorí z nich videli sneh vôbec prvýkrát.

“Ľudí v Brazílii studené počasie vôbec neteší, a to hlavne preto, lebo v obydliach nemajú kúrenie. Takto mali teda poriadnu zimu aj vo svojich domovoch a bolo to veľmi nepríjemné. Snežilo len na úplnom juhu krajiny. Podľa toho, čo sme videli v správach, to bolo v štáte Rio Grande do Sul. Tam však nie sú kávovníkové plantáže (smiech).”

mrazy v Brazílii
Pohľad na poškodené kávové plantáže.

Bude mať situácia vplyv na ceny kávy?

“Situácia spôsobila obrovský tlak na cenu kávy. Aj keď sa situácia už mierne upokojila, dopyt je veľmi vysoký a brazílska ponuka bude v tomto roku nižšia. Predpokladáme, že to preto bude mať širší vplyv aj na cenu kávy pochádzajúcej z iných krajín, po ktorej bude automaticky vyšší dopyt.”

O spoločnosti KAVAZ BRAZIL sa viac dočítate v článku „Nový importér zelenej kávy z Brazílie na Slovensku!

Značky
Zobraz viac

Podobné články

Pridaj komentár

Back to top button
Close
Close